Արցախի ներկայացուցիչներն ու ԵԽ պատգամավորը քննարկել են Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը հակազդելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիք գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի մշտական ներկայացուցչությունում Արցախի ԱԳՆ նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը հանդիպել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ-ը:
«Շնորհակալություն եմ հայտնել Ադրբեջանի կողմից Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղու (եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցք) արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի առթիվ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևի ընդունմանը սատարելու և Արցախի ժողովրդի իրավունքներին, ազատություններին և անվտանգությանը ցուցաբերվող մշտական աջակցության համար»,- նշված է գրառման մեջ:
Արցախի ներկայացուցիչներն ու ԵԽ պատգամավորը քննարկել ենք շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներն ու դրանց հաղթահարման ուղիները, ինչպես նաև՝ Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը հակազդելու ուղղությամբ ձեռնարկվելիք տարբեր գործողություններ։

Представители Арцаха и депутат Европарламента обсудили действия по противостоянию преступной политике Азербайджана
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, советник государственного министра Артак Бегларян и заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Феликс Хачатрян встретились с депутатом Европарламента Франсуа-Ксавье Беллами. Как сообщает “Арменпресс”, Омбудсмен Арцаха написал о встрече на своей странице в Facebook.
“Я выразил благодарность за поддержку принятия резолюции Европарламента в связи с гуманитарным кризисом, возникшим в Арцахе из-за блокирования Азербайджаном автомагистрали Горис-Степанакерт (согласно трехстороннему заявлению, Лачинского коридора), и за постоянное содействие, оказываемое защите прав, свободы и безопасности народа Арцаха”, - написал ЗПЧ.
Представители Арцаха и депутат Европарламента обсудили гуманитарные проблемы, вызванные блокадой, и пути их преодоления, а также различные действия, которые необходимо предпринять в направлении противодействия преступной политике Азербайджана.