ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 8 անձ, 4 բուժառու վերադարձել է Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային հիվանդություններով, վիրահատական միջամտություններ և հետինպլանտացիոն համուղղում պահանջող ախտաբանությամբ 8 անձինք փետրվարի 16-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, 4 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 3 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 105 հիվանդ։

ICRC again facilitates transfer of patients from blockaded Artsakh to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 8 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology as well as pathologies requiring emergency surgical interventions and post- implantation correction have been transported today, on February 16, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross, the Ministry of Health of Artsakh said in a press release.
4 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
3 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
8 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 5 of them in critical condition.
A total of 105 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross.