Պաշտոնական Ստեփանակերտն անհրաժեշտ է համարում վերականգնել միջազգային միջնորդական ձևաչափը՝ որպես խաղաղ գործընթացի լրացուցիչ երաշխիք. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2023 թ․ փետրվարի 18-ին կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովի ժամանակ Ադրբեջանի նախագահն արել է մի շարք հայտարարություններ՝ միտված Արցախի ժողովրդի դեմ վարվող հանցավոր քաղաքականության քողարկմանը և պատճառահետևանքային կապերի խախտման միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էության խեղաթյուրմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Արցախի ԱԳՆ-ն՝ անդրադառնալով Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահի հնչեցրած հայտարարություններին:
«Ադրբեջանի նախագահը հերթական անգամ փորձել է հերքել Արցախի շրջափակման ակնհայտ փաստը, որի առկայությունը հաստատվում է միջազգային հանրության կողմից՝ բացառությամբ Ադրբեջանի։ Որպես իբր ապացույց՝ տվյալներ են բերվել առ այն, որ շրջափակման ամբողջ ընթացքում միջանցքով անցել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին պատկանող 2500 մեքենա, ինչպես նաև ԿԽՄԿ միջոցով Հայաստանի հիվանդանոցներ է տարհանվել 100 բուժառու։ Սակայն ներկայացված տվյալները Բաքվի պնդումների ճիշտ հակառակն են ապացուցում։ Շրջափակման 73 օրվա ընթացքում Լաչինի միջանցքով ավելի քիչ մեքենաներ են անցել, քան շրջափակումից առաջ՝ երեք օրվա ընթացքում։ Լաչինի միջանցքով անցած բոլոր մեքենաները պատկանել են կամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմին, կամ ԿԽՄԿ-ին։ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին, պետական կառույցներին պատկանող կամ առևտրային փոխադրումներ իրականացնող որևէ մեքենա Լաչինի միջանցքով չի կարողանում անցնել։
Ծանր հիվանդների տեղափոխումը Երևան հնարավոր է միայն ԿԽՄԿ-ի միջոցով, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է Լաչինի միջանցքով ազատ երթևեկության բացակայության մասին։ Ավելին, շրջափակման սկզբում առնվազն մեկ ծանր հիվանդ է մահացել՝ հետագա բուժման նպատակով շտապ Երևան տեղափոխելու անհնարինության պատճառով։ Այն փաստը, որ Արցախի Հանրապետության բազմաթիվ քաղաքացիներ չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ, հարյուրավոր կիսված ընտանիքներ՝ վերամիավորվել, Ադրբեջանի կողմից շրջափակման առկայության ևս մեկ ապացույց է։
Հատկանշական է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ եռակողմ հանդիպումից հետո ադրբեջանցի լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է Լաչինի միջանցքում վերահսկիչ անցակետ տեղադրելու Բաքվի առաջարկության մասին։ Նրա խոսքերից ակնհայտ է դառնում, որ Բաքուն այդ ծրագրերը շրջափակման հաստատումից շատ ավելի վաղ էր մշակել։
Վերոնշյալ փաստերը համոզիչ կերպով ապացուցում են, որ Արցախի ժողովրդի համար անտանելի կենսապայմաններ ստեղծելուց բացի, շրջափակումն ուղղված է նաև 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների վերանայմանը։ Ադրբեջանն ակնհայտորեն ձգտում է օրինականացնել եռակողմ հայտարարության դրույթները վերանայելու իր մտադրությունը։ Այս փորձերը պետք է վճռականորեն կանխվեն տարածաշրջանում հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարների կողմից։ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը պետք է ամբողջովին վերականգնվի՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ առանց որևէ նախապայմանի։
Պաշտոնական Ստեփանակերտի համար բացարձակապես անընդունելի են Ադրբեջանի՝ Արցախի ներքաղաքական կյանքին միջամտելու փորձերը, ինչպես նաև Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության տեսլականը։ Այդ կապակցությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորումը պետք է իրականացվի բանակցությունների միջոցով, որոնք կապահովեն կողմերի իրավահավասարություն և չեն պարունակի բանակցային գործընթացի արդյունքը կանխորոշող պայմաններ։ Այս համատեքստում անհրաժեշտ ենք համարում վերականգնել միջազգային միջնորդական ձևաչափը՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության լրացուցիչ երաշխիք։ Կրկին շեշտում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի անօրինական կիրառման արդյունքները չեն կարող ելակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգութան հաստատման ճանապարհին։

Степанакерт восстановление международного посреднического формата считает необходимостью: МИД Арцаха
На Мюнхенской конференции по безопасности, состоявшейся 18 февраля 2023 года, президент Азербайджана сделал ряд заявлений, направленных на сокрытие преступной политики в отношении народа Арцаха и искажение сути азербайджано-карабахского конфликта путем нарушения причинно-следственных связей. Как передает «Арменпресс», об этом заявили в МИД Арцаха, касаясь высказываний президента Азербайджана, сделанных на Мюнхенской конференции по безопасности.
