Անհրաժեշտ ենք համարում, որ Ադրբեջանի դեմ առավել գործուն քայլեր ձեռնարկվեն. Արցախի ԱԳ նախարարի հարցազրույցը՝ «Արցախպրես»-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի շրջափակմամբ ադրբեջանական կողմը փորձում է ստեղծել անտանելի կենսապայմաններ, հոգեբանական ճնշում գործադրել արցախցիների վրա և, վերջին հաշվով, ստիպել մարդկանց լքել իրենց հայրենիքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Արցախպրես» գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի նման գործողությունները դիտարկում են որպես ցեղասպան քաղաքականության մի տարր՝ ուղղված որպես այդպիսին՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացմանը։
Ներկայացնում ենք Արցախի ԱԳ նախարևարի հարցազրույցն ամբողջությամբ:
- Դուք Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվել եք շատ ծանր շրջանում, երբ Հանրապետության առջև ծառացած են գոյաբանական մարտահրավերներ, որոնք ավելի են սրվում Ադրբեջանի կողմից շարունակվող շրջափակման պատճառով։ Ի՞նչ առաջնահերթ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն այդ մարտահրավերներն ու սպառնալիքները հաղթահարելու համար:
- Կարճաժամկետ հեռանկարում մեր ջանքերն ուղղված են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության համաձայն Լաչինի միջանցքի գործունեության շուտափույթ վերականգնմանը և, հետևաբար, Արցախի արդեն 58 օր տևող շրջափակման ամբողջական վերացմանը։
Այս կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն օգտագործում է առկա բոլոր ռեսուրսներն ու հնարավորությունները՝ միջազգային հանրությանն իրազեկելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման իրական նպատակների և դրա հումանիտար, տնտեսական և այլ հետևանքների մասին։ Մեր հիմնական նպատակն է հասնել միջազգային հանրության միասնական դիրքորոշման՝ ընդդեմ Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների և ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք անհնարին կդարձնեն Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման շարունակումը կամ նման սցենարի կրկնությունն ապագայում։ Բացի հասցեական հայտարարություններից ու կոչերից, անհրաժեշտ ենք համարում, որ Ադրբեջանի դեմ առավել գործուն քայլեր ձեռնարկվեն, օրինակ՝ կիրառվեն պատժամիջոցներ, այդ թվում՝ անհատական բնույթի՝ այս անօրինական գործողությունների համար պատասխանատու պաշտոնյաների նկատմամբ։ Առաջադրված նպատակներին հասնելու համար Արցախի ԱԳՆ-ն օգտագործում է իր դիրքորոշումն արտերկրում ներկայացնելու բոլոր հնարավորությունները։
Միջնաժամկետ հեռանկարում մենք կշարունակենք հետևողական քայլեր ձեռնարկել Արցախի սուբյեկտայնության բարձրացման ուղղությամբ, ինչը ենթադրում է միջոցառումների համալիր՝ քաղաքական, դիվանագիտական, իրավական և տեղեկատվական ոլորտներում։ Արցախի ԱԳՆ-ն կօգտագործի բոլոր առկա հնարավորությունները՝ տեղեկացնելու միջազգային հանրությանը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության էության, Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ վարվող խտրական և ցեղասպան քաղաքականության, Արցախի պետականության հռչակման և կազմավորման քաղաքական և իրավական հիմնավորման մասին։ Մենք կշարունակենք հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի դիրքորոշումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և արդարացի կարգավորմանն առնչվող հարցերի ողջ շրջանակի վերաբերյալ։ Այս համատեքստում առանցքային նշանակություն ենք տալիս հակամարտության կարգավորման միջազգային բանակցային մեխանիզմի վերականգնմանը՝ գործընթացին Արցախի իշխանությունների անմիջական և լիիրավ մասնակցությամբ։
Միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը կշարունակի պաշտպանել Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքը, զարգացնել և խորացնել հանրապետության միջազգային հարաբերությունները տարբեր մակարդակներում։ Առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի իրազեկվածության բարձրացմանը Արցախի և նրա ժողովրդի՝ իր անքակտելի իրավունքների համար արդար պայքարի մասին։
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչ նպատակներ է հետապնդում Ադրբեջանը՝ շրջափակելով Արցախը։
- Արցախի շրջափակմամբ ադրբեջանական կողմը փորձում է ստեղծել անտանելի կենսապայմաններ, հոգեբանական ճնշում գործադրել արցախցիների վրա և, վերջին հաշվով, ստիպել մարդկանց լքել իրենց հայրենիքը։ Մենք Ադրբեջանի նման գործողությունները դիտարկում ենք որպես ցեղասպան քաղաքականության մի տարր՝ ուղղված որպես այդպիսին՝ Արցախի ժողովրդի ոչնչացմանը։
