Արցախի ԱԽ նիստում քննարկվել են արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման մեխանիզմները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 18-ին անց է կացվել Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակից, նիստում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն 38 օր տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, քննարկվել են դրանց հաղթահարման մեխանիզմները։
Արցախի նախագահը տեղեկացրել է, որ հունվարի 15-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ կազմակերպվել է հաղորդակցություն ադրբեջանական կողմի հետ՝ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման նպատակով: Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ մայրուղու վերաբացման ուղղությամբ որևէ առաջընթաց չի արձանագրվել: Դրա փոխարեն, հունվարի 17-ին գազամատակարարման խաթարման հետևանքով ստեղծվել են նոր լրջագույն խնդիրներ:
Ըստ աղբյուրի՝ Արցախի ԱԽ նիստում ընդգծվել է սոցիալ-տնտեսական ոլորտում իրականացվող քայլերը ճգնաժամային իրավիճակին համապատասխանեցնելու անհրաժեշտությունը։ Լիազոր պետական կառույցների ղեկավարներին Հանրապետության նախագահը տվել է հանձնարարականներ։ Օպերատիվ շտաբի պետ, պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն առաջիկայում կներկայացնի շրջափակման պայմաններում բնակչության կենսագործունեության հետագա ապահովման, հումանիտար ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ կոնկրետ առաջարկներ:

Mechanisms for overcoming the consequences of the humanitarian crisis discussed at Artsakh's Security Council session
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. An extended session of the Security Council was held on January 18 under the leadership of Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan, in which the representatives of the political forces of the National Assembly also participated.
As ARMENPRESS was informed from the office of the Security Council of Artsakh, the consequences of the humanitarian crisis in Artsakh caused by the blocking of the Stepanakert-Goris highway by Azerbaijan, which has lasted for 38 days, were presented at the session, and the mechanisms for overcoming them were discussed.
The President of Artsakh informed that on January 15, with the mediation of the Russian side, a communication was organized with the Azerbaijani side in order to resolve the situation. No progress has been recorded in the direction of reopening the only highway connecting Artsakh with the outside world. Instead, new serious problems were created as a result of the gas supply disruption on January 17.
The need to bring the steps implemented in the socio-economic sphere in line with the crisis situation was emphasized at the session of the Security Council of Artsakh. The President of the Republic gave instructions to the heads of state structures. Head of the operative staff, State Minister Ruben Vardanyan will soon present specific proposals for further ensuring the livelihood of the population under the conditions of the blockade, overcoming the humanitarian crisis.