Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-ամյակի առթիվ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ձեզ եմ հղում ջերմագին շնորհավորանքիս խոսքերն Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Բազմադարյա արմատներ, հարուստ պատմություն և ավանդույթ ունեցող հայ-իրանական ջերմ և բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեր երկու երկրների համար։
Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ է՝ ականատեսն ենք երկկողմ անշեղ և կայուն համագործակցության։
Համոզված եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության մթնոլորտում թրծված հայ-իրանական բարեկամական հարաբերություններն ապագայում առավել մեծ նվաճումներ կգրանցեն՝ ի բարօրություն Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և արևշատություն»:
Իմ ջերմ ու անկեղծ մաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 44-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ նշանակություն ունեն բազմադարյա պատմության և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական աննկուն հարաբերությունները։
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում ի զորու կլինենք նոր մակարդակի հասցնել միջպետական փոխգործակցությունը, որի բազմոլորտ օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների բարօրության և մեր երկրների անվտանգության։
Մեծապես կարևորելով տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հաստատման ու ամրապնդման շուրջ մեր պատկերացումները՝ վերահաստատում եմ նախորդ տարի իմ՝ Թեհրան կատարած այցի ընթացքում Հայաստան այցելելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ կայուն խաղաղություն»:

Armenian PM congratulates supreme leader of Iran and the President on Iran
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to the Supreme Leader of Iran Ayatollah Ali Khamenei, and the President of Iran Sayyid Ebrahim Raisi on the occasion of the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The message addressed to the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran reads as follows,
"Your Highness,
I convey to you my warm congratulations on the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution.
Armenian-Iranian warm and friendly relations with centuries-old roots, rich history and tradition are of special importance for our two countries.
It has been more than three decades since the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Islamic Republic of Iran, during which we have witnessed steady and firm bilateral cooperation.
I am confident that the Armenian-Iranian friendly relations shaped in the atmosphere of mutual respect and trust will record greater achievements in the future for the benefit of the peoples of Armenia and Iran.
Taking the opportunity, I wish you good health and plenty of sunshine."
The message addressed to the Iranian President reads as follows,
I convey my warm and sincere wishes to you and the friendly people of Iran on the occasion of the 44th anniversary of the victory of the Islamic Revolution.
The indomitable Armenian-Iranian relations anchored on centuries-old history and mutual respect are of special importance for the Republic of Armenia.
I am confident by joint efforts we will be able to bring the interstate cooperation to a new level, the multi-sector agenda of which will be further expanded for the benefit of the welfare of the two friendly peoples and the security of our countries.
Attaching great importance to our visions of the establishment and strengthening of regional peace and stability, I reaffirm the official invitation made by me during my visit to Tehran last year to you to visit Armenia
Taking this opportunity, I wish you new success and sustainable peace to the friendly people of Iran."