ՀՀ նախագահը ողջունել է Էստոնիայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային ճաշ է ունեցել Էստոնիայի Արտաքին գործերի նախարար Ուրմաս Ռեինսալուի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է Էստոնիայի ԱԳՆ հայտարարությունները Լաչինի միջանցքի շրջափակման կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել խնդրո առարկայի վերաբերյալ Էստոնիայի հստակ դիրքորոշման համար:
Նախարար Ռեինսալուն իր հերթին շեշտել է, որ Էստոնիան խորապես հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատմամբ: Ուրմաս Ռեինսալուն ընդգծել է նաև, որ Էստոնիան լիովին սատարում է սահմանի երկայնքով ԵՄ տևական դիտորդական առաքելության տեղակայման որոշումը: Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ինչպես հայ-էստոնական համագործակցությունն առավել խթանելուն, այնպես էլ ԵՄ Արևելյան գործընկերության հարթակն արդյունավետ օգտագործելու խնդիրներին:
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում ներկայիս իրավիճակին ու հիմնախնդիրներին, Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանը միանշանակ որդեգրել է տարածաշրջանում կայուն և հարատև խաղաղության հասնելու, հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման մոտեցումը:
Արձագանքելով Հայաստանի նախագահին Էստոնիայի ԱԳ նախարարն իր երկրի պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավոր բոլոր ջանքերը ներդնել տարածաշրջանում առկա խնդիրների խաղաղ կարգավորմանն աջակցելու ուղղությամբ: Նախարարը նաև ողջունել է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ հայկական կողմի պատրաստակամությունը:

YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with the Estonian Foreign Minister Urmas Reinsalu over a luncheon during his visit to Estonia.
President Khachaturyan welcomed the Estonian Foreign Ministry’s statements on the Lachin Corridor blockade and thanked for Estonia’s clear position on the issue, Khachaturyan's office said in a press release.
Foreign Minister Urmas Reinsalu said that Estonia is strongly interested in the establishment of sustainable peace in the region. He underscored that Estonia fully supports the decision to deploy a lasting EU monitoring mission along the border. Issues of intensifying Armenian-Estonian cooperation and effectively utilizing the EU Eastern Partnership platform were discussed.
Speaking about the current situation and conflict in South Caucasus, President Khachaturyan emphasized that Armenia has unequivocally adopted an approach to reach sustainable and lasting peace in the region and establish good-neighborly relations with its neighbors.
Foreign Minister Urmas Reinsalu expressed Estonia’s readiness to contribute all possible efforts to support the peaceful resolution of all existing issues in the region. The Estonian FM also welcomed Armenia’s readiness on establishing relations with Turkey without preconditions.