Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության և պաշտպանության ներքո. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը խնդրել է մեկնաբանել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, որը եռակողմ հայտարարությամբ լիազորված է վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը, ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Արցախպրես»-ում տեղ գտած հրապարակումից, ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության և պաշտպանության ներքո։ Այսպիսով, եռակողմ հայտարարությունը հենց ռուսական խաղաղապահ զորախմբին է լիազորում վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը։ Կասկած չկա, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմն ունի բոլոր անհրաժեշտ, այդ թվում` տեխնիկական հնարավորությունները՝ ստուգելու տրանսպորտային միջոցները՝ միջանցքի անվտանգ գործունեությունն ապահովելու նպատակով։
«Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունն՝ առանց որևէ սահմանափակումների»,-ասված է պաշտոնական մեկնաբանության մեջ։

Lachin Corridor shall be under the control and protection of the Russian peacekeeping contingent – Artsakh MFA
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh (Nagorno Karabakh) commented on Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statement that the Russian peacekeepers are authorized to control traffic along the Lachin Corridor and that they have all capabilities for conducting vehicle checks.
In response to a query from ARTSAKHPRESS news agency, the foreign ministry said that in accordance with the Trilateral statement of 9 November 2020, the Lachin Corridor shall be under the control and protection of the Russian peacekeeping contingent.
ARTSAKHPRESS:How would you comment the statement made by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov that the Russian peacekeeping contingent, authorized under the Trilateral Statement to control movement along the Lachin Corridor, has all the possibilities to conduct vehicle checks?
Foreign Ministry of Nagorno Karabakh:In accordance with the Trilateral statement of 9 November 2020, the Lachin Corridor shall be under the control and protection of the Russian peacekeeping contingent. Thus, it is the Russian peacekeeping contingent that is authorized by the Trilateral Statement to control movement along the Lachin Corridor. There is no doubt that the Russian peacekeeping contingent has all the necessary capabilities, including technical, to conduct vehicle checks in order to ensure the safe functioning of the corridor.
At the same time, it should be noted that, according to the Trilateral statement, Azerbaijan shall guarantee the security of movement along the Lachin Corridor of persons, vehicles and cargo in both directions without any restrictions.