Նիկոլ Փաշինյանն ու Բոբ Մենենդեսը քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը:
Վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը: Կարևորվել է այս ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական ուշադրությունն ու հասցեական արձագանքը:

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan met with United States Senator, Chair of the Senate Committee on Foreign Relations Bob Menendez within the framework of the Munich Security Conference.
PM Pashinyan and Senator Menendez discussed the developments taking place in South Caucasus region and the situation around Nagorno Karabakh, the Prime Minister’s Office said in a read-out.
The Prime Minister referred to the grave humanitarian situation in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan. The consistent attention and targeted reaction by the international community in this direction was highlighted.