Հունվարի 17-ից Արցախն անցում կկատարի հովհարային անջատումների չորսժամյա գրաֆիկի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ հունվարի 16-ին տեղի է ունեցել շտաբի հերթական նիստը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Ռուբեն Վարդանյանը, ներկայացնելով ընթացիկ իրավիճակը, նշել է, որ շրջափակումը նոր մարտահրավերներ է առաջ բերում:
«Շրջափակումը փոխում է տնտեսությունն ու պետության առաջնահերթությունները: Պետությունն արդեն ստիպված է արձագանքել շրջափակման հետևանքով տնտեսական և սոցիալական ոլորտներում առաջացող խնդիրներին՝ վերանայելով իր աշխատանքը, մոտեցումները, ուղղությունները»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Ըստ ՎԱրդանյանի, միաժամանակ, շրջափակումն ու դրա հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը ստիպում են ավելի ռացիոնալ օգտագործել առկա ռեսուրսները, բացահայտել բոլոր խնդիրները, այդ թվում՝ ստվերային տնտեսության հետ կապված, ներդնել կառավարման ավելի արդյունավետ մոդելներ:
Նշվել է նաև, որ պետնախարարի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղած միջոցառումներ մշակելու նպատակով:
Նիստի ընթացքում զեկուցվել է կտրոնային համակարգի ներդրման ընթացքը, տեղեկացվել է, որ կազմակերպչական և տեխնիկական աշխատանքներն իրականացվում են սահմանված ժամանակացույցով: Համակարգի սահուն ներդրման նպատակով համապատասխան բացատրական և ուսուցողական աշխատանքներ են իրականացվելու ինչպես մատակարարների, այնպես էլ առևտրային կետերի սեփականատերերի համար: Առաջնային մի քանի խումբ ապրանքների՝ կտրոններով վաճառքն իրականացվելու է ամբողջ Հանրապետությունում՝ Ստեփանակերտում 200, շրջաններում՝ 400 խանութների միջոցով:
Պետնախարարը կարևորել է համակարգի ներդրմանը զուգահեռ՝ բնակչության շրջանում իրազեկման աշխատանքների իրականացումը: Նա նաև անհրաժեշտ է համարել համապատասխան տեղեկատվական բազաների ստեղծումը:
Ներկայացվել է հանրապետությունում էներգամատակարարման հետ կապված իրավիճակը, որը շարունակում է լարված մնալ: Հայաստանից Արցախ էներգասնուցումը նախկինի պես խափանված է, քանի որ ադրբեջանական կողմը մասնագետներին թույլ չի տալիս այցելել իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածք՝ հասկանալու խափանման պատճառները: Բնակչության նվազագույն էներգետիկ կարիքները հնարավորինս երկարաժամկետ կտրվածքով ապահովելու համար վաղվանից անցում կկատարվի հովհարային անջատումների չորսժամյա գրաֆիկի՝ ներկայիս երկու ժամվա փոխարեն:
Զեկուցվել է իրավիճակը պարենային ապրանքների, դեղորայքի, դիզվառելիքի շուկաներում: Նշվել է նաև, որ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է նվազեցնել լարվածությունը կանխիկի դրամաշրջանառության մասով:

С 17 января Арцах перейдет на четырехчасовой график веерных отключений электроэнергии
16 января состоялось очередное заседание Оперативного штаба под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника штаба Рубена Варданяна.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение, распространенное Аппаратом президента Арцаха, Рубен Варданян, представляя ситуацию, отметил, что блокада привела к новым вызовам.
«Блокада меняет экономику и приоритеты государства. Государство уже вынуждено реагировать на проблемы, возникающие в экономической и социальной сферах в результате блокады, пересмотреть свои работы, подходы, направления», - сказал Рубен Варданян.
По словам Варданяна, блокада и вызванный ею кризис заставляют рациональнее использовать имеющиеся ресурсы, выявлять все проблемы, в том числе и связанные с теневой экономикой, и внедрять более эффективные модели управления.
Было отмечено, что по приказу государственного министра создана рабочая группа для разработки мер, направленных на смягчение экономических и социальных последствий блокады.
В ходе заседания был доложен ход внедрения талонной системы, сообщалось, что организационно-технические работы ведутся согласно установленному графику. В целях бесперебойного внедрения системы талонов будут проведены соответствующие разъяснительные и обучающие мероприятия как для поставщиков, так и для владельцев торговых точек. Продажа нескольких основных групп товаров по купонам будет осуществляться посредством 200 магазинов в Степанакерте и 400 магазинов в регионах.
Наряду с внедрением системы талонов госминистр подчеркнул проведение информационно-просветительских мероприятий среди населения. Он видит необходимость создания соответствующих информационных баз.
Была представлена ​​ситуация по энергоснабжению республики, которая остается напряженной. Энергоснабжение из Армении в Арцах по-прежнему остановлено, поскольку азербайджанская сторона не допускает специалистов на подконтрольную им территорию для выяснения причин аварии. Чтобы как можно дольше обеспечивать минимальные энергетические потребности населения, с завтрашнего дня вместо двухчасовых веерных отключений энергии будет введен четырехчасовой график.
Была рассмотрена и ситуация на рынках продуктов питания, медикаментов, дизельного топлива. Также было отмечено, что в результате принятых мер удалось снизить напряженность в сфере наличного денежного обращения.