Ֆրանսիայի նախկին վարչապետը Գորիսում հանդիպում է ունեցել Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով ԼՂ մեկնել չկարողացող արցախահայերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ, Հավր քաղաքի քաղաքապետ Էդուարդ Ֆիլիպի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետևողական զարգացումը և ընդգծել Էդուարդ Ֆիլիպի ջանքերը՝ դրանց ամրապնդման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի նախկին վարչապետի այցը Հայաստան, Սյունիքի մարզ:
Էդուարդ Ֆիլիպը նշել է, որ Գորիսում տեղում գնահատել է իրավիճակը և հանդիպում է ունեցել արցախահայերի հետ, ովքեր Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով չեն կարողանում մեկնել Լեռնային Ղարաբաղ:
Այս համատեքստում, կարևորվել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման ուղղությամբ միջազգային հանրության շարունակական ուշադրությունն ու հետևողական քայլերը՝ ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար, բնապահպանական և էներգետիկ ճգնաժամը հաղթահարելու նպատակով:

Former French Prime Minister meets Artsakh residents in Goris who are unable to return home due to blockade
YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with the delegation led by the former French Prime Minister, Mayor of the French city of Le Havre Édouard Philippe.
During the meeting the Armenian Prime Minister attached importance to the consistent development of the Armenian-French relations and highlighted Édouard Philippe’s efforts in strengthening the ties. PM Pashinyan highly appreciated the former French Prime Minister’s visit to Armenia.
Édouard Philippe said that he visited Syunik province, where he evaluated the situation on the ground in Goris and met with the Armenians of Artsakh who are unable to return home to Nagorno Karabakh because of the closure of the Lachin corridor. In this context, the continuous attention and consistent steps by the international community in the direction of unblocking the Lachin corridor with the purpose of overcoming the humanitarian, environmental and energy crisis in Nagorno Karabakh was highlighted.