Արցախի ԱԺ-ում քննարկել են շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Ազգային ժողովի սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 21-ին կազմակերպել է քննարկում՝ շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արցախի ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ քննարկմանը մասնակցում էր Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը: Հրավիրված էին սոցիալական, առողջապահության, էներգետիկ համակարգի պատասխանատուներ:
Ներկայացնելով իր ղեկավարած ոլորտում տիրող իրավիճակը՝ Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նորանշանակ նախարար Արմեն Մանգասարյանը տեղեկություն է տրամադրել արդեն 2 օր գործող կտրոնային համակարգի առանձնահատկությունների, թոշակների և կենսական նշանակության այլ վճարումների ընթացքի, երեխաների խնամքի և պաշտպանության կենտրոնին և Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատին սնունդով մատարակարելու, սոցիալական տարբեր խավերի տրամադրվող անհրաժեշտ օգնության վերաբերյալ:
Անդրադառնալով զբաղվածության խնդրին՝ նախարարն ասել է, որ ստեղծված իրավիճակում ավելի քան 700 գործատու չի կարողանում աշխատանք ապահովել աշխատակիցների համար: Մինչև հունվարի 25-ը կմշակվի առկա սոցիալական լարվածությունը մեղմացնելու միջոցառումների ցանկ:
Առողջապահության հիմնախնդիրները ներկայացրել է նորանշանակ նախարար Սամվել Ավետիսյանը: Ըստ նրա՝ ներկա դրությամբ 274 հիվանդ կա, որից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է: Շրջափակման ընթացքում տեղափոխության անհնարինության պատճառով մեկ հիվանդ մահացել է: Մինչ օրս ՀՀ է տեղափոխվել 42 հիվանդ, թիվն աճման միտում ունի:
Պաշարման ընթացքում Արցախում 158 երեխա է ծնվել, Ստեփանակերտի մոր և մանկան կենտրոնում գտնվող կանանց թիվը 23 է, հղի կանանց վիտամինային բալանսը ապահովվում է նաև խաղաղապահների օգնությամբ, մանկական սննդի խնդիր առայժմ չկա, դեղորայքով ապահովված են բոլոր բուժհաստատությունները: Խնդիր կա տակդիրների ու կանանց հիգիենիկ պարագաների հարցում:
Շտապօգնության մեքենաների համար վառելիք կա, որոշները կգազաֆիկացվեն, ծայրահեղ դեպքում կօգտվեն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաներից: Էներգետիկ ճգնաժամի պայմաններում անհրաժեշտ վառելիքի քանակով ու գեներատորներով համակարգն ապահովված է:
Հաղորդումներով հանդես են եկել նաև «Արցախէներգո» ՓԲԸ տնօրեն Անդրանիկ Խաչատրյանն ու ու «Արցախգազ» ՓԲԸ տնօրենի տեղակալ Արթուր Դադասյանը:
Անդրանիկ Խաչատրյանը տեղեկություն է ներկայացրել վթարի պատճառի ու վայրի, էներգետիկ համակարգի առկա ռեսուրսների մասին, հիմնավորեց այսօրվանից վեցժամյա հովհարային անջատման անցնելու որոշումը: Նա տեղեկացրել է, որ արտադրական ցիկլը չխաթարելու համար 24 ժամյա ռեժիմով էլեկտրաէներգիայով ապահովվում են 2 կաթի գործարաններն ու հացի թխման կետերը:
Արթուր Դադասյանն անդրադարձել է գազամատակարարման խնդիրներին:Նրա խոսքով՝ այս պահի դրությամբ գազամատակարարումը հանրապետությունում վերականգնված է:
Պատգամավորները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել զեկուցողներին, հանդես են եկել առաջարկություններով: Նրանք առաջարկել են օր առաջ ներդնել բնակչության կարիքների գնահատման ծրագիրը, որով իրականացվող սոցիալական աջակցությունը հասցեական կլինի, անդրադարձել են կտրոնային համակարգի արդյունավետությունը բարձրացնելու խնդրին, առաջարկել են կտրոն սահմանել նաև ձվի ու կաթնամթերքի համար, մանկական սննդի բաժանումն էլ իրականացնել տեղամասային բուժաշխատողների օգնությամբ:
Շեշտվել է օրենսդիր-գործադիր համագործակցությամբ տեղերում ծագող խնդիրները վերհանելու ու դրանց համակարգված լուծում տալու անհրաժեշտությունը:

В НС Арцаха обсудили ситуацию, создавшуюся вследствие блокады
21 января Постоянная комиссия по социальным вопросам и вопросам здравоохранения Национального собрания Арцаха организовала обсуждение ситуации, сложившейся в результате блокады.
Как передает Арменпресс, отдел печати и по связям с общественностью НС Арцаха сообщает, что в обсуждении принял участие председатель НС Арцаха Артур Товмасян. Приглашены были представители социальной сферы, здравоохранения и энергетики.
Представляя ситуацию в сфере, новоназначенный министр социального развития и миграции Арцаха Армен Мангасарян представил информацию об особенностях талонной системы, которая действует уже 2 дня, о процессе выплаты пенсий и др. жизненных выплат, об обеспечении питанием Центра присмотра и защиты детей и Степанакертского дома-интерната, и др.
Коснувшись вопроса занятости, министр сообщил, что в сложившейся ситуации более 700 работодателей не в состоянии обеспечить работой своих сотрудников. Перечень мер по снижению существующей социальной напряженности будет разработан до 25 января.
Новоназначенный министр Самвел Аветисян представил вопросы здравоохранения. По его словам, в настоящее время 274 пациента, из них 4 в крайне тяжелом состоянии. Один больной умер из-за невозможности транспортировки во время блокады. На сегодняшний день в РА перевезено 42 больных, число имеет тенденцию к увеличению.
За время блокады в Арцахе родилось 158 детей, в Степанакертском центре матери и ребенка составляет 23 женщин, витаминный баланс беременных также обеспечивается с помощью миротворцев, проблем с детским питанием пока нет, все медицинские учреждения обеспечены лекарствами. Есть проблема с подгузниками и средствами женской гигиены.
Топливо для машин скорой помощи есть, некоторые будут газифицированы, в крайнем случае будут использоваться автомобили Международного Комитета Красного Креста. В условиях энергетического кризиса эта система обеспечена необходимым количеством топлива и генераторов.
Программы также представили директор ЗАО «Арцахэнерго» Андраник Хачатрян и заместитель директора ЗАО «Арцахгаз» Артур Дадасян.
Андраник Хачатрян представил информацию о причине и месте аварии, имеющихся ресурсах энергосистемы, обосновал решение о переходе с сегодняшнего дня на шестичасовое веерное отключение. Он сообщил, что для того, чтобы не нарушать производственный цикл, 2 молочных завода и хлебопекарные пункты обеспечены электроэнергией круглосуточно.
Артур Дадасян коснулся проблем с газоснабжением, по его словам, на данный момент газоснабжение в республике восстановлено.
Депутаты задали много вопросов спикерам и внесли предложения. Предложили как можно оперативнее внедрить программу оценки потребностей населения, которая будет направлена ​​на реализацию социальной поддержки, коснулись проблемы повышения эффективности талонной системы.
Подчеркнута необходимость законодательно-исполнительного взаимодействия в решении проблем, возникающих на местах, и их системного решения.