Այսօրվա շրջափակումը 2020 թվականին, Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկիչների ու վարձկանների ուղիղ մասնակցությամբ, Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ուղղակի շարունակությունն է։ Ադրբեջանի ագրեսիայի արդյունքում օկուպացվել են Արցախի ընդարձակ տարածքներ, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքը և Հադրութի շրջանը։ Շուրջ 38 հազար մարդ զրկվել է իր տնից և դարձել փախստական կամ հարկադիր տեղահանված։ Արցախի 150 հազար բնակչից ավելի քան 90 հազարը, փորձելով փրկվել պատերազմի արհավիրքներից, ստիպված է եղել ապաստանել Հայաստանում։ Սակայն զինադադարի հաստատումից հետո Արցախի բնակիչների մեծ մասը վերադարձել է հայրենիք։ 2020 թվականի ագրեսիայի ժամանակ չկարողանալով հասնել իր բոլոր նպատակներին՝ Ադրբեջանը իր հանցավոր ծրագրերն իրականացնելու համար դիմեց այլ միջոցների։ Այս քաղաքականության վերջնանպատակն է ճնշել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ Արցախի ժողովրդի վտարման և որպես այդպիսին՝ ոչնչացման միջոցով։ Ադրբեջանն առաջնորդվում է «չկա ժողովուրդ, չկա խնդիր» սկզբունքով։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում միջազգային արձագանքը Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը։
- Ողջունում ենք միջազգային հանրության հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի շուտափույթ բացման և ամբողջ Արցախի ապաշրջափակման անհրաժեշտության վերաբերյալ։ Այս համատեքստում կարևոր է ոչ թե հատվածական, այլ համապարփակ մոտեցում դրսևորել Ադրբեջանի կողմից շրջափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ։
Արցախի շրջափակումը ոչ միայն մարդասիրական, այլ նաև նրա ժողովրդի անհատական և հավաքական իրավունքների ոտնահարման խնդիր է։ Միջազգային հանրությունը պետք է շրջափակումը դիտարկի նաև ոչ թե որպես մեկուսացված գործողություն, այլ որպես Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող լայնածավալ և համակարգված հարձակումների և արցախահայության իրավունքների ոտնահարման հերթական դրվագ։ Շրջափակման միջոցով Ադրբեջանը Արցախի ժողովրդի համար դիտավորյալ ստեղծում է այնպիսի կենսապայմաններ, որոնք միտված են նրա վտարմանը պատմական հայրենիքից։ Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարությունները, թե Լաչինի միջանցքը բաց է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են լքել Արցախը, վկայում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունները շրջափակման միջոցով իրականացնում են Արցախի էթնիկ զտման իրենց քաղաքականությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը համակողմանի իրավական մոտեցում դրսևորել Արցախի և նրա ժողովրդի իրավունքների հարցում և, համաձայն իրենց իսկ ստանձնած՝ զանգվածային վայրագությունները կանխելու միջազգային պարտավորությունների, անհապաղ ակտիվացնել ցեղասպանությունների վաղաժամ կանխարգելման գործող մեխանիզմները։
- Շրջափակման մեջ պահելով Արցախը՝ Ադրբեջանը միաժամանակ պահանջներ է առաջադրում թե՛ Արցախին, թե՛ Հայաստանին։ Արցախից Ադրբեջանը պահանջում է Լաչինի միջանցքի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության ճանաչում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա:
- Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու Ադրբեջանի պահանջներն ուղղակիորեն հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթներին։ Ադրբեջանի այն փաստարկները, որ Լաչինի միջանցքը, որպես Եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Լաչինի շրջանի մաս, գտնվում է Ադրբեջանի իրավասության ներքո, անհիմն են։ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունը Եռակողմ հայտարարության տակ դա Ադրբեջան պետության ուղղակի և բացահայտ համաձայնությունն է՝ հրաժարվել Լաչինի միջանցքի վերահսկողությունից և դրա բացառիկ վերահսկողությունը փոխանցել ռուսական խաղաղապահ զորամիավորմանը։
Փաստորեն, Ադրբեջանը ձգտում է վերանայել Լաչինի միջանցքի հատուկ կարգավիճակը՝ փոխելով իրավիճակը գետնի վրա և ներմուծելով նոր միակողմանի տարրեր, որոնք հակասում են Եռակողմ հայտարարությանը։ Մենք բազմիցս շեշտել ենք Լաչինի միջանցքի կարգավիճակը և շահագործման ռեժիմը միակողմանի կերպով վերանայելու Ադրբեջանի փորձերի անօրինականությունը։
