Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ևս երեք բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ,27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոնից երեք հիվանդ՝ «Ստամոքսի անտրալ հատվածի քաղցկեղ` ռեգիոնար լիմֆատիկ հանգույցների ախտահարումով», «Ձախ կրծքագեղձի քաղցկեղ» և «Զույգ ծնկների վալգուսային դեֆորմացիա, վիճակ հեմիէպիֆիզեոդեզից հետո» ախտորոշումներով, հունվարի 27-ին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ տարբեր մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես» տեղեկանում է նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Արցախի առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 9 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 13 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 6-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 49 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of three people, including cancer patients, from blockaded Artsakh to Armenia for treatment
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of three patients from blockaded Artsakh (Nagorno Karabakh) to Armenia for treatment on January 27. Cancer patients are among those transferred, the Ministry of Healthcare of Artsakh said.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, three patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with the following diagnoses: Cancer of the antrum of the stomach with damage to the regional lymph nodes, Left breast cancer, Valgus deformity of paired knee, condition after hemiepiphysiodesis, have been transported today, on January 27, to specialized medical centers of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross, the Ministry of Healthcare of Artsakh said in a statement.
Scheduled surgeries continue to be suspended in the medical facilities of the Republic of Artsakh.
9 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
13 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 6 of them in critical condition.
A total of 49 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross,” the Ministry of Healthcare of Artsakh said in a statement.