Հայաստանն Ադրբեջանից նոր առաջարկներ է ստացել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու բանակցությունները շարունակական գործընթաց են, և Հայաստանը հաստատակամորեն է ներգրավված այդ բանակցություններում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Մենք նպատակ ունենք շարունակել մեր ակտիվ ջանքերը մեր տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղություն կառուցելու գործում: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ դեկտեմբերին նախատեսվում էր իմ, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների հերթական հանդիպումը: Այս անգամ այն պետք է տեղի ունենար Մոսկվայում, բայց Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով հայկական կողմը հետաձգեց մասնակցությունը: Եվ, չնայած այս հանգամանքին, մենք ադրբեջանական կողմին փոխանցեցինք մեր նոր առաջարկները խաղաղության պայմանագրի շուրջ: Եվ պետք է նաև տեղեկացնեմ, որ մի քանի օր առաջ ստացել ենք ադրբեջանական արձագանքը և առաջարկները: Սա շարունակական գործընթաց է, և մենք շարունակում ենք աշխատել տեքստի վրա՝ մի քանի փուլերով փոխանակելով առաջարկները և շարունակելով քննարկումը»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա հավելել է, որ, թեև Լաչինի միջանցքի արգելափակումը շարունակվում է, ինչպես նաև շարունակում են գոյություն ունենալ մնացած բոլոր մարտահրավերները, բանակցային գործընթացը կանգնած չէ, բանակցությունները շարունակվում են: «Այդ բանակցությունների հաջող և ավելի հարթ ընթացքին ամենևին չեն նպաստում Ադրբեջանի շարունակական ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ատելության քարոզը հայերի նկատմամբ, ինչպես նաև ագրեսիվ գործողությունները գետնի վրա»,- ասել Միրզոյանը՝ ևս մեկ վերահաստատելով, որ հայկական կողմը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին և շարունակելու է ջանքերը տարածաշրջանում երկարատև ւ կայուն խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ:

Armenia receives new proposals on peace treaty from Azerbaijan
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. The negotiations over a peace treaty with Azerbaijan are a continual process and Armenia is resolutely involved in the talks, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a joint press conference with German Minister of Foreign Affairs Annalena Baerbock.
“We have a goal to continue our active efforts in building sustainable and lasting peace in our region. I’d like to inform that a meeting between me, the Azerbaijani and Russian foreign ministers was scheduled earlier in December. It had to take place in Moscow this time, but the Armenian side postponed participation due to the blockade of the Lachin corridor. And despite this, we conveyed our new proposals around a peace treaty to the Azerbaijani side. And I have to inform that a few days ago we received the Azerbaijani response and proposals. This is a continuous process, and we continue to work on the text, exchanging proposals and continuing discussions in several phases,” the Armenian Foreign Minister said.
FM Mirzoyan added that although the blockade of Lachin corridor and all other challenges are still ongoing, the negotiations continue. “The continual belligerent rhetoric and propaganda of hate against Armenians as well as aggressive actions on the ground by Azerbaijan don’t contribute to the successful and smoother course of these talks at all,” Mirzoyan said.
FM Mirzoyan reiterated that Armenia is committed to the agenda of peace and will continue efforts to achieve lasting and sustainable peace in the region.