Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առնվազն 5100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը ներկայացրել է շրջափակման 54-րդ օրվա տեղեկագիրը փետրվարի 2-ի դրությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ 7 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: 12 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, 568 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
«Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի՝ ավելի քան 21,200 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Ադրբեջանը 54 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել է 41 մանկապարտեզ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
5,528 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք և սնունդ ստանալու հնարավորությունից:
Շրջափակման մեկնարկից ի վեր աշխարհի բազմաթիվ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ արել վերացնել շրջափակումը: Հարցը քննարկվել է նաևՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանըպարտավորեցրել էԱդրբեջանինձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները վերացնելու շրջափակումը, հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում(Հաագա)՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում։Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի շրջափակման հումանիտար հետևանքների մասին բանաձև է ընդունվել։

По меньшей мере 5100 человек лишились работы и источников доходов в результате блокады Азербайджаном Лачинского коридора
Информационный штаб Арцаха представил бюллетень 54-го дня блокады по состоянию на 2 февраля. Как сообщили Арменпресс в Информационном штабе Арцаха, 7 детей находятся в отделении для новорожденных и реанимационном отделении детской больницы; 12 взрослых пациентов находятся в реанимационном отделении, состояние пятерых из них оценивается как крайне тяжелое; 194 детей родились на свет в период блокады; 568 граждан были лишены возможности прооперироваться из-за прекращения плановых операций во всех подведомственных Минздраву Республики Арцах медучреждениях .
При содействии МККК 64 пациентов до сегодняшнего дня были доставлены из Арцаха в Армению для оказания им необходимой медпомощи
Из-за сложной экономической ситуации 5100 человек лишены рабочих мест и дохода
Согласно информации, более чем 21.200 тонн товаров первой необходимости могло быть доставлено в Арцах в условиях отсутствия блокады. Между тем в настоящее время усилиями МККК и МК РФ доставляется лишь незначительная их часть.
120 000 жителей Арцаха на протяжении 54 дней продолжают удерживаться в качестве заложников из-за террористических действий агентов правительства Азербайджана.
Из-за блокады 120.000 жителей Арцаха (среди которых 30.000 детей, 20.000 пожилых людей, 9.000 лиц с инвалидностью) подвергнуты многочисленным лишениям, и помимо нарушения иных прав, стоят перед большой угрозой недоедания и замерзания.
С 9 января 41 детсад, 20 школ с режимом продленного дня закрыты полностью или частично из-за острой нехватки продуктов питания.
5,528 детей лишены возможности посещать детские сады и дошкольные учреждения и получать соответствующий уход и питание.
С начала блокады многие страны мира и международные организации осудили действия Азербайджана и призвали его прекратить блокаду. Вопрос обсуждался также на Совете безопасности ООН, Европейский суд по правам человека обязал Азербайджан предпринять все необходимые и достаточные меры для снятия блокады, вопрос скоро будет обсуждаться также в Международном суде правосудия ООН (Гаага) в рамках разбирательства Комитета по ликвидации расовой дискриминации. В Европарламенте принята резолюция о гуманитарных последствиях блокады Арцаха.