Ադրբեջանի վարքագիծը հնարավոր է դարձել Բաքվի ռեժիմի անպատժելիության պայմաններում. Արցախի ԱԳՆ-ն դիմում է միջազգային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը, Արցախը շրջափակելուց ի վեր, փետրվարի 6-ին արդեն 6-րդ անգամ փակել է Հայաստան-Արցախ միակ գազատարը։ Անցած 57 օրերի ընթացքում Ադրբեջանը Արցախի գազամատակարարումը խափանել է 2022 թ․ դեկտեմբերի 13-ին՝ 3 օրով, 2023 թ․ հունվարի 17-ին՝ մեկ օրով, հունվարի 18-ին՝ մեկ օրով, հունվարի 21-ին՝ 4 օրով և հունվարի 28-ին՝ մեկ օրով՝ այդպիսով խաթարելով Արցախի բնակչության նորմալ կենսագործունեությունը և հոգեբանական ճնշում գործադրելով նրա վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով Հանրապետության 120 հազար բնակիչ, այդ թվում՝ 30 հազար երեխա, տրանսպորտային խիստ շրջափակման և ձմեռային ցուրտ պայմաններում շարունակում են մեծ դժվարություններ կրել ջեռուցման և տաք ջրի ապահովման հարցում։ Իրավիճակն էլ ավելի է վատթարանում հունվարի 9-ին Հայաստանից եկող միակ բարձրավոլտ գծի վթարի հետևանքով առաջացած էլեկտրաէներգիայի սուր պակասի պատճառով, իսկ ադրբեջանական կողմը համառորեն խոչընդոտում է վերականգնողական աշխատանքները։
Ադրբեջանի՝ նման գործողությունները հստակ կերպով հաստատում են, որ նույնիսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո պաշտոնական Բաքուն չի հրաժարվել Արցախի ժողովրդին պատմական բնակության տարածքում բնաջնջելու իր բազմամյա քաղաքականությունից։ Իր նպատակներին հասնելու համար Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարությունը դիմում է Արցախի շրջափակմանը, խաթարում է կենսական նշանակություն ունեցող էներգետիկ ենթակառուցվածքների աշխատանքը՝ այսպիսով ստեղծելով անտանելի կենսապայմաններ և խաղաղ բնակչությանը մատնելով անհավանական դժվարությունների։
Ադրբեջանի անմարդկային գործողությունները վկայում են, որ այս երկրի բարձրագույն ղեկավարությունն իրեն վեր է դասում միջազգային իրավունքից և մարդկային բարոյականության նորմերից։ Անտեսելով բազմաթիվ երկրների և միջազգային կազմակերպությունների՝ Արցախի շրջափակման անհապաղ վերացման կոչերը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց և բեռների ազատ տեղաշարժն ապահովելու մասին որոշումը՝ պաշտոնական Բաքուն փաստացի ինքն իրեն հակադրում է քաղաքակիրթ հանրությանը։ Նման վարքագիծը հնարավոր է դարձել Բաքվի ռեժիմի անպատժելիության պայմաններում, ինչը արձակել/ում է նրա ձեռքերը՝ ավելի խստացնելու իր հանցավոր քաղաքականությունն Արցախի բնիկ հայ բնակչության նկատմամբ։
Այս պայմաններում Արցախի ժողովրդի ոչնչացումը կանխելու համար անհրաժեշտ ենք համարում, որ միջազգային հանրությունն իր ջանքերն ուղղի ոչ միայն Արցախի շրջափակումը դադարեցնելուն, այլ նաև՝ ձեռնարկի հրատապ միջոցներ, որոնք կներառեն նաև Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության վաղ նախազգուշացման, գնահատման և արձագանքման մեխանիզմների կիրառում»,-նշված է Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. During the 57 days of the blockade, Azerbaijan cut off the gas supply to Artsakh (Nagorno Karabakh) as many as 6 times, in particular on 13 December 2022 for three days, on 17 January 2023 for one day, on 18 January for one day, on 21 January for four days, and on 28 January for one day, disrupting normal life in the republic and exerting psychological pressure on the people of Artsakh, the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh said in a statement.
“On 6 February 2023, Azerbaijan once again cut off the natural gas supply from Armenia to Artsakh through the only existing pipeline. During the 57 days of the blockade, Azerbaijan cut off the gas supply to Artsakh as many as 6 times, in particular on 13 December 2022 for three days, on 17 January 2023 for one day, on 18 January for one day, on 21 January for four days, and on 28 January for one day, disrupting normal life in the republic and exerting psychological pressure on the people of Artsakh.
As a result of Azerbaijan's actions, 120 thousand residents of the republic, including 30 thousand children, continue to face serious difficulties with access to heating and hot water in conditions of severe transport blockade and cold winter. The situation is further aggravated by the acute shortage of electricity caused by a breakdown on 9 January of the only high-voltage power line coming from Armenia, which cannot be restored due to persistent obstruction by the Azerbaijani side.
Such actions of Azerbaijan clearly show that even after the signing of the Trilateral Statement of 9 November 2020, official Baku did not abandon its long-term policy of exterminating the people of Artsakh in their historical homeland. To achieve this goal, the Azerbaijani authorities have resorted to the blockade of Artsakh and disruption of the critical energy infrastructure, thereby creating unbearable living conditions and dooming the civilian population to incredible hardships.
The inhumane actions of Azerbaijan indicate that the leadership of this country has placed itself above international law and human morality. Ignoring the calls of many countries and international organizations for the immediate lifting of the blockade of Artsakh and the decision of the European Court of Human Rights to ensure the free movement of people and cargo through the Lachin Corridor, official Baku has in fact opposed itself to the civilized world. Such behaviour became possible due to the impunity of the Baku regime, which gives it a free hand to further tighten its criminal policy against the indigenous Armenian population of Artsakh.
Under these circumstances, to prevent the destruction of the people of Artsakh, we consider it necessary that the international community direct their efforts not only to ending the blockade of Artsakh, but also to taking prompt measures, including activation of early warning mechanisms, adequate assessment and response to the genocidal policy of Azerbaijan.”