Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս երեք հիվանդ
ԵՐԵՎԱՆ,31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից երեք հիվանդներ, որոնցից երկուսը ուռուցքային հիվանդություններով և մեկը՝ վիրահատություն պահանջող ախտաբանությամբ, հունվարի 31-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱՆ տարածած հաղորդագրությունից, նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 7 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 12 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 58 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of three patients from blockaded Artsakh to Armenia for treatment
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of 3 patients from blockaded Artsakh (Nagorno Karabakh) to Armenia for treatment.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, three patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh, two of them with tumor diseases and one with a pathology requiring surgical intervention, have been transported today, in January 31, to specialized medical centers of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross,” the Ministry of Health of Artsakh said in a statement.
Scheduled surgeries continue to be suspended in the medical facilities of the Republic of Artsakh.
7 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
12 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 5 of them in critical condition.
A total of 58 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross, the ministry added.