Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարը ներկայացրել է ոլորտում առկա խնդիրները և առաջնահերթ անելիքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարության Աշխատանքի և զբաղվածության բաժնում 2023 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ հաշվառվել է 1102 գործազուրկ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանը:
«Աշխատանքի և զբաղվածության բաժին այցելած աշխատանք փնտրողներին առաջարկվում է գործատուների կողմից բաժնին ներկայացված թափուր աշխատատեղերի մասին տվյալներ, որոնք պարբերաբար թարմացվում և տեղադրվում են նախարարության պաշտոնական կայքէջում: Աշխատանք փնտրողներին հարմար աշխատանքի առկայության դեպքում նրանց ուղղորդում են համապատասխան գործատուների մոտ: Միաժամանակ աշխատանք փնտրող անձանց առաջարկվում է որպես գործազուրկ հաշվառվել բաժնում՝ հետագայում հարմար աշխատանքի առկայության դեպքում տեղեկացվելու նպատակով»,-մանրամասնեց նախարարը՝ նշելով նաև, որ նախատեսվում է իրականացնել շրջափակման հետևանքները մեղմելուն ուղղված սոցիալական երեք ծրագիր:
Մասնավորապես՝ եթե ճգնաժամի պատճառով տնտեսվարողները ստիպված են եղել գնալ ազատումների և կրճատումների, ապա այդ աշխատողներին հունվար ամսվա համար նվազագույն աշխատավարձի չափով աջակցություն կտրամադրվի: Այն աշխատողները, ովքեր աշխատանքային հարաբերությունների մեջ են գտնվել շրջափակման հետևանքով տուժած ոլորտների, տնտեսվարող սուբյեկտների հետ և ազատվել են աշխատանքից կամ ավարտվել է քաղաքացիաիրավական պայմանագրի գործողության ժամկետը, նրանք կդիմեն նախարարություն և կստանան մինչև 68000 դրամ աջակցություն: Եթե աշխատավարձը 68000-ից ցածր էր, ապա աշխատավարձի չափով կվարձատրվեն, եթե բարձր՝ 68000 դրամ: Սոցիալական ոլորտում նախատեսվող երկրորդ ծրագիրը վերաբերում է 2022-ի դեկտեմբերի 12-ից մինչև ընթացիկ տարվա փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցված աշխատանք չունեցող անձանց. յուրաքանչյուր երեխայի հաշվով պետությունը նրանց տրամադրելու է միանվագ ֆինանսական աջակցություն: Եթե մինչև 18 տարեկան անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքում ծնողներից երկուսը չեն աշխատում, ապա յուրաքանչյուր երեխայի մասով կտրամադրվի 40000-ական դրամ աջակցություն, եթե ծնողներից մեկը չի աշխատում, ապա` 20000 դրամ, եթե երեխայի միակ ծնողը չի աշխատում, այդ ընտանիքը ևս կստանա 40 000 դրամի չափով ֆինանսական աջակցություն:
Գերատեսչության ղեկավարի խոսքով՝ որոշումն արդեն շրջանառության մեջ է և առաջիկա օրերին կներկայացվի հաստատման: Անդրադառնալով սոցիալապես անապահով խավի համար այս օրերին իրականացվող ծրագրերին՝ Արմեն Մանգասարյանը նշեց, որ բոլոր այն ծրագրերը, որոնք նախատեսված են սոցիալական տարբեր խմբերի համար, շարունակվում են կյանքի կոչվել: «Բացի դրանից, վերակազմակերպվել է «Սոցիալ-հոգեբանական աջակցության կենտրոն»-ի աշխատանքը: Ստեղծվել է արագ արձագանքման խումբ, որի միջոցով թեժ գիծ կամ անձամբ նախարարություն դիմած քաղաքացիների խնդիրներին տրվում են համապատասխան լուծումներ, անհրաժեշտության դեպքում տրամադրվում է նյութական, առանձին դեպքերում՝ ֆինանսական օժանդակություն»,-հավելեց նա:
Արմեն Մանգասարյանը հայտնեց նաև, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման այս օրերին սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների որոշ տեսակների վաճառքի և ձեռքբերման հատուկ կարգի կիրառմամբ պայմանավորված աշխատանքների համակարգման նպատակով օպերատիվ շտաբին կից ստեղծվել է հանձնաժողով՝ իր նախագահությամբ: Ըստ այդմ՝ շրջափակման ընթացքում նախարարությունը շարունակել է իրականացնել ինչպես իր հիմնական գործառույթները, այնպես էլ օպերատիվորեն արձագանքում է սոցիալական տարբեր խավերի կարիքների բավարարմանը՝ ըստ անհրաժեշտության աջակցություն ցուցաբերելով նրանց:
Աջակցության նախկին ծրագրերը շարունակելու հարցի վերաբերյալ Մանգասարյանը պատասխանեց, որ իրականացված սոցիալական աջակցության ծրագրերի ընթացակարգի մեջ փոփոխություններ կատարելու հետևանքով ունեցել են շահառուների նոր խմբեր, որոնց վճարումների իրականացումը լրիվությամբ դեռևս իրականացված չէ: Դրանք այն քաղաքացիներն են, որոնց դիմումները տարբեր պատճառներով համարվել են խնդրահարույց և դուրս են մնացել ծրագրերի իրականացման հիմնական փուլի վճարումների ցուցակներից: Խոսելով սոցիալական զարգացման ծրագրերի տեսլականի մասին՝ նախարարն ընդգծեց, որ գերատեսչության կողմից 2022 թվականին մշակվել և իրականացվել են մի շարք սոցիալական զարգացման ծրագրեր, որոնց մի մասը՝ պետական միջոցներով, մյուս մասը՝ բարերարների կողմից՝ նախարարության հետ համատեղ։ «Զարգացման ծրագրերը նպատակ ունեն զբաղվածություն ապահովել սոցիալական խմբերում ընդգրկված անձանց ընտանիքների համար։ 2023թ. նախատեսված է նմանատիպ ծրագրերը շարունակել, որը հնարավորություն կտա և՛ զբաղվածություն ապահովել, և՛ հասարակությունից անմասն չթողնել սոցիալական տարբեր խմբերում ընդգրկված անձանց»,-ներկայացրեց Մանգասարյանը:
