Հալեպում երկրաշարժի հետևանքով ազգությամբ հայ զոհերի թիվը հասել է 4-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երկրաշարժի հետևանքով Սիրիայի Հալեպ քաղաքում այս պահի դրությամբ կա 4 ազգությամբ հայ զոհ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ռազմավարությունների մշակման բաժնի պետ Հովհաննես Ալեքսանյանը:
«Այս պահի դրությամբ Հալեպում 4 հայ զոհ ունենք: Վիրավորներ ևս կան, թիվը հստակ չէ»,-ասաց Ալեքսանյանը:
Այս պահին հայկական կազմակերպությունները մոնիթորինգ են իրականացնում, դպրոցների, եկեղեցիների և այդ հաստատությունների շրջանում կան որոշակի վնասեր, ճաքեր, փլված առաստաղ, պատեր:
Ալեքսանյանը հայտնեց, որ Հալեպի հայ առաքելական, կաթոլիկ և ավետարանական եկեղեցիների, նրանց կից շինությունների հետ կապված ուսումնասիրություններ են կատարվում: Ուսումնասիրվում է վնասի չափը և, թե կարող է արդյոք վնասը խոչընդոտել կրթական գործի կազմակերպմանը: Հայկական կառույցների կրած որոշակի վնասների մասին տեղեկություններ կան, բայց ամբողջովին փլուզում ավերում առայժմ չկա:
«Թուրքիայի Իսքենդերունի Սուրբ Քառասուն մանկանց եկեղեցին է զգալիորեն տուժել»,-ասաց Ալեքսանյանը:
Թուրքիայում նոր գրանցված երկրաշարժից հետո տվյալներ դեռևս չկան:
Սիրիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 326-ի, ավելի քան 1000 մարդ վիրավորվել է։
Թուրքիայում փետրվարի լույս 6-ի գիշերը գրանցված ուժգին երկրաշարժի հետևանքով վերջին տվյալներով զոհվել է 912 մարդ, վիրավորվել 5385 մարդ:
Թուրքիայի կենտրոնական հատվածում՝ Քահրամանմարաշից 59 կմ հյուսիս-արևելք 7,7 մագնիտուդով նոր երկրաշարժ է գրանցվել:

4 Syrian-Armenians confirmed dead in Aleppo in earthquake
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. 4 Syrian-Armenians were killed in the devastating earthquake in Syria according to latest information, Hovhannes Alexanyan, the Head of theStrategyDevelopment Departmentat the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia told ARMENPRESS.
“As of this moment we have four victims who died in Aleppo. There are injured people also, we have no clear number now,” Alexanyan said.
Armenian organizations are now conducting a monitoring to assess damages.
In Turkey, the Holy Forty Martyrs Armenian Church in Iskenderun suffered heavy damages, he added.
One of the strongest earthquakes to hit the region in a century shook residents from their beds at around 4 a.m. on Monday morning, sending tremors as far away as Lebanon and Israel.
The epicenter of the 7.8-magnitude quake was 23 kilometers (14.2 miles) east of Nurdagi, in Turkey’s Gaziantep province, at a depth of 24.1 kilometers (14.9 miles), CNN reported citing the United States Geological Survey (USGS).
In Turkey, at least 912 people have died and 5,385 are injured, Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan said in a televised address Monday. In neighboring Syria, at least 476 people have died, including 326 mostly in the regions of Aleppo, Hama, Latakia and Tartus, according to Syrian state news agency, which also reported at least 1,042 injuries.