Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության նպատակներից է աշխարհի առողջապահական կառույցներին իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող աղետի մասին
ԵՐԵՎԱՆ,18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը հունվարի 16-ին ընդունել է Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության աշխատանքային խմբի անդամներ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանին և Հայ օգնության ֆոնդի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից, զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած առողջապահական համակարգի խնդիրները, դիտարկել դրանց հաղթահարմանն ուղղված հնարավոր մեխանիզմներն ու քայլերը։ Բժիշկների խոսքով՝ Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նպատակ ունի Արցախի շուրջ համախմբել հայ բժիշկներին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև Սփյուռքից, աշխարհի հեղինակավոր առողջապահականկառույցներում հնարավոր բոլոր միջոցներով իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող հումանիտար աղետի մասին, աջակցություն ցուցաբերել Արցախի Հանրապետության՝ ծանր պայմաններում հայտնված առողջապահական համակարգին։
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնության մեկնարկն արդեն տրվել է. առաջիկայում Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման կարիքների համար Արաբկիր բժշկական համալիրը 2․500․000 դրամ գումար կհատկացնի:
Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նախատեսում է նաև Արցախի առողջապահական հիմնարկներին աջակցելու կոչով դիմել ՀՀ առողջապահական բոլոր կառույցներին։

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. On 16 January, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Sergey Ghazaryan, received members of the Artsakh Humanitarian Support Initiative working group Prof. Ara Babloyan and Health Project Manager of the Armenian Relief Fund Hambardzum Simonyan.
They discussed challenges in the healthcare system caused by the ongoing Azerbaijani blockade of Artsakh, considered possible mechanisms and steps to address them, the Artsakh foreign ministry said in a readout. As the doctors said, the Artsakh Humanitarian Support Initiative aims to bring together Armenian doctors not only from Armenia, but also from the Diaspora around Artsakh, in order to raise awareness, by all possible means, among the world’s prestigious medical institutions of the humanitarian catastrophe threatening the Armenians of Artsakh, provide support to the healthcare system of Artsakh, which operates in difficult conditions.
Prof. Ara Babloyan informed about the launch of the initiative and, that in the near future, Arabkir Medical Complex will allocate AMD 2,500,000 for the needs of Arevik Children’s Medical Association in Stepanakert.
The Artsakh Humanitarian Support Initiative also plans to appeal to all Armenian health institutions with a call to support Artsakh’s medical institutions.