Հայոց բանակի դերն անուրանալի է Արցախը հայկական պահելու հարցում. Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման 31-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի պետական նախարարի ուղերձը.
«Այսօր մենք տոնում ենք Հայոց ազգային բանակի կազմավորման 31-րդ տարեդարձը: Սա իսկապես շատ կարևոր ու նշանակալից տոն է բոլոր հայերիս համար: Հայոց բանակի դերն ու նշանակությունն անուրանալի է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության և, իհարկե, Արցախը հայկական պահելու հարցում, իսկ դա հայկական աշխարհի պաշտպանության երաշխիք է:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմներում Հայոց բանակի բազմաթիվ կամավորներ անձնվիրաբար կռվել են և պաշտպանել Արցախը՝ կանխելով Արցախի ժողովրդի դեմ իրագործվող էթնիկ զտման քաղաքականությունը: Իմ խոնարհումն եմ հայտնում իրենց կյանքը հանուն հայրենիքի նվիրաբերածներին: Այսօր բազմաթիվ փորձությունների դիմադրող Արցախն ապացուցում է, որ ձեր անմնացորդ նվիրումն ու անձնազոհությունը մեզ ուժեղ ու անկոտրում են դարձրել:
Ուղերձս ամփոփեմ Հայոց բանակի պաշտպանության առաջին նախարար, սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի խոսքերով, որն ուղղված է մեզ բոլորիս. «Բանակը ազգի ինքնաճանաչման հայելին է, բոլոր հայերի ծնունդն է, հայության հավաքական կերպարն է, նրա պատասխանատվությունը, նրա պատմության վերագնահատումը և հայացքը ապագային։ Սիրուն խոսքեր չեմ ասում, ընդամենը ճշմարտություն եմ ասում»:

Armenian army’s role is irreplaceable in keeping Artsakh Armenian. Ruben Vardanyan's message
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. State Minister of Artsakh Republic Ruben Vardanyan made a congratulatory message on the occasion of the 31st anniversary of the formation of the Armed Forces of the Republic of Armenia. ARMENPRESS presents the message of the Minister of State of Artsakh.
"Today we celebrate the 31st anniversary of the formation of the Armenian National Army. This is really a very important and significant holiday for all Armenians. The role and importance of the Armenian army is irreplaceable in the defense of the Republic of Armenia and, of course, in keeping Artsakh Armenian, which is the guarantee of the protection of the Armenian world.
In the wars unleashed by Azerbaijan against Artsakh, many volunteers of the Armenian Army selflessly fought and defended Artsakh, preventing the policy of ethnic cleansing against the people of Artsakh. I express my respect to those who sacrificed their lives for the sake of the motherland. Today, Artsakh, resisting many trials, proves that your unwavering dedication and self-sacrifice have made us strong and unbreakable.
Let me summarize my message with the words of the First Minister of Defense of the Armenian Army, Sparapet Vazgen Sargsyan, which is addressed to all of us. "The army is the mirror of the nation's self-recognition, it is the birth of all Armenians, it is the collective image of the Armenians, its responsibility, the re-evaluation of its history and its look to the future. I'm not saying nice words, I'm just telling the truth."