Անցած 35 տարիները ցույց տվեցին, որ համազգային խնդիրների լուծման կարևորագույն պայմանը համաժողովրդական միասնությունն է. Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 35-ամյակի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ից, հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Արցախի Հանրապետությունն (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը) այսօր նշում է արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման արդի փուլի 35-ամյակը. պայքար, որն իր մեջ մարմնավորել է ժողովրդի հավաքական ձգտումը՝ վերականգնելու պատմական արդարությունը, պահպանելու ազգային ինքնությունն ու արժանապատվությունը, լիարժեք կերպով իրացնելու հայրենիքում ազատ ապրելու և զարգանալու իր անքակտելի իրավունքը: Ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից տասնամյակներ շարունակ վարվող խտրական քաղաքականության՝ Արցախի ժողովուրդը հավաքեց իր ողջ կամքն ու միավորվեց՝ հանուն Արցախի վերածննդի և Հայաստանի հետ վերամիավորման գաղափարի:
35 տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 20-ին, տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որում որոշում կայացվեց միջնորդություն ներկայացնել Ադրբեջանական ԽՍՀ և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդներին՝ ինքնավար մարզն Ադրբեջանի կազմից Հայաստանի կազմ տեղափոխելու վերաբերյալ։ Լեռնային Ղարաբաղի՝ Հայաստանին միանալու հարցը բարձրացվել է ժողովրդավարական, խորհրդարանական եղանակով, ժողովրդի կամարտահայտման հիման վրա, ԽՍՀՄ այն ժամանակ գործող օրենսդրության և միջազգային իրավունքի համընդհանուր ճանաչված նորմերի հետ խիստ համապատասխանությամբ:
Նստաշրջանի որոշումը, որը վերահաստատեց Արցախի ժողովրդի՝ սեփական ճակատագիրը որոշելու իրավունքը, նշանավորեց ղարաբաղյան շարժման արդի փուլը և կանխորոշեց Լեռնային Ղարաբաղի հասարակական-քաղաքական զարգացման հեռանկարները։ Այն, ըստ էության, դարձավ ԽՍՀՄ փլուզմամբ պայմանավորված պատմաքաղաքական նոր իրողություններում 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին ընդունված ԼՂՀ անկախության հռչակագրի նախակարապետը և սկզբնավորեց Արցախի պետական անկախության ուղին:
Արցախցիների համաժողովրդական կամարտահայտության այդ ակտն արդարացիորեն դիտարկվեց որպես հուսալի երաշխիք՝ փրկվելու Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ իրականացվող խտրական քաղաքականությունից, որն, ի վերջո, պետք է հանգեցներ նրա լիակատար ոչնչացմանը։ Հետագա իրադարձությունները հաստատեցին արցախցիների պատմական ընտրության օրինաչափությունն ու ճշմարտացիությունը։ Մարզային խորհրդի նստաշրջանից ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի իշխանությունները կազմակերպեցին հայերի դաժան ջարդեր և սպանություններ Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում, իսկ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեցին Արցախի դեմ: Նույնիսկ տասնամյակներ անց Արցախի ժողովրդի ոչնչացմանն ուղղված պաշտոնական Բաքվի հանցավոր քաղաքականությունը չի փոխվել։ Դրա մասին են վկայում 2016 և 2020 թվականների ռազմական ագրեսիաները, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող պետական ահաբեկչությունը, Հանրապետության՝ արդեն գրեթե երեք ամիս շարունակվող տրանսպորտային և էներգետիկ շրջափակումը:
Չնայած անհավանական դժվարություններին և փորձություններին՝ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը հանուն պատմական հայրենիքում իր ազատ և անկախ գոյության՝ այդպիսով իրացնելով միջազգային իրավունքով, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ժողովուրդների ինքնորշման իրավունքը։ Անցած 35 տարիները հստակ ցույց տվեցին, որ համազգային խնդիրների լուծման կարևորագույն պայմանը համաժողովրդական միասնությունն է, Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի բարոյական ու հոգևոր ուժերի համախմբումը, ինչը հնարավորություն է տալիս դիմակայել ժամանակի լրջագույն մարտահրավերներին:
Ազգային արժանապատվության և պատմական հայրենիքում սեփական ճակատագիրն ազատ տնօրինելու իրավունքի համար մղվող բազմամյա պայքարով, ինչպես նաև ժողովրդավարական և կենսունակ պետության ստեղծմամբ Արցախի ժողովուրդն ապացուցեց, որ արժանի է միջազգային հանրության կողմից իր անկախության ճանաչմանը:
Այս հիշարժան օրը մենք խոնարհվում ենք բոլոր նրանց հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրաբերեցին հանուն Արցախի ազատության և անկախության, հանուն համամարդկային իդեալների և արժեքների»:

