Արցախի ԱԽ նիստում քննարկվել են արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման մեխանիզմները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 18-ին անց է կացվել Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, նիստում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, քննարկվել են դրանց հաղթահարման մեխանիզմները։
Արցախի նախագահը տեղեկացրել է, որ հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով: Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ մայրուղու վերաբացման ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել: Դրա փոխարեն, հունվարի 17-ին գազամատակարարման խաթարման հետևանքով ստեղծվել են նոր լրջագույն խնդիրներ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արցախի ԱԽ նիստում ընդգծվել է սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը ճգնաժամային իրավիճակին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը։ Լիազոր պետական կառույցների ղեկավարներին Հանրապետության նախագահը տվել է հանձնարարականներ։ Օպերատիվ շտաբի պետ, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն առաջիկայում կներկայացնի շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության հետագա ապահովման, հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկներ:

На заседании СБ Арцаха обсуждены механизмы преодоления последствий продолжающегося 38 дней гуманитарного кризиса
Под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна 18 января состоялось расширенное заседание Совета безопасности, в котором также приняли участие представители политических сил Национального Собрания.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в ходе заседания были представлены последствия гуманитарного кризиса в Арцахе, который длится уже 38 дней из-за блокирования Азербайджаном автомобильной дороги Степанакерт-Горис, а также обсуждены механизмы их преодоления.
Президент Республики Арцах сообщил, что 15 января при посредничестве российской стороны было организовано общение с азербайджанской стороной с целью урегулирования ситуации. В вопросе открытия единственной дороги, соединяющей Арцах с внешним миром, не зафиксировано никаких подвижек. Вместо этого 17 января в результате перебоев с подачей газа возникли новые серьезные проблемы.
Была подчеркнута необходимость приведение осуществляемых в социально-экономической сфере шагов в соответствие с кризисной ситуацией. Президент Республики Арцах дал указания руководителям уполномоченных государственных органов.
Руководитель оперативного штаба, госминистр Рубен Варданян в ближайшее время представит конкретные предложения по дальнейшему обеспечению жизнедеятельности населения в условиях блокады и преодолению гуманитарного кризиса.