Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության նպատակներից է աշխարհի առողջապահական կառույցներին իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող աղետի մասին
ԵՐԵՎԱՆ,18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը հունվարի 16-ին ընդունել է Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնության աշխատանքային խմբի անդամներ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Բաբլոյանին և Հայ օգնության ֆոնդի առողջապահական ծրագրերի ղեկավար Համբարձում Սիմոնյանին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի ԱԳՆ-ից, զրուցակիցները քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած առողջապահական համակարգի խնդիրները, դիտարկել դրանց հաղթահարմանն ուղղված հնարավոր մեխանիզմներն ու քայլերը։ Բժիշկների խոսքով՝ Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նպատակ ունի Արցախի շուրջ համախմբել հայ բժիշկներին ոչ միայն Հայաստանից, այլ նաև Սփյուռքից, աշխարհի հեղինակավոր առողջապահականկառույցներում հնարավոր բոլոր միջոցներով իրազեկել արցախահայությանը սպառնացող հումանիտար աղետի մասին, աջակցություն ցուցաբերել Արցախի Հանրապետության՝ ծանր պայմաններում հայտնված առողջապահական համակարգին։
Արա Բաբլոյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնության մեկնարկն արդեն տրվել է. առաջիկայում Ստեփանակերտի «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման կարիքների համար Արաբկիր բժշկական համալիրը 2․500․000 դրամ գումար կհատկացնի:
Արցախի մարդասիրական աջակցության նախաձեռնությունը նախատեսում է նաև Արցախի առողջապահական հիմնարկներին աջակցելու կոչով դիմել ՀՀ առողջապահական բոլոր կառույցներին։

Одна из целей Инициативы гуманитарной помощи Арцаху - информирование медучреждений мира о грозящей Арцаху катастрофе
16 января министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян принял членов рабочей группы Инициативы гуманитарной помощи Арцаху, доктора медицинских наук, профессора Ара Баблояна и руководителя программ здравоохранения Армянского фонда помощи Амбарцума Симоняна.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Арцаха, собеседники обсудили проблемы системы здравоохранения, вызванные блокадой Арцаха со стороны Азербайджана, рассмотрели возможные механизмы и шаги по их преодолению. По словам врачей, инициатива Арцахской гуманитарной помощи направлена ​​на то, чтобы объединить вокруг Арцаха армянских врачей не только Армении, но и диаспоры, чтобы всеми возможными способами информировать медицинские учреждения мира о гуманитарной катастрофе, угрожающей арцахским армянам, оказать помощь системе здравоохранения Республики Арцах, находящейся в сложных условиях.
Ара Баблоян сообщил, что старт инициативе уже дан. В ближайшее время медицинский комплекс «Арабкир» выделит 2 500 000 драмов на нужды Детского медицинского объединения «Аревик» г. Степанакерта.
Инициатива гуманитарной помощи Арцаха также планирует обратиться ко всем учреждениям здравоохранения РА с призывом поддержать учреждения здравоохранения Республики Арцах.