Заявление МИД Арцаха в связи с 35-летием Карабахского движения и национально-освободительной борьбы армян Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах распространило заявление по случаю 35-летия карабахского движения и национально-освободительной борьбы армян Арцаха.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Арцаха, в заявлении, в частности, говорится:
«Республика Арцах (Нагорно-Карабахская Республика) сегодня отмечает 35-летие национально-освободительной борьбы арцахских армян, современного этапа карабахского движения, борьбы, воплотившая в себе коллективное стремление народа к восстановлению исторической справедливости, к сохранению национального самосознания и достоинства, к полной реализации своего неотъемлемого права свободно жить и развиваться на своей Родине. В ответ на многолетнюю дискриминационную политику Азербайджана народ Арцаха собрал всю свою волю и объединился ради идеи возрождения Арцаха и воссоединения с Арменией.
35 лет назад, 20 февраля 1988 года, состоялась внеочередная сессия Нагорно-Карабахского Совета народных депутатов, на которой было принято решение о внесении в Верховные Советы Азербайджанской ССР и Армянской ССР ходатайства о передаче автономной области от Азербайджана Армении. Вопрос о присоединении Нагорного Карабаха к Армении был поставлен демократическим, парламентским образом, на основе волеизъявления народа, в строгом соответствии с законодательством СССР и общепризнанными в то время нормами международного права.
Решение сессии, подтвердившее право народа Арцаха на самоопределение своей судьбы, обозначило современный этап карабахского движения и предопределило перспективы общественно-политического развития Нагорного Карабаха. Фактически это произошло в 1991 году в новых исторических и политических реалиях, вызванных распадом СССР, стало предтечей принятой 2 сентября Декларации о независимости НКР, положившей начало пути государственной независимости Арцаха.
Этот акт народного волеизъявления народа Арцаха справедливо считался надежной гарантией спасения от дискриминационной политики, проводимой Азербайджаном в отношении этнического армянского населения на протяжении десятилетий, которая в конечном итоге должна была привести к его полному уничтожению. Последующие события подтвердили правильность и правдивость исторического выбора народа Арцаха. Всего через неделю после заседания Областного совета азербайджанские власти устроили в Сумгаите и в других городах Азербайджана зверские погромы и убийства армян, а после распада СССР развязали против Арцаха полномасштабную войну. Спустя и десятилетия преступная политика официального Баку, направленная на уничтожение народа Арцаха, не изменилась. Об этом свидетельствуют военные агрессии 2016 и 2020 годов, непрекращающийся государственный терроризм против народа Арцаха, транспортная и энергетическая блокада республики, продолжающаяся уже почти три месяца.
Несмотря на неимоверные трудности и испытания, народ Арцаха продолжает борьбу за свое свободное и независимое существование на исторической родине, реализуя тем самым право народов на самоопределение, установленное международным правом, в том числе и Уставом ООН. Прошедшие 35 лет определенно показали, что важнейшим условием решения национальных проблем является национальное единство, консолидация нравственных и духовных сил Армении, Арцаха и Диаспоры, что позволит противостоять самым серьезным вызовам времени.
Многолетней борьбой за национальное достоинство и право свободно распоряжаться своей судьбой на своей исторической родине, а также созданием демократического и жизнеспособного государства народ Арцаха доказал, что заслуживает от международного сообщества признания своей независимости.
В этот памятный день мы преклоняемся перед памятью всех тех, кто отдал свои жизни за свободу и независимость Арцаха, за общечеловеческие идеалы и ценности».