ՀՀ փոխվարչապետն ու Ֆրանսիայի դեսպանն անդրադարձել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ,3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը փետրվարի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է փոխվարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով ներկաներին՝ Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Ֆրանսիայի հանձնառությունը՝ Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը զարգացնելու եւ ընդլայնելու հարցում: Փոխվարչապետը շեշտել է նաեւ ֆրանսիական կողմի օժանդակության կարեւորությունը ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին՝ մատնանշելով հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թթ. ճանապարհային քարտեզի դրույթների կատարմանն ուղղված հետեւողական աշխատանքների իրականացումը:
Դեսպան Լույոն, անդրադառնալով ֆրանսիական խոշոր կազմակերպությունների ներկայությանը Հայաստանի տնտեսությունում, հայտնել է ֆրանսիական կողմի պատրաստակամությունը շարունակելու ցուցաբերել աջակցություն ինչպես կարճաժամկետ ծրագրերի, այնպես էլ երկարաժամկետ ռազմավարական բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերի ուղղությամբ փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններին:

Вице-премьер Армении Тигран Хачатрян принял посла Франции Анн Луйо
3 февраля вице-премьер Тигран Хачатрян принял чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в Республике Армения Анн Луйо.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате вице-премьера, приветствуя посла, Тигран Хачатрян подчеркнул, что правительство РА высоко ценит приверженность Франции развитию и расширению экономического сотрудничества с Арменией. Он отметил важность содействия французской стороны программе реформ, реализуемой правительством РА, указав на осуществление работ, направленных на выполнение положений дорожной карты армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 годы.
Коснувшись присутствия крупных французских организаций в экономике Армении, посол Луйо выразила готовность французской стороны и впредь оказывать содействие реализации как краткосрочных программ, так и долгосрочных стратегических реформ.
На встрече коснулись гуманитарной ситуации, сложившейся в Нагорном Карабахе, вследствие блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также возможностей развития сотрудничества в направлении проектов, представляющих взаимный интерес