Որպես հումք օգտագործվող մի շարք ապրանքների ներմուծման համար սահմանին ԱԱՀ չի գանձվի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում արտադրական գործունեության մեջ օգտագործվող ապրանքների ներմուծումը սահմանին կազատվի ավելացված արժեքի հարկի գանձումից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող՝ ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը:
«Ներկայումս հանրապետության արդյունաբերական ճյուղերի զգալի քանակով ընկերություններ արտադրական գործունեություն ծավալելու նպատակով ներմուծում են հումք ու նյութեր, որոնք Հայաստանում չկան, սակայն անհրաժեշտ են արդյունահանման վերջնական արտադրանք ստանալու համար: Հայաստանի մաքսային տարածքը հատելիս այդ ապրանքների ներմուծման համար ավելացված արժեքի հարկ է գանձվում, ինչը լրացուցիչ ֆինանսական ծախսեր է պահանջում արդյունաբերական ընկերություններից»,-ասաց Արզումանյանը:
Այսպիսով առաջարկվել են փոփոխություններ և լրացումներ՝ կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա ապրանքների ցանկում:
«Առաջարկվում է ցանկում ընդգրկել արտադրության համար որոշ խումբ ու նյութեր, ինչպես նաև այն հումքն ու նյութերը, որոնք հիմնականում ներմուծվում էին ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում՝ ստանալով հարկային արտոնություն՝ Հարկային օրենսգրքի 79-րդ հոդվածի հիմքով, որը ներկայումս ուժը կորցրած է ճանաչվել: Փաստորեն նախագծով ներառված ապրանքները չեն արտադրվում Հայաստանում, սակայն անհրաժեշտ են արդյունաբերական ձեռնարկություններին վերջնական արտադրանք ստեղծելու համար: Նախատեսվում է հումքի և սարքավորումների ներմուծման հարկումը սահմանից աստիճանաբար տեղափոխել դեպի ներքին տնտեսություն: Այդ պատճառով առաջարկվում է մաքսային սահմանի վրա ավելացված արժեքի հարկից գանձումը փուլ առ փուլ վերացնելու քայլերի իրականացում»,-ասաց փոխնախարարը:
Այն ապրանքները, որոնց վերաբերյալ նախագծով առաջարկվում է կատարել փոփոխություն՝ հանելով սահմանին ԱԱՀ-ի գանձումը, 2021 թ-ին ներմուծվել են շուրջ 11 մլն դոլարի չափով: Սակայն ակնկալվում է, որ սահմանին ԱԱՀ-ից ազատելու պարագայում կավելանան դրանց ներմուծման ծավալները: Ցանկում ավելացվող ապրանքներից են՝ աշորա (սերմացու), վարսակ (սերմացու), Ցորենի սոսնձանյութ` չոր կամ հում և այլն:
Փոխնախարարը վստահեցրեց, որ նախագծի ընդունումը միայն ժամանակային ազդեցություն կարող է ունենալ պետբյուջեի հարկային եկամուտների վրա, իսկ գումարային ազդեցությունը կլինի չեզոք:

Для импорта ряда товаров, используемых в качестве сырья, на границе не будет взиматься НДС
Ввоз товаров, используемых в Армении в качестве сырья, на границе будет освобожден от налога на добавленную стоимость. Как сообщает «Арменпресс», проект закона о внесении дополнений и изменений в Закон Республики Армения «Об утверждении перечня необлагаемых акцизами товаров, ввозимых организациями и индивидуальными предпринимателями, ввоз которых освобождается от налога на добавленную стоимость», на заседании НС был представлен заместителем министра экономики РА Арменом Арзуманяном.
«В настоящее время значительное количество предприятий промышленных отраслей республики импортируют сырье и материалы, которых нет в Армении, но которые необходимы для получения конечных продуктов и для осуществления производственной деятельности. При пересечении таможенной территории Армении при ввозе этих товаров взимается налог на добавленную стоимость, что требует дополнительных финансовых затрат со стороны промышленных компаний», - сказал Арзуманян.
Соответственно, предложены изменения и дополнения в перечень товаров, ввозимых организациями и индивидуальными предпринимателями и не облагаемых акцизами.
«Предлагается включить в перечень некоторые группы материалов для производства, а также сырье и материалы, которые в основном ввозились в рамках инвестиционных программ, получая налоговую льготу на основании статьи 79 Налогового кодекса, которая в настоящее время недействительна. На самом деле продукты, включенные в проект, в Армении не производятся, но нужны промышленным предприятиям для создания конечной продукции. Планируется постепенно перенести налогообложение импорта сырья и оборудования с границы на внутреннюю экономику. Именно поэтому предлагается реализовать меры по поэтапному отказу от взимания на таможне налога на добавленную стоимость», - сказал замминистра.
В 2021 году такой продукции было ввезено на сумму около 11 миллионов долларов. Однако ожидается, что в случае освобождения на границе от НДС объемы ее ввоза увеличатся. Среди продуктов, добавленных в список, - рожь (семена), овес (семена), пшеничный глютен, сухой или сырой и т. д.
Замминистра заверил, что принятие проекта может оказать лишь временное влияние на налоговые поступления в госбюджет, а монетарное влияние будет нейтральным.