Մինչ այս պահը միայն ԿԽՄԿ-ն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ունեն Արցախ ելք և մուտք իրականացնելու հնարավորություն. Արցախի տեղեկատվական շտաբ
ԵՐԵՎԱՆ,20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը շարունակում է մնալ լիակատար շրջափակման մեջ և մինչ այս պահը միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ունեն Արցախ ելք և մուտք իրականացնելու հնարավորություն, իսկ համացանցում տարածվող ցանկացած այլ տեղեկատվություն իրականությանը չի համապատասխանում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի տեղեկատվական շտաբը:
«Շուրջ 40 օր է ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական վարքի պատճառով փակ է Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը։ Տեղեկացնում ենք, որ շրջափակման ընթացքում Արցախ չի մատակարարվել հազարավոր տոննաներով կենսական նշանակության ապրանքներ, իսկ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից Արցախ մատակարարված ապրանքները չնչին մաս են կազմում։
Այս ընթացքում Արցախի Հանրապետության տարբեր գերատեսչություններ Հայաստանի ու Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից, տարբեր հասարակական կազմակերպություններից ու կառույցներից բազմաթիվ հեռախոսազանգեր են ստանում՝ Արցախին հումանիտար օգնություն ուղարկելու ցանկությամբ, սակայն տեղեկացնում ենք, որ Արցախը շարունակում է մնալ լիակատար շրջափակման մեջ և մինչ այս պահը միայն Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ունեն Արցախ ելք և մուտք իրականացնելու հնարավորություն, իսկ համացանցում տարածվող ցանկացած այլ տեղեկատվություն իրականությանը չի համապատասխանում։
Տեղեկացնում ենք նաև, որ Արցախի պետական գերատեսչությունների հետ չհամաձայնեցված ցանկացած դրամահավաք առնվազն խնդրահարույց է, իսկ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ՀՀ-ում գտնվող Արցախի քաղաքացիների խնդիրներով զբաղվում է ՀՀ կառավարության կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը՝ Արցախի պատկան գերատեսչությունների հետ փոխգործակցությամբ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Լրացուցիչ հստակեցումների համար կարող եք զանգահարել Երևանում գտնվող Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչություն՝ հետևյալ հեռախոսահամարներով. 044 249 977, 044 249 988:

До сих пор только МККК и миротворческий контингент РФ имеют возможность въезда и выезда в Арцах: Инфоштаб
Арцах продолжает оставаться в полной блокаде, и до сих пор только МККК и миротворческий контингент РФ имеют возможность въезда и выезда в Арцах, а любая другая информация, распространяемая в интернете, не соответствует действительности. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Информационный штаб Республики Арцах.
«Из-за деструктивного поведения азербайджанской стороны уже около 40 дней закрыт единственный путь, связывающий Арцах с Арменией. Сообщаем, что тысячи тонн жизненно важных товаров не были доставлены в Арцах из-за блокады, а товары, доставленные в Арцах Международным комитетом Красного Креста и миротворческим контингентом РФ, составляют мизерную часть необходимого.
За это время различные ведомства Республики Арцах получают многочисленные телефонные звонки от наших соотечественников из Армении и диаспоры, различных неправительственных организаций и структур с желанием направить в Арцах гуманитарную помощь, однако сообщаем, что Арцах продолжает оставаться в полной блокаде, и до сих пор только МККК и миротворческий контингент РФ имеют возможность въезда и выезда в Арцах, а любая другая информация, распространяемая в интернете, не соответствует действительности.
Также сообщаем, что любой сбор средств, не согласованный с государственными ведомствами Арцаха, как минимум проблематичен, а проблемами граждан Арцаха, находящихся в Армении в результате блокады дорог, занимается рабочая группа, созданная правительством Республики Армения в сотрудничество с полномочными ведомствами Арцаха.
Для дополнительных уточнений можно позвонить в представительство Республики Арцах в Ереване по следующим номерам: 044 249 977, 044 249 988», - говорится в сообщении.