ՀՀ ՄԻՊ-ն այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Ազգային ժողով
ԵՐԵՎԱՆ,23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ սույն թվականի հունվարի 23-ին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Ազգային ժողով։ Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՄԻՊ աշխատակազմի տարածած տարածած հաղորդագրությունից:
Ըստ օրենսդրության՝ տվյալ դեպքում Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են վերջինիս կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում ներկայացվելու դեպքում։
Տիկին Գրիգորյանը պատշաճ պահի հանրությանը կտեղեկացնի այլ աշխատանքի մասին տեղեկությունը, իսկ մինչ այդ ձեռնպահ կմնա այս թեմայով որևէ մեկնաբանությունից։
Քրիստիննե Գրիգորյանը ձգտել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաքելությունն իրականացնել անաչառորեն, մեծ պատասխանատվությամբ ու նվիրումով՝ հավատարիմ մնալով Ազգային ժողովում տրված երդմանը։
Պաշտպանն առաջին հերթին շնորհակալություն է հայտնում աշխատակազմին՝ հաստատության առաքելության բարձր գիտակցման, անձնական մեծ նվիրումի և պաշտոնավարման ընթացքում իրեն ցուցաբերված բարձորակ մասնագիտական աջակցության համար։ Իր հերթին Պաշտպանը ներդրել է առավելագույն ջանքը հաստատության ինստիտուցիոնալ զարգացման և անցումային ու ճգնաժամային իրավիճակներում դիմակայունության բարձրացման ուղղությամբ։
Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնում Ազգային ժողովի նախագահին, պատգամավորներին, խմբակցություններին ու հանձնաժողովներին բարձր մակարդակի համագործակցության համար։ Որպես խորհրդարանական պաշտպան՝ Ազգային ժողովի աջակցությունն ու զգայուն խնդիրները քննարկելու պատրաստակամությունը չափազանց մեծ նշանակություն են ունեցել հաստատության առաքելությունը պատշաճորեն իրականացնելու համար։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնում Վարչապետին, Կառավարության անդամներին, Վարչապետին ու կառավարությանը ենթակա մարմիններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին ու համայնքային ծառայողներին, ինչպես նաև սահմանադրական ինքնավար մարմիններին արդյունավետ համագործակցության համար։
Պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնում նաև քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին, իրավապաշտպաններին ու լրագրողներին, ում հետ աշխատելու պատիվ է ունեցել այս ընթացքում։ Նրանց իրավապաշտպանական գործունեությունը և այն, թե որքանով է դրա համար բարենպաստ միջավայր ստեղծված, լակմուսի նշանակություն ունեն մեր երկրի ժողովրդավարական զարգացման համար։
Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնում նաև Հայաստանում հավատարմագրված միջազգային կազմակերպությունների ու դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին ու անձնակազմերին՝ գործընկերության ու վստահության, այս ընթացքում հաստատության դերի բարձր գնահատականի և քաջալերման համար։
Պաշտպանը կարևորապես իր երախտագիտությունն է հայտնում բոլոր այն անձանց, ովքեր իրավունքների պաշտպանության տարբեր հարցերով դիմել են Պաշտպանի հաստատությանը իրենց վստահության ու շատ հաճախ արտահայտած գնահատականի համար։ Եվ անկախ այդ գնահատականների բնույթից, դրանք բոլորը մեծ աջակցություն են եղել այս ընթացքում հաստատության զարգացման գործում։
Պաշտպանն, օգտվելով առիթից, հրապարակավ շնորհակալություն է հայտնում իր ընտանիքին ու ընկերներին՝ համբերության, քաջալերման ու անվերապահ աջակցության համար։
Ի գիտություն. Հրաժարականի հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում Պաշտպանը հրապարակում և Ազգային ժողով է ներկայացնում իր հերթական տարեկան հաղորդումը ներկայացվելուց հետո մինչև հրաժարականի դիմում ներկայացնելն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդում: Հաղորդումը կներկայացվի երկրորդ դիմումի հետ։

Human Rights Defender Kristinne Grigoryan tenders resignation to take on new role
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. Human Rights Defender Kristinne Grigoryan tendered her resignation on January 23, her office said in a statement. Grigoryan’s office said she is resigning to take on a new position. “Ms. Grigoryan will inform the public about her new job at the appropriate moment, and until then she will refrain from any comments on this topic,” the Human Rights Defender’s Office said.
Below is the full statement issued by Grigoryan’s office:
“On January 23 the Human Rights Defender Ms. Kristinne Grigoryan in line with the legislation submitted her resignation to the National Assembly in connection with switching her job.
According to the legislation, in case of resignation, the powers of the Defender shall terminate if no later than a week after submitting the resignation letter the Defender submits a second resignation letter.
Ms. Grigoryan will inform the public about her new job at the appropriate moment, and until then she will refrain from any comments on this topic.
Kristinne Grigoryan strove to carry out the mission of the Human Rights Defender impartially, and with great responsibility and dedication, being faithful to the oath taken at the National Assembly.
Firstly, the Defender would like to express her gratitude to women and men working in the institution, for their genuine acknowledgement of the institution's mission, great personal dedication and high-quality professional support offered to her during her tenure. In her turn, the Defender invested her maximum effort to ensure further institutional development and increasing institution’s resilience in transitional and crisis situations.
The Defender also expresses her gratitude to the President of the National Assembly, the deputies, factions and committees for their high level of cooperation. As a Parliamentary Ombudsman, the support of the National Assembly and openness to discuss sensitive issues were extremely important for the proper implementation of the mission of the institution.
Next, the Defender expresses her gratitude to the Prime Minister and other members of the Cabinet, the bodies subordinate to the government and Prime Minister, the local self-governing bodies and community servants, as well as the autonomous constitutional bodies for their effective cooperation.
The Defender also expresses her gratitude to the representatives of civil society, human rights defenders and journalists with whom she had the honor and pleasure to work during this period. Their work in advancing human rights and the extent to which a favorable environment is created for it is a litmus test for the democratic development of our country.
The Defender also thanks the Heads and the staff of the international organizations and diplomatic missions accredited in Armenia for trust and partnership, appreciation and the encouragement demonstrated to the institution's mission during this period.
Importantly, the Defender expresses her gratitude to all those persons who have applied to the Defender's institution with various issues related to the protection of human rights for their trust and their highly valued opinions. Regardless of the nature of those opinions, they have contributed to further improvement of the institution during this period.
Availing herself of this opportunity, the Defender publicly thanks her family and friends for their patience, encouragement and unconditional support.
Note: In case of the premature termination of the powers of the Defender due to resignation, the Defender shall publish and submit to the National Assembly a summary report on the activities carried out during the period between the submission of the regular annual report and the submission of the resignation. The summary report will be presented along with the second resignation letter.”