Խաղաղ, արժանապատիվ և անվտանգ կյանքն է եղել Ղարաբաղյան շարժման բովանդակային նպատակը, և մենք պիտի շարժվենք այդ նպատակին ընդառաջ․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձ է հղել Ղարաբաղյան շարժման 35-րդ տարեդարձի առթիվ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է․
«35 տարի առաջ այս օրերին սկսվեց ղարաբաղյան շարժումը:1988 թվականի փետրվարի20-ից սկիզբ առած բողոքի ինքնաբուխ ու բազմամարդ ցույցերը Հայոց պատմության մեջ կմնան որպես ազգային զարթոնքի,միասնության ու ազատագրական պայքարի խորհրդանիշ:
Շարժումը մեր պետականության վերականգնման առաջին քայլը հանդիսացավ, որով վերագտանք ազատ և անկախ ապրելու, մեր ճակատագիրը կերտելու ու մեր ապագան տնօրինելու վճռականությունը:
Ղարաբաղյան շարժումն արցախցիների՝ իրենց իրավունքները պաշտպանելու և սեփական հողի վրա արժանապատիվ կյանքով ապրելու իրավունքն ու կամքն արտահայտելու համար էր:
35 տարի անց էլ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է լրջագույն մարտահրավերների առաջ: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները գտնվելով շրջափակման մեջ՝ ստիպված են իրենց իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության կամքն արտահայտել: Ինչպես բազմիցս եմ նշել՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական Հայրենիքում ապրելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կամքը, ինչը, սակայն, համոզված եմ, անկոտրում է ու անսասան:
Հարգելի հայրենակիցներ,
Մենք շարունակում ենք բազմապատկել մեր ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղում ծայր առած հումանիտար ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու ուղղությամբ, քանի որ միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունը և սադրիչ գործելակերպը զսպելու, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները լիարժեք իրականացնելու և Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու եղանակը:
Միաժամանակ, մենք շարունակելու ենք արցախահայության սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծման, անվտանգային մարտահրավերների հաղթահարման, Արցախի հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության մեխանիզմների ձեւավորմանն ուղղված մեր հետևողական քայլերը: Այս նպատակների իրականացումը պահանջում է անմնացորդ աշխատանք ու այդ աշխատանքի մեջ պիտի լինենք անսասան:
Սիրելի արցախցիներ,
Եղեք ամուր և անկոտրում՝ հանուն հայրենիքում խաղաղ, անվտանգ ապրելու և արարելու: Համաշխարհային և տարածաշրջանային նոր մարտահրավերներին հանդիման, մենք պիտի կենտրոնացնենք մեր ուժերը խաղաղության օրակարգի իրագործման համար, որքան էլ հասկանում ենք այդ ճանապարհին մեզ սպասվող բարդություններն ու խնդիրները: Մեծ հաշվով խաղաղ, արժանապատիվ և անվտանգ կյանքն է եղել Ղարաբաղյան շարժման բովանդակային նպատակը և մենք պիտի շարժվենք այդ նպատակին ընդառաջ»:

Prime Minister Pashinyan releases statement on 35th anniversary of Karabakh Movement
YEREVAN, FEBRUARY 20, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan released a statement on the 35th anniversary of the Karabakh Movement.
Below is the full statement as published by the Prime Minister’s Office:
“35 years ago on these days the Karabakh Movement began. The spontaneous and mass protests which began from February 20 in 1988 will remain in the Armenian history as the symbol of national awakening, unity and liberation struggle.
The movement became the first step in our statehood’s restoration, through which we regained the determination to live freely and independently, to build our destiny and be in charge of our future.
The Karabakh Movement was for the Artsakhians to protect their rights and express their right and will to live a dignified life on their own land.
35 years on, the Armenians of Nagorno Karabakh still face the most serious challenges. Under blockade, our compatriots today are again forced to express their will to protect their rights and security. As I’ve numerously said, these actions by Azerbaijan have one goal – to break the will of the population of Nagorno Karabakh to live in their own homeland, which, however, I am convinced is unbreakable and unwavering.
We continue to multiply our efforts in direction of focusing the international attention on the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh, because it is only the unwavering activeness of the international community that is the option to suppress Azerbaijan’s aggressiveness and provocative conduct, for the complete implementation of its obligations under the 9 November 2020 trilateral statement and unblocking of the Lachin corridor.
At the same time, we will continue our consistent steps directed at solving the socio-economic problems of the Armenians of Artsakh, overcoming security challenges, and the development of mechanisms for the protection of the rights and security of the Armenians of Artsakh. The implementation of these goals requires selfless work and we must be unwavering in this work.
Dear Artsakhians,
Be strong and unbreakable for the sake of a peaceful and safe life in your homeland. In the face of new global and regional challenges, we must focus our powers on realizing the peace agenda, as much as we realize the difficulties and problems that await us on that path. By and large, the substantial goal of the Karabakh movement was the peaceful, dignified and safe life, and we must head towards that goal,” PM Pashinyan said in the statement.