ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 8 անձ, 4 բուժառու վերադարձել է Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային հիվանդություններով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձինք փետրվարի 16-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, 4 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 105 հիվանդ։

При посредничестве МККК 8 человек были переведены из Арцаха в Армению, 4 пациента вернулись в Арцах
ЕРЕВАН, 16 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В связи с блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 8 человек с опухолевыми заболеваниями, хирургическими вмешательствами и патологиями, требующими постимплантационной коррекции, из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах были переведены в специализированный медицинский центр РА 16 февраля при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста.
Как стало известно «Арменпресс» из распространенного Министерством здравоохранения Арцаха сообщения, четверо больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах вместе со своими спутниками.
Плановые операции по-прежнему приостановлены в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Республики Арцах.
3 ребенка находятся в отделениях неонатологии и реанимации медсанчасти "Аревик".
В Республиканском медицинском центре 8 пациентов находятся в отделении реанимации, 5 из них в критическом состоянии.
На сегодняшний день, при посредничестве и содействии Международного комитета Красного Креста, из Арцаха в Армению переведено в общей сложности 105 пациентов.