Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահը պարզաբանել է, թե ինչու է պատերազմից հետո այցելել գրավյալ Շուշի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Էստոնիայի խորհրդարան՝ Ռիյգիկոգու և հանդիպում ունեցել խորհրդարանի նախագահ Յուրի Ռատասի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային առկա զարգացումներին և հիմնախնդիրներին, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վտանգներին։
Էստոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Ռատասն անթույլատրելի է որակել հումանիտար աղետի սպառնալիքը և շեշտել, որ Լաչինի մարդասիրական միջանցքը և ընդհանրապես որևէ հումանիտար միջանցք չի կարող շրջափակված մնալ և վտանգել հազարավոր մարդկանց կյանքն ու առողջությունը։
Ռիյգիկոգուի նախագահն անդրադարձել է նաև Շուշի կատարած իր այցելությանը և նշել, որ նպատակ է ունեցել զուտ տեղում ծանոթանալ ընդհանուր իրավիճակին: Նա նշել է՝ Էստոնիան իր հնարավորությունների սահմաններում պատրաստ է նպաստել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման օրակարգին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-էստոնական համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների կյանքի կոչմանը թվայնացման, բարձր տեխնոլոգիաների ու սահմանային անվտանգության համակարգերի ներդրման ոլորտներում։
Վահագն Խաչատուրյանը և Յուրի Ռատասն առանձնահատուկ կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը։

Estonian speaker of parliament explains post-war visit to occupied Shushi
YEREVAN, JANUARY 17, ARMENPRESS. During a visit to Estonia, President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with the President of the Riigikogu (parliament) Jüri Ratas, Khachaturyan's office said in a press release.
During the meeting the Armenian President touched upon the developments and conflicts in the region, namely the dangers of the humanitarian crisis that resulted from the blockade of the Lachin Corridor.
The Speaker of Parliament of Estonia described the threat of a humanitarian disaster as “inadmissible” and emphasized that the humanitarian Lachin Corridor and generally any humanitarian corridor cannot remain blocked and endanger the lives and health of thousands of people.
Jüri Ratas also addressed his visit to occupied Shushi and said that the purpose of his visit was to get to know the situation on the ground. He said that Estonia is ready to contribute to the agenda of establishing peace in the South Caucasus within its capabilities.
The meeting also addressed the realization of the potential and possibilities of cooperation between Armenia and Estonia in digitization, high technologies and introduction of border security systems.
Khachaturyan and Ratas highlighted the partnership of the parliaments of the two countries and development of parliamentary diplomacy.