«Президент Азербайджана в очередной раз попытался опровергнуть очевидный факт блокады Арцаха, существование которой подтверждает все международное сообщество, за исключением Азербайджана. В качестве якобы доказательства приводились данные о том, что за всю блокаду через коридор проехало 2500 автомобилей, принадлежащих российским миротворческим войскам и Международному комитету Красного Креста, а через МККК в больницы Армении были эвакуированы 100 больных. Однако представленные данные говорят об обратном. За 73 дня блокады через Лачинский коридор проехало меньше транспортных средств, чем за три дня до блокады. Все автомобили, проехавшие через Лачинский коридор, принадлежали либо российским миротворческим силам, либо МККК. Любое транспортное средство, принадлежащее гражданам Республики Арцах, государственным структурам или осуществляющее коммерческие перевозки, не может проехать по Лачинскому коридору.
Перевозка тяжелобольных в Ереван возможна только посредством МККК, что еще раз доказывает отсутствие свободного передвижения по Лачинскому коридору. Более того, с начала блокады, по меньшей мере, скончался один тяжелобольной из-за невозможности транспортировки в Ереван для дальнейшего лечения. Факт, что многие граждане Республики Арцах не могут вернуться в Арцах, сотни разделенных семей не могут воссоединиться, является еще одним доказательством существования блокады со стороны Азербайджана.
Примечательно, что после трехсторонней встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и госсекретарем США Энтони Блинкеном в беседе с азербайджанскими журналистами президент Азербайджана озвучил предложение Баку об установке КПП в Лачинском коридоре. Из его слов становится очевидным, что Баку разработал эти планы задолго до блокады.
Вышеприведенные факты убедительно доказывают, что кроме создания невыносимых условий жизни народа Арцаха, блокада нацелена еще и на пересмотр положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Азербайджан явно стремится узаконить свое намерение пересмотреть положения Трехстороннего заявления. Эти попытки должны быть решительно пресечены всеми участниками процесса урегулирования отношений в регионе. Свободное передвижение по Лачинскому коридору должно быть полностью восстановлено в соответствии с положениями Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года без каких-либо предварительных условий.
Попытки Азербайджана вмешиваться во внутриполитическую жизнь Арцаха, а также его видение диалога между Степанакертом и Баку абсолютно неприемлемы для официального Степанакерта. В этой связи еще раз подчеркиваем, что всеобъемлющее урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно осуществляться путем переговоров, которые обеспечат равноправие сторон, и не будут содержать условий, предопределяющих исход переговорного процесса. В этом контексте считаем необходимым восстановить формат международного посредничества как дополнительную гарантию необратимости мирного процесса. Еще раз подчеркиваем, что результаты незаконного применения силы и угрозы силой со стороны Азербайджана не могут быть отправной точкой на пути к установлению мира, стабильности и безопасности».