Ստեփանակերտում մեկնաբանել են Արցախի ԱԺ նախագահի հայտարարությունը խորհրդարանական և նախագահական արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանի կարծիքով Արցախում արտահերթ խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների մասին խոսակցությունները չբացառելու վերաբերյալ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի տեսակետները բխում են սահմանադրական և ըստ այդմ նաև կառավարման համակարգի փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումների գործընթացից, որը մեկնարկել էր դեռ անցած տարվանից:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արթուր Հարությունյանը ընդգծեց, որ դեռևս չկա Սահմանադրության փոփոխության որևէ նախագիծ կամ հստակեցում դրա վերաբերյալ:
«Կան ընդամենը աշխատանքային քննարկումներ: Դրանք ավարտելուն պես, իհարկե, անհրաժեշտություն առաջանալու դեպքում նաև ընտրությունների վերաբերյալ քննարկումներ են տեղի ունենալու: Եթե սահմանադրական այդ փոփոխությունները տեղի ունենան, ապա պետք է լինելու նոր ընտրություններ կազմակերպել, որը բխելու է նոր կառավարման համակարգից»,մանրամասնեց Արթուր Հարությունյանը:
Անդրադառնալով արտահերթ ընտրությունների և կառավարման նոր համակարգի անցնելու դեպքում ճգնաժամային իրավիճակի հաղթահարման հնարավորություններին՝ խմբակցության ղեկավարը համոզմունք հայտնեց, որ կառավարման կիսանախագահական համակարգը այսօրվա իրավիճակում ավելի արդյունավետ է, քան նախագահական համակարգը գործող Սահմանադրությամբ:
«Ճգնաժամի ընթացքում արդյունավետ կառավարման մասին խոսելիս՝ առաջնայինը ոչ թե ընտրություններն են, այլ Սահմանադրության փոփոխությունները, որոնք բերելու են ճգնաժամային ավելի արդյունավետ կառավարման: Այնուհետև, ինչպես նշեցի, եթե դա տեղի ունենա, ապա կարող է անհրաժեշտություն առաջանալ քննարկելու՝ պետք է ընտրություններ անցկացնել թե, ոչ»,- շեշտեց Արթուր Հարությունյանը՝ հաստատելով, որ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են, և վերջնական որոշում կայացնելու դեպքում կհաջորդի համապատասխան գործընթացը:

В Степанакерте прокомментировали заявление председателя НС Арцаха о внеочередных парламентских и президентских выборах
По мнению главы фракции «Свободная Родина-ОГА» Национального собрания Республики Арцах Артура Арутюняна, заявление Артура Товмасяна о возможности внеочередных парламентских и президентских выборах в Арцахе исходит из обсуждений конституционных реформ и, соответственно, реформ в системе управления, которые начались в прошлом году
В разговоре с корреспондентом «Арменпресс» Артур Арутюнян подчеркнул, что пока нет ни проекта поправок в Конституцию, ни разъяснений по ним.
«Есть только рабочие обсуждения. Когда они закончатся, конечно, при необходимости, состоятся и обсуждения вопроса выборов. Если эти конституционные изменения произойдут, то необходимо будет провести новые выборы, в основе которых будет новая система управления», - уточнил Артур Арутюнян.
Касаясь возможностей выхода из кризисной ситуации в случае проведения внеочередных выборов и перехода к новой системе управления, лидер фракции выразил убеждение, что полупрезидентская система правления более эффективна в сегодняшних условиях, чем президентская, действующая по Конституции.
«Говоря об эффективном управлении во время кризиса, первостепенными должны быть не выборы, а изменения в Конституции, которые приведут к более эффективному управлению кризисом. Затем, как я уже сказал, если это произойдет, возможно, нужно будет обсудить, должны ли быть проведены выборы или нет», - подчеркнул Артур Арутюнян, подтвердив, что обсуждение внесения поправок в Конституцию продолжается, и в случае принятия окончательного решения будет проведен и соответствующий процесс.