ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 հիվանդ, 3 բուժառու վերադարձել է Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձինք այսօր՝ փետրվարի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ 3 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Հանրապետության բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 97 հիվանդ։

7 пациентов были переведены из Арцаха в Армению при сопровождении МККК, 3 пациента вернулись в Арцах
ЕРЕВАН, 14 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 человек из Республиканского медицинского центра Министерства здравоохранения Республики Арцах с тяжелыми заболеваниями опухолевой и сердечно-сосудистой системы, а также патологиями, требующими неотложной помощи хирургических вмешательств, сегодня, 14 февраля, в Международном комитете Красного Креста, при посредничестве и сопровождении комиссии, были переведены в специализированные медицинские центры РА. Трое больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах вместе со своими сопровождающими.
Как стало известно «Арменпресс» из сообщения Министерства здравоохранения Арцаха, в медицинских учреждениях республики по-прежнему приостановлены плановые операции.
4 ребенка находятся в отделениях неонатологии и реанимации медсанчасти "Аревик".
В Республиканском медицинском центре, в реанимационном отделении находятся 12 пациентов, из них 4 — в критическом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению было переведено в общей сложности 97 пациентов.