Այդ կապակցությամբ կրկին ընդգծում ենք, որ Ադրբեջանի պնդումները Լաչինի միջանցքով անցնող մեքենաները կանգնեցնելու և բեռները զննելու իր ենթադրյալ իրավունքի մասին, անհիմն են։ Եռակողմ հայտարարության մեջ չկան բեռների փոխադրման վերաբերյալ որևէ սահմանափակումներ՝ ըստ դրանց բնույթի, նպատակի կամ կիրառման:
- Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարությունները Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ապահովելու պատրաստակամության մասին։
- Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իրավասության հաստատումը Արցախի ժողովրդի և նրա իրավունքների վրա փաստացի հավասարազոր կլինի սեփական հայրենիքից արցախցիների բռնի վտարմանը։ Եթե արտերկրում ինչ-որ մեկը կասկածներ ուներ այս հարցում, ապա Արցախի շրջափակմամբ և հումանիտար աղետի հրահրմամբ Ադրբեջանն ինքը ցրեց այդ կասկածները։
Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության ներկա փուլի էությունը հենց նրանում է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի կարողանում երաշխավորել իրավունքները, այլև նպատակաուղղված և հետևողական քաղաքականություն է վարում Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին ոչնչացնելու համար։
Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ապահովելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարություններն ընդամենը քող են, որի հետևում Բաքուն կփորձի ավարտին հասցնել իր հանցավոր քաղաքականությունը։ Ադրբեջանի նախագահի վերոհիշյալ կոչը բոլոր նրանց, ովքեր չեն ցանկանում ենթարկվել Բաքվին, լքել Արցախը, ակնհայտ է դարձնում, թե Ադրբեջանի նպատակներից որոնք են իրական, իսկ որոնք՝ պարզապես հնարք։
Մենք վճռականորեն մերժում ենք ցանկացած առաջարկ Ադրբեջանին մեր ժողովրդի իրավունքների նկատմամբ իրավազորությունը փոխանցելու վերաբերյալ։ Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը առաջին հերթին առաջնորդվել Արցախում ապրող մարդկանց շահերով, որոնց սպառնում է վտարում հայրենիքից։ Արցախցիներին սպառնացող վերահաս աղետի համատեքստում միջազգային հանրության անտարբերությունն ու անգործությունը զանցաթողություն է, եթե չասենք՝ մեղսակցություն։
- Ինչպիսի՞ն են Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության կարգավորման ուղիները արցախյան կողմի պատկերացմամբ։
Բովանդակային տեսանկյունից ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է ուղղված լինի դրա սկզբնապատճառի վերացմանը՝ կապված Արցախի ժողովրդի հավաքական իրավունքները ճանաչելու Ադրբեջանի չկամության հետ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից ապօրինի ռազմական ուժի կիրառման հետևանքների շտկմանը։
Ընթացակարգային տեսանկյունից հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի բանակցությունների արդյունքում կողմերի միջև համաձայնեցված որոշումների վրա։ Հենց դա է միջազգային իրավունքի պահանջը։ Մենք կողմ ենք Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների միջազգային մեխանիզմի վերականգնման գաղափարին։ Ուղիղ բանակցությունների շրջանակում կարող ենք հասնել արդար և երկարաժամկետ խաղաղություն երաշխավորող համաձայնության։
Միջազգային մեխանիզմի ստեղծման անհրաժեշտության վերաբերյալ միջազգային հանրության առաջարկությունները վկայում են, որ առկա է համընդհանուր ըմբռնում առ այն, որ Արցախի ժողովրդին բռնությամբ Ադրբեջանի իրավասությանը ենթարկելը մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում է, իսկ այդ պլանի գործնական իրականացումը կհանգեցնի Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ բռնության և հետապնդումների ծայրահեղ դրսևորումների:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը շարունակել ջանքերը՝ ուղղված միջազգային իրավունքի հիման վրա հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման համար համապատասխան պայմանների ստեղծմանը։ Հակամարտության կարգավորման մյուս ուղիները զանցաթողություն են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության հանդեպ։

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. By besieging Artsakh, the Azerbaijani side is trying to create unbearable living conditions, exert psychological pressure on the people of Artsakh and, ultimately, force people to leave their homeland, ARMENPRESS reports Minister of Foreign Affairs of Artsakh Republic Sergey Ghazaryan said in an interview with ARTSAKHPRESS.
