Արարատ Միրզոյանը Բելգիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 23-ին Բրյուսելում հանդիպել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար ՀաջաԼահբիբիհետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արարատ Միրզոյանն ու Հաջա Լահբիբը կարևորել են նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանում քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշման ընդունումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։ Ընդգծվել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական ու ոչ կառուցողական մոտեցումները մեծապես խոչընդոտում են տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հաստատմանը։
Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները։
Կողմերը քննարկել են Հայաստան-Բելգիա երկկողմ համագործակցության խորացման և ընդլայնման հնարավորությունները։ Կարևորվել է առևտրաշրջանառության ծավալների ընդլայնումը, գործարար շփումների ակտիվացումը։

FM Mirzoyan presents to Belgian counterpart situation resulting from Azeri illegal blockade of Lachin Corridor
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with Foreign Minister of Belgium Hadja Lahbib in Brussels on January 23.
FM Mirzoyan and FM Lahbib attached importance to the decision on deploying a new EU civilian monitoring mission to Armenia, the foreign ministry said in a read-out.
The Armenian FM spoke about the situation resulting from the illegal blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan and the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. It was emphasized that Azerbaijan’s maximalist and unconstructive approaches are greatly impeding the establishment of security and stability in the region.
FM Mirzoyan presented the latest developments in the Armenia-Turkey normalization process.
FM Mirzoyan and FM Lahbib also discussed opportunities for deepening and enhancing the Armenia-Belgium bilateral cooperation. Expansion of trade turnover volumes and intensification of business contacts were highlighted.