Աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ընդգծում են Սյունիքի ռազմավարական դերը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ճանապարհին. ՀՀ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սյունիքն իրապես կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, ուստի մարզի կայուն զարգացմանը միտված ցանկացած ծրագիր գտնվում է Կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Ավելին, ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում Սյունիքի ռազմավարական դերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման ճանապարհին: Այս մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ հունվարի 18-ին մասնակցելով է«Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Դեյվիդ Քալընի ղեկավարած պատվիրակությունը, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ և եվրոպական ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
«Ձերդ Գերազանցություններ, հարգարժան դեսպաններ,
Մեծարգո տիկին Վիկտորին,
Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել բոլորիս այս կարևոր նախաձեռնության մեկնարկի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միությանն ու ԵՄ անդամ պետություններին Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի այս բարդ շրջանում հատկապես Սյունիքում իրականացվող բոլոր ծրագրերի և ներդրված ջանքերի համար:
Սյունիքն իրապես կենսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար, ուստի մարզի կայուն զարգացմանը միտված ցանկացած ծրագիր գտնվում է Կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Ավելին, ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում Սյունիքի ռազմավարական դերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման ճանապարհին:
Այս համատեքստում, անհրաժեշտ եմ համարում շեշտել, որ մարզում կյանքի որակի բարձրացմանն ուղղված մեր համատեղ ջանքերը, բացի տեղային կարևոր սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունից, հիմնարար նշանակություն ունեն նաև մեր երկրի կայուն զարգացման համար:
Ուրախ եմ, որ մարզի բնականոն զարգացման կարևորությունն արձանագրվել է նաև Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ մեր համագործակցության շրջանակներում:
Սրա մասին է վկայում ոչ միայն այսօր մեկնարկող նախաձեռնությունը, այլ նաև այն, որ Եվրոպական միության Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո մեր հինգ հիմնական ուղենիշներում որպես ինքնուրույն ուղղություններից մեկը հատուկ առանձնացված է Սյունիքի դիմակայունության բարձրացումն ու մարզի կայուն զարգացումը:
Կառավարությունը նաև շարունակում է ինտենսիվ աշխատել գործընկերների հետ Հյուսիս-հարավ մայրուղու հարավային հատվածի կառուցման ուղղությամբ, ինչը կնպաստի մեր ջանքերին՝ դիրքավորելու Հայաստանը որպես տարածաշրջանային առևտրատնտեսական հանգույց:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ նաև Սյունիքի մարզում 2 ՔՈԱՖ կենտրոնների հիմնման ծրագիրը, որով նորարար կրթությունը հասանելի կդառնա մարզի բնակիչների համար:
Ամփոփելով ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ Կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհակալություն հայտնել բոլոր ներգրավված գործընկերներին կատարված և պլանավորված մեծ և կարևոր աշխատանքի համար:

Geopolitical developments emphasize the strategic role of Syunik in the path of sustainable peace. Deputy PM
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. On January 18, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated in the event dedicated to the official launch of the "Resilient Syunik Team Europe Initiative", ARMENPRESS was informed from the Government of Armenia.
The event was also attended by Head of the Delegation of the European Union to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, the delegation led by Head of the Unit for Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership of the Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Commission David Cullen, ambassadors of several EU Member States and representatives of European financial organizations.
At the event dedicated to the official launch of the "Resilient Syunik Team Europe Initiative", the Deputy Prime Minister made a speech, in which he specifically said:
"Your Excellencies, distinguished ambassadors,
Dear Ms. Wiktorin,
First of all, I would like to congratulate all of us on the launch of this important initiative and thank the European Union and the EU Member States for all the programs being implemented and efforts made in Syunik in this difficult period full of challenges for Armenia.
Syunik is really vital for our country, therefore, any project aimed at sustainable development of the region is in the center of special attention of the Government. Moreover, the current geopolitical developments further emphasize the strategic role of Syunik, including on the path to building sustainable peace in the region.
In this context, I consider it necessary to emphasize that our joint efforts aimed at improving the quality of life in the region, in addition to having an important local socio-economic impact, are also of fundamental importance for the sustainable development of our country.
I am glad that the importance of the normal development of the region was also acknowledged by the European Union and EU member states within the framework of our cooperation.
This is evidenced not only by the initiative starting today, but also by the fact that under the Economic and Investment Plan of the European Union, the increase of Syunik's resilience and the sustainable development of the region is specifically highlighted as one of the independent directions among our five main guidelines.
The Government also continues to work intensively with partners on the construction of the southern section of the North-South Highway, which will contribute to our efforts to position Armenia as a regional trade and economic hub.
I should also mention with satisfaction the program of establishment of 2 COAF centers in Syunik Province, which will make innovative education available to residents of the region.
In conclusion, I would like to thank once again on behalf of the Government and personally myself all involved partners for the great and important work done and planned.