Փաշինյանը Լատվիայի նախագահի հետ քննարկել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակում շարունակում է երկկողմ հանդիպումներ ունենալ արտերկրի գործընկերների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Փետրվարի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Լատվիայի նախագահ Էգիլս Լևիցին:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-լատվիական հարաբերություններին, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին և կարևորել Եվրոպական միության շարունակական աջակցությունը` դրանք արդյունավետ կյանքի կոչելու գործում: Վարչապետը նշել է, որ ժողովրդավարության զարգացումն ու ամրապնդումը ՀՀ կառավարության համար ունի ռազմավարական նշանակություն:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էգիլս Լևիցին մտքեր են փոխանակել նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների, ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ:
Երկուստեք կարևորվել է Եվրոպական միության քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը մեր երկրում: Կողմերը հույս են հայտնել, որ այն կնպաստի կայունությանն ու խաղաղությանը:

Пашинян обсудил с президентом Латвии процессы, происходящие в регионе Южного Кавказа
Премьер-министр Никол Пашинян продолжает проводить двусторонние встречи с зарубежными партнерами на полях Мюнхенской конференции по безопасности.
18 февраля Никол Пашинян сначала провел встречу с президентом Латвийской Республики Эгилсом Левитсом.
Собеседники обсудили армяно-латвийские отношения, а также представляющие двусторонний интерес различные вопросы.
Премьер-министр Пашинян коснулся проводимых в Армении институциональных реформ и подчеркнул важность продолжительной поддержки Европейского союза для их эффективного осуществления. Премьер-министр отметил, что развитие и укрепление демократии имеет для правительства Республики Армения стратегическое значение.
Никол Пашинян и Эгилс Левитс также обменялись мыслями вокруг происходящих в регионе Южного Кавказа процессов и нагорно-карабахской проблемы.
Двусторонне была отмечена важность деятельности гражданской миссии Европейского союза в нашей стране. Стороны выразили надежду, что она будет способствовать стабильности и миру.