Ակնկալում ենք միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների աջակցությունը. Արցախի ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ,12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մենք կանգնած ենք խստաշունչ ձմռանը դիմակայելու սուղ հնարավորությունների առջև: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
«Հունվարի 12-ին լրացել է Արցախի Հանրապետության շրջափակման 32-րդ օրը՝ օրացուցային 1 ամիսը:
Գնալով Ադրբեջանը սաստկացնում է ճնշումները: Արդեն 4-րդ օրն է՝ խափանված է Արցախը Հայաստանից սնուցող միակ էլեկտրագիծը, որի վերականգնողական աշխատանքների իրականացմանը խոչընդոտում է ադրբեջանական կողմը:
Նման զարգացումերը մեզ համար անսպասելի չէին: Մենք կանգնած ենք խստաշունչ ձմռանը դիմակայելու սուղ հնարավորությունների առջև:
Ինչ է ուզում ադրբեջանական ռազմաքաղաքական իշխանությունը՝ պարզ է, և ինչ է ուզում Արցախի ժողովուրդը՝ նույնպես:
Արցախում շարունակվում է աննախադեպ ծանր իրավիճակը: Շրջափակման հետևանքով սաստկանում է ճգնաժամը:
Ադրբեջանի և Արցախի Հանրապետությունների միջև քաղաքական և հումանիտար բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն ու միայն փոխվստահության մթնոլորտում: Ցավոք, այսօր բացակայում է այդ