He noted that such actions of Azerbaijan are assessed as an element of genocidal policy, aimed at the elimination of the people of Artsakh.
We present the full interview of the Minister of Foreign Affairs of Artsakh.
- Mr. Ghazaryan, you were appointed Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh in a very critical period, when the Republic found itself in the face of existential challenges, which are exacerbated by the ongoing blockade by Azerbaijan. What priority measures need to be taken to overcome these challenges and threats?
-In the short term, our efforts are aimed at the speedy restoration of the functioning of the Lachin Corridor in line with the Trilateral Statement of 9 November 2020 and, therefore, the complete lifting of the blockade of Artsakh, which has been going on for 58 days.
- In this regard, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh uses all available resources and opportunities to inform the international community about the real goals of Azerbaijan's blockade on Artsakh, as well as its humanitarian, economic and other consequences. Our main task is to consolidate the position of the international community against the illegal actions of Azerbaijan and create an environment that will make it impossible for Azerbaijan to continue the blockade of Artsakh or repeat such a scenario in the future. In addition to targeted statements and appeals, we consider it necessary to take more effective measures against Azerbaijan, in particular, international sanctions, including personal ones, against officials of the regime responsible for such illegal actions. To achieve these goals, the Artsakh Foreign Ministry uses every opportunity to present its position to the international community.
In the medium term, we will continue to take consistent steps aimed at promoting Artsakh’s subjectivity, which implies a set of measures in the political, diplomatic, legal and information spheres. The Artsakh Foreign Ministry will use all available opportunities to inform the international community about the essence of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the discriminatory and genocidal policy pursued by Azerbaijan against the people of Artsakh for decades, the political and legal justification for the proclamation and building of Artsakh's statehood. We will continue to consistently defend the position of Artsakh on the entire range of issues related to the achievement of a comprehensive and just settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. In this context, we attach key importance to the restoration of the international negotiating mechanism to resolve the conflict with direct and equal participation in the process of the authorities of Artsakh.
In the medium and long term, the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh will continue to advocate for the right to self-determination exercised by the people of Artsakh, develop and deepen the international ties of the republic at various levels. Particular attention will be paid to raising awareness about Artsakh and the just struggle of its people for their inalienable rights.
-What goals do you think Azerbaijan is pursuing by imposing a blockade against Artsakh?
-By imposing a blockade against Artsakh, Azerbaijan is trying to create unbearable living conditions in Artsakh, exert psychological pressure on the people and, ultimately, force them to leave their homeland. We consider such actions as one of the elements of the genocidal policy of Azerbaijan aimed at the destruction of the people of Artsakh as such.
Today's blockade is a direct continuation of the military aggression against the Republic of Artsakh and its people unleashed by Azerbaijan in 2020 with the direct involvement of Turkey, mercenaries and terrorist fighters from the Middle East. As a result of this aggression, vast territories of Artsakh, including the city of Shushi and the Hadrut region, were occupied by Azerbaijan. About 38 thousand people lost their homes and became refugees or IDPs. More than 90 thousand of the 150 thousand population of Artsakh were forced to take refuge in Armenia, fleeing the horrors of war. However, after the ceasefire was established, most of the inhabitants of Artsakh returned to their homeland. Having failed to achieve all of its objectives during the aggression in 2020, Azerbaijan resorted to other methods to implement its criminal plans. The ultimate goal of this policy is to suppress the right of the people of Artsakh to self-determination by expelling and destroying the people of Artsakh as such. Azerbaijan is acting on the principle “no people - no problem”.
- How do you assess the international response to Azerbaijan's actions to blockade Artsakh?
-We welcome the statements of the international community on the need to immediately unblock the Lachin Corridor and Artsakh. In this context, it is important to take not a fragmentary, but a comprehensive approach to the situation created in Artsakh as a result of the blockade by Azerbaijan.
