120 հազար մարդ սովի է մատնվում, սպասում ենք միջազգային հանրության արձագանքին․ Վարդանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Վարդանյանը ուշադրություն հրավիրեց Ադրբեջանի նախագահի հռետորաբանության, Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների վրա՝ հիշեցնելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակիչները ևս պաշտպանված են կազմակերպության ներքո, բոլոր քաղաքացիները պետք է ունենան մարդու իրավունքների նույն երաշխիքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վարդանյանն իր ելույթում շեշտեց, որ, ցավոք, որոշ անդամ երկրներ դեռ շարունակում են վարքագիծ, որն այս կազմակերպության արժեքներին համապատասխան չէ։
Ապա պատգամավորը մեջբերեց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի խոսքերն առ այն, որ, եթե «հայկական կողմը չի ուզում նրանց պայմաններով խաղաղության պայմանագիր, ապա իրենց սահմանները կլինեն այնտեղ, որտեղ մենք կուզենք»։
«Կներեք, բայց սա Եվրոպայի խորհրդի հռետորաբանություն չէ, սա Եվրոպայի խորհրդի շրջանակում ստանձնած պարտավորություն չի կարելի համարել։ Հենց այս պահին, երբ մենք այստեղ հարմարավետ քննարկում ենք մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցերը, 120 հազար մարդ, որոնք պաշտպանված են այս կազմակերպության, այս վեհաժողովի, Մարդու իրավունքների եվրոպական հանձնաժողովի ներքո, սովի են մատնվում։ Եվ մենք միջազգային հանրությունից սպասում ենք որևէ արձագանքի»,-ասաց Վարդանյանը։
Նա ընդգծեց՝ կազմակերպությունը պետք է ունենա նույն ստանդարտները բոլոր երկրների նկատմամբ, քանի որ բոլոր քաղաքացիները, որոնք պաշտպանված են եվրոպական կոնվենցիայով, պետք է ունենան մարդու իրավունքների նույն երաշխիքները և պետք է օգտվեն ժողովրդավարության արժեքներից:

120 тысяч человек голодают, мы ждем реакции международного сообщества: депутат НС Армении в ПАСЕ
Член армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы Владимир Варданян обратил внимание на гуманитарные проблемы, которые возникли вследствие риторики президента Азербайджана и закрытия Лачинского коридора, напомнив, что 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха также находится под защитой организации, все граждане должны иметь одинаковые гарантии прав человека.
Как сообщает Арменпресс, Варданян в своем выступлении подчеркнул, что, к сожалению, некоторые государства-члены продолжают вести себя не в соответствии с ценностями этой организации.
Затем депутат процитировал слова президента Азербайджана Алиева о том, что если «армянская сторона не хочет мирного соглашения на своих условиях, то их границы будут там, где мы хотим, чтобы они были».
«Извините, но это не риторика Совета Европы, это нельзя считать обязательством, взятым на себя в рамках Совета Европы. В этот самый момент, когда мы комфортно обсуждаем вопросы, связанные с защитой прав человека, 120 тысяч человек, которые находятся под защитой этой организации, этой ассамблеи, Европейской комиссии по правам человека, голодают. И мы ждем любой реакции со стороны международного сообщества», - сказал Варданян.
Он подчеркнул, что организация должна иметь одинаковые стандарты для всех стран, потому что все граждане, защищаемые Европейской конвенцией, должны иметь одинаковые гарантии прав человека и должны пользоваться ценностями демократии.