Արցախի ԱԳՆ-ն պետություններին կոչ է անում ձեռնարկել Ադրբեջանի ցեղասպան գործողություններն անհապաղ դադարեցնելու միջոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել երկրի գազամատակարարման հերթական խափանման կապակցությամբ՝ պետություններին կոչ անելով ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները անհապաղ դադարեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները՝ համաձայն ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման նկատմամբ ունեցած համընդհանուր հանձնառության։«Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից:
Հայտարարության մեջ նշված է. «Հունվարի 18-ին՝ Արցախի շրջափակման 38-րդ օրը, Ադրբեջանը կրկին խափանել է իր վերահսկողության տակ գտնվող Հայաստան-Արցախ գազատարի աշխատանքը՝ Արցախի 120 հազար բնակչությանը զրկելով ջեռուցման և տաք ջրի հնարավորությունից։
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի գազամատակարարման խափանումը պարբերական բնույթ է կրում։ Արցախի գազամատակարարումը դադարեցվել էր նաև 2022 թ․ մարտին՝ ավելի քան 20 օրով, Արցախի շրջափակման երկրորդ օրը՝ դեկտեմբերի 13-ին՝ 3 օրով, ինչպես նաև հունվարի 17-ին։ Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը միտումնավոր շարունակում է խոչընդոտել իր վերահսկողության տակ գտնվող Գորիս-Ստեփանակերտ միակ բարձրավոլտ գծի վերականգնման աշխատանքները, որը վթարվել էր հունվարի 9-ին։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի կազմակերպված և շարունակական շրջափակումը, ժողովրդի համար անտանելի կենսապայմանների ստեղծումը և հումանիտար աղետի խորացումը հետապնդում է մեկ նպատակ՝ ոչնչացնել Արցախի ժողովրդին որպես այդպիսին՝ հայաթափելով Արցախը։ Այսպիսով Ադրբեջանը փորձում է վերջնականապես փակել Արցախի ժողովրդի անհատական և հավաքական իրավունքների հարցը։
Այս համատեքստում միջազգային հանրության թե՛ անհատական, թե՛ հավաքական քայլերը պետք է ուղղված լինեն վաղ կանխարգելմանը: Կոչ ենք անում պետություններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները անհապաղ դադարեցնելու Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները՝ համաձայն ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման նկատմամբ ունեցած համընդհանուր հանձնառության»։

Artsakh’s Foreign Ministry calls on the states to take measures to immediately stop the genocidal actions of Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Artsakh issued a statement in connection with another disruption of the country's gas supply, calling on the states to take all necessary measures to immediately stop the genocidal actions of Azerbaijan against the people of Artsakh, in accordance with the universal commitment to the prevention of the crime of genocide, ARMENPRESS was informed from the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh.
“On January 18, 38th day of the blockade of Artsakh, Azerbaijan again disrupted the operation of the Armenia-Artsakh gas pipeline under their control, depriving the 120-thousand population of the Republic of the opportunity of heating and using hot water.
It should be stressed that the disruption of gas supply by Azerbaijan has become periodic. In particular, gas supply was interrupted in March 2022 for more than 20 days, on 13 December, just next day of the ongoing blockade, for 3 days, as well as on 17 January, 2023. In addition, the Azerbaijani side continues to deliberately obstruct the repair of the only Goris-Stepanakert high-voltage power transmission line under their control, which has been damaged on 9 January.
The ongoing blockade of Artsakh organized by the Azerbaijani authorities, creation of unbearable living conditions for the people and aggravation of the humanitarian crisis are aimed at one goal – to destroy the people of Artsakh as such by cleansing Artsakh of Armenians. In this way Azerbaijan is trying to finally close the issue of individual and collective rights of the people of Artsakh.
In this context, both individual and collective actions by the international community should be aimed at early warning. We therefore call on the community of states to take all necessary measures to immediately stop Azerbaijan's genocidal actions against the people of Artsakh, in line with their universal obligation to prevent the crime of genocide”, reads the statement.