ՀՀ վարչապետն ու Խորվաթիայի ԱԳ նախարարը հանդիպման ընթացքում կարևորել են Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը ողջունել է պարոն Ռադմանի այցը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հայ-խորվաթական կապերն ունեն առաջընթացի մեծ ներուժ: Նա ընդգծել է երկու կառավարությունների ակտիվ փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Վարչապետը կարևորել է Խորվաթիայի հետ համագործակցության խորացումը նաև որպես ԵՄ անդամ պետություն և նշել Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ ԵՄ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության փաստը:
Խորվաթիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ ունեցել են արդյունավետ բանակցություններ և քննարկել երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները:
Գորդան Գրլիչ Ռադմանը հավելել է, որ իրենք շահագրգիռ են տնտեսության տարբեր ճյուղերում կապերի զարգացմամբ, այդ թվում՝ զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Պարոն Ռադմանի խոսքով՝ Հայաստանը մեծ առաջընթաց է գրանցել ժողովրդավարության ամրապնդման գործում և բարեփոխումների առաջմղման ուղղությամբ ևս պատրաստ են սերտորեն համագործակցել ՀՀ կառավարության հետ:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներիմ շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Վարչապետը նաև ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հերթական խախտման փաստը և շեշտել դրան միջազգային հանրության ուշադրության ու համարժեք արձագանքի կարևորությունը: Այս առումով, կարևորվել են Եվրոպական խորհրդարանում տեղի ունեցած քննարկումներն ու Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու վերաբերյալ ներկայացված հստակ պահանջները:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում երկուստեք կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:

Armenian PM, Croatian FM highlight deployment of EU civilian mission in Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation led by Croatian Foreign Minister Gordan Grlić Radman, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister welcomed Mr. Radman's visit and expressed confidence that it will contribute to the development and expansion of relations between the two countries in various fields. According to Nikol Pashinyan, Armenian-Croatian relations have a great potential for progress and emphasized the need for active interaction between the two governments. The Prime Minister emphasized the deepening of cooperation with Croatia also as an EU member state and noted the fact of effective cooperation with the EU in the direction of democracy development in Armenia.
The Minister of Foreign Affairs of Croatia noted that they had effective negotiations with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and discussed the prospects for the development of bilateral political and economic cooperation. Gordan Grlić Radman added that they are interested in the development of ties in various branches of the economy, including tourism, high technology. According to Mr. Radman, Armenia has made great progress in strengthening democracy and they are ready to cooperate closely with the Armenian government in the direction of promoting reforms.
The parties also exchanged thoughts on the processes taking place in the region.
Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the steps taken to overcome the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulted by the illegal blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan. The Prime Minister also emphasized the fact of another violation of the November 9, 2020 declaration by Azerbaijan and emphasized the importance of the international community's attention and adequate response to it. In this regard, the discussions held in the European Parliament and the clear demands for unblocking the Lachin Corridor were highlighted.
In terms of strengthening regioanl peace and stability, both sides emphasized the activity of the EU civilian mission in Armenia.