Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության և պաշտպանության ներքո. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունն Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությանը խնդրել է մեկնաբանել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, որը եռակողմ հայտարարությամբ լիազորված է վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը, ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Արցախպրես»-ում տեղ գտած հրապարակումից, ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության և պաշտպանության ներքո։ Այսպիսով, եռակողմ հայտարարությունը հենց ռուսական խաղաղապահ զորախմբին է լիազորում վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը։ Կասկած չկա, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմն ունի բոլոր անհրաժեշտ, այդ թվում` տեխնիկական հնարավորությունները՝ ստուգելու տրանսպորտային միջոցները՝ միջանցքի անվտանգ գործունեությունն ապահովելու նպատակով։
«Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունն՝ առանց որևէ սահմանափակումների»,-ասված է պաշտոնական մեկնաբանության մեջ։

Лачинский коридор должен находиться под контролем и защитой миротворческого контингента РФ: МИД Арцаха
Информационнов агентство «Арцахпресс» обратилось в МИД Республики Арцах с просьбой прокомментировать заявление министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова, что российские миротворческие силы, уполномоченные трехсторонним заявлением контролировать передвижение по Лачинскому коридор, имеют все возможности для проверки транспортных средств.
Как передает «Арменпресс» со ссылкой на публикацию «Арцахпресс», Управление информации и общественных связей МИД в ответ на запрос заявило, что согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года Лачинский коридор должен находиться под контролем и защитой миротворческих войск Российской Федерации. Таким образом, трехстороннее заявление уполномочивает российские миротворческие силы контролировать передвижение транспорта по Лачинскому коридору. Нет сомнений, что российские миротворческие силы обладают всеми необходимыми, в том числе и техническими возможностями, для досмотра транспортных средств с целью обеспечения безопасной эксплуатации коридора.
«В то же время следует отметить, что согласно трехстороннему заявлению Азербайджан должен гарантировать безопасность передвижения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях без каких-либо ограничений», - говорится в официальном заявлении.