Ինչ վերաբերում է ոլորտի առաջնահերթություններին, ապա գերատեսչության ղեկավարի համոզմամբ՝ անհրաժեշտ է իրականացնել ընտանիքների սոցիալական վիճակի գնահատում։ Ըստ նրա՝ արտակարգ պայմաններում հրատապ լուծում պահանջող մի շարք խնդիրներ են առաջանում, որոնց լուծման արդյունավետությունը կապահովվի հենց կարիքների խորքային գնահատման մասին տեղեկատվության հստակ տիրապետման շնորհիվ:

Министр социального развития и миграции Арцаха представил проблемы и приоритетные задачи сферы
По состоянию на 1 января 2023 года в отделе труда и занятости Министерства социального развития и миграции Арцаха зарегистрировано 1102 безработных. Об этом в беседе с корреспондентом «Арменпресс» сообщил министр социального развития и миграции Арцаха Армен Мангасарян.
«Соискателям, которые приходят в отдел труда и занятости населения, предлагается информация о вакансиях, представленных работодателями в отдел, которые периодически обновляются и размещаются на официальном сайте министерства. При наличии подходящих вакансий, их направляют к соответствующим работодателям. При этом лицам, ищущим работу, рекомендуется встать на учет в ведомстве в качестве безработных, чтобы в дальнейшем быть осведомленными о подходящей работе», - уточнил министр, отметив, что планируется реализовать три социальные программы, направленные на смягчение последствий блокады.
В частности, если в связи с кризисом предпринимателям пришлось совершать увольнения, то таким работникам будет оказана помощь в размере минимальной заработной платы за январь месяц. Работники, которые находились в трудовых отношениях с пострадавшими от блокады отраслями, хозяйствующими субъектами и были уволены, или истек срок гражданско-правового договора, могут обратиться в министерство и получить до 68 000 драмов содействия. Если заработная плата была ниже 68 000 драмов, будет выплачена сумма, соответствующая размеру заработной платы, если выше - 68 000 драмов. Вторая программа, запланированная в социальной сфере, касается лиц, не имевших зарегистрированной работы в период с 12 декабря 2022 года по 1 февраля текущего года. Государство окажет единовременную помощь их детям. Если в семье с несовершеннолетним ребенком не работают оба родителя, то на каждого ребенка предусмотрено по 40 000 драмов, если не работает один из родителей, по 20 000 драмов, если не работает единственный родитель, эти дети также получат по 40 000 драмов.
По словам главы ведомства, решение уже находится в обращении и будет вынесено на согласование в ближайшие дни. Касаясь программ, реализуемых в эти дни для социально незащищенного класса, Армен Мангасарян отметил, что все программы, рассчитанные на различные социальные группы, продолжают реализовываться. «Кроме того, реорганизована работа Центра социально-психологической поддержки. Создана группа быстрого реагирования, посредством которой даются соответствующие решения проблем граждан, обратившихся на горячую линию или в министерство, при необходимости им оказывается материальная помощь, в отдельных случаях - финансовая помощь», - добавил он.
Армен Мангасарян также сообщил, что в дни блокады при Оперативном штабе создана комиссия для координации работ по продаже некоторых видов продуктов питания и товаров первой необходимости. Соответственно, в период блокады министерство продолжает выполнять как свои основные функции, так и оперативно реагирует на удовлетворение потребностей разных слоев общества, оказывая им по мере необходимости и содействие.
На вопрос о продолжении прежних программ содействия Мангасарян ответил, что в результате внесения изменений в порядок реализуемых программ социальной помощи появились новые группы льготников, выплаты которым еще не осуществлены в полном объеме. Это граждане, заявления которых по разным причинам были признаны проблемными и не включены в списки выплат по основному этапу реализации программы. Говоря о программах социального развития, министр подчеркнул, что ряд программ социального развития был разработан и реализован ведомством в 2022 году, часть из них за счет государственных средств, другая часть - благотворителями в сотрудничестве с министерством. «Программы развития направлены на обеспечение занятости. В 2023 г. планируется продолжить такие программы», - представил Мангасарян.
Что касается приоритетов отрасли, то, по словам главы ведомства, необходимо провести оценку социального положения семей. В чрезвычайных условиях возникает ряд проблем, требующих срочного решения, эффективность решения которых может быть обеспечена в случае точной информации о потребностях.