The blockade of Artsakh is not only a humanitarian problem, but also a matter of violation of the individual and collective rights of its people. The international community should consider the blockade not as an isolated case, but rather an episode in a series of large-scale and systematic attacks by Azerbaijan against the people of Artsakh and violations of their rights. By imposing a blockade, Azerbaijan seeks to deliberately create such living conditions for the people of Artsakh that are designed to make them leave their historical homeland. Statements by the Azerbaijani leadership that the Lachin Corridor is open to those wishing to leave Artsakh indicate that through the blockade the Azerbaijani authorities are implementing a policy of ethnic cleansing of Artsakh.
We call upon the community of States to take a comprehensive legal approach to the issue of Artsakh and the rights of its people, and to immediately activate the existing mechanisms for genocide prevention, in line with their international obligations to prevent mass atrocities.
-Keeping Artsakh under blockade, Azerbaijan simultaneously puts forward demands both on Artsakh and Armenia. From Artsakh, Azerbaijan demands the recognition of Azerbaijani control over the Lachin Corridor. How would you comment on this?
-Azerbaijan's demands to establish control over the Lachin Corridor are in direct contradiction to the provisions of the Trilateral Statement of 9 November 2020. Azerbaijan's arguments that the Lachin Corridor is under the jurisdiction of Azerbaijan as part of the Lachin region, which, according to the Trilateral Statement, came under Azerbaijani control, have no basis. The signature of the Azerbaijani President under the Trilateral Statement is an expression of the direct and explicit consent of the Azerbaijani state to renounce control over the Lachin corridor and put it under the exclusive control of the Russian Peacekeeping Contingent.
In fact, Azerbaijan seeks to revise the special status of the Lachin Corridor by changing the situation on the ground and introducing new unilateral elements that contradict the Trilateral Statement. We have repeatedly stressed the illegitimacy of Azerbaijan's attempts to unilaterally review the status and mode of operation of the Lachin Corridor.
In this regard, we reiterate that Azerbaijan's claims about its alleged right to stop vehicles passing through the Lachin Corridor and conduct cargo inspections are baseless. The Trilateral Statement does not contain any restrictions on the transportation of cargo as to their nature, purpose or use.
- How would you comment on the statements of the Azerbaijani authorities about their readiness to ensure the rights of the people of Artsakh?
-Obviously, the establishment of Azerbaijani jurisdiction over the people of Artsakh and their rights will in fact be tantamount to their forcible expulsion from their homeland. If someone outside Artsakh had doubts about this, then Azerbaijan itself dispelled these doubts by imposing a blockade on Artsakh and provoking a humanitarian catastrophe.
The essence of the current stage of the conflict between Artsakh and Azerbaijan lies precisely in the fact that Azerbaijan is not only unable to guarantee the rights, but also pursues a deliberate and consistent policy to destroy the people of Artsakh as such.
The statements of the Azerbaijan leadership about their readiness to ensure the rights of the people of Artsakh are just a screen behind which Baku will try to complete its criminal plan. Which of the goals of Azerbaijan are real, and which are just a trick, is evidenced by the aforementioned statement of the president of this country, who said that anyone who did not want to obey Baku should leave Artsakh.
We strongly reject any proposals aimed at transferring jurisdiction over the rights of our people to Azerbaijan. We call on the international community to be guided, first of all, by the interests of the people living in Artsakh, who are threatened with ethnic cleansing and expulsion from their homeland. In the face of the impending catastrophe for the people of Artsakh, indifference and inaction by the international community will be connivance, if not complicity.
-How does Artsakh see the ways of resolving the conflict between Artsakh and Azerbaijan?
From a substantive point of view, resolution of the Azerbaijan-Karabakh conflict should be aimed at eliminating its root cause related to the unwillingness of Azerbaijan to recognize the collective rights of the people of Artsakh, as well as correcting the consequences of their illegal use of military force against the Republic of Artsakh.
From a procedural point of view, the process of the conflict resolution should be based on decisions taken by the parties through negotiations. This is what international law requires. We support the idea of restoring the international mechanism for direct negotiations between Artsakh and Azerbaijan, through which we can reach an agreement that guarantees a just and lasting peace.
We consider the proposals of the international community on the need to create an international mechanism as evidence of the general understanding that the forcible subjugation of the people of Artsakh to the jurisdiction of Azerbaijan is a violation of international human rights law, and the practical implementation of this plan will lead to extreme manifestations of violence and persecution by Azerbaijan against the Armenians.
Therefore, we call upon the international community to continue efforts aimed at creating an appropriate environment for the peaceful resolution of the conflict on the basis of international law. Other ways to resolve this conflict are just condoning the genocidal policy of Azerbaijan.