Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առնվազն 5100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի տեղեկատվական շտաբը ներկայացրել է շրջափակման 54-րդ օրվա տեղեկագիրը փետրվարի 2-ի դրությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ 7 երեխա գտնվում է մանկական հիվանդանոցի նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում: 12 չափահաս բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում է, 568 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից։
«Ստեղծված տնտեսական բարդ իրավիճակի պատճառով նախնականորեն առնվազն 5100 մարդ կորցրել է աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի՝ ավելի քան 21,200 տոննա կենսական նշանակության ապրանքներ կմակատարարվեին Արցախ, եթե չլիներ շրջափակումը, որի ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից մատակարարվել է դրա միայն չնչին մասը:
Ադրբեջանը 54 օր շարունակ շրջափակման պայմաններում պատանդ են պահում Արցախի 120,000 բնակչությանը:
Շրջափակման պատճառով Արցախի 120,000 բնակչությունը (ներառյալ՝ շուրջ 30,000 երեխա, 20,000 տարեց, 9,000 հաշմանդամություն ունեցող անձ) կրում է բազմաթիվ զրկանքներ և, ի թիվս այլ իրավունքների խախտման, կանգնած է թերսնման և ցրտահարման մեծ ռիսկի առջև:
Շրջափակման պայմաններում սննդի սրացող սղության պատճառով հունվարի 9-ից փակվել է 41 մանկապարտեզ, 20 երկարօրյա ուսումնական հաստատություն։
5,528 երեխա այլևս չի կարողանում մանկապարտեզ հաճախել՝ զրկվելով համապատասխան խնամք և սնունդ ստանալու հնարավորությունից:
Շրջափակման մեկնարկից ի վեր աշխարհի բազմաթիվ երկրներ ու միջազգային կազմակերպություններ դատապարտել են Ադրբեջանի գործողությունները և կոչ արել վերացնել շրջափակումը: Հարցը քննարկվել է նաևՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանըպարտավորեցրել էԱդրբեջանինձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները վերացնելու շրջափակումը, հարցը քննարկվել է նաև ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում(Հաագա)՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում։Եվրոպական խորհրդարանում Արցախի շրջափակման հումանիտար հետևանքների մասին բանաձև է ընդունվել։

At least 5,100 people have lost their jobs and source of income due to Azerbaijan's closure of the Lachin Corridor
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. The Information Headquarters of Artsakh presented the bulletin of the 54th day of the blockade as of February 2. ARMENPRESS reports, the Information Headquarters of Artsakh stated that 7 children are in the neonatal and intensive care unit of the children's hospital. 12 adult patients are in the intensive care unit, 5 of them are in extremely serious condition, 568 citizens were deprived of the opportunity to solve their health problems through surgery.
"Due to the difficult economic situation, at least 5,100 people have lost their jobs and source of income," the message states.
According to the Information Headquarters of Artsakh, more than 21,200 tons of vital goods would have arrived in Artsakh if there was no blockade, during which only a small part was delivered by the International Committee of the Red Cross and Russian peacekeeping troops.
120,000 people of Artsakh are being held hostage by Azerbaijan under blockade for 54 days.
Due to the blockade, Artsakh's population of 120,000 (including around 30,000 children, 20,000 elderly people, 9,000 people with disabilities) suffer many deprivations and face a high risk of malnutrition and frostbite, among other rights violations.
41 kindergartens and 20 long-day educational institutions have been closed since January 9 due to the worsening food shortage under the blockade.
5,528 children are no longer able to attend kindergarten, being deprived of the opportunity to receive proper care and food.