ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 7 հիվանդ, 3 բուժառու վերադարձել է Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձինք այսօր՝ փետրվարի 14-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։ 3 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Հանրապետության բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 4 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 97 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of patients from blockaded Artsakh
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 7 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and cardiovascular system as well as pathologies requiring emergency surgical interventions have been transported today, on February 14, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross, the healthcare ministry of Artsakh said in a press release.
3 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with accompanying persons.
4 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
12 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 4 of them in critical condition.
A total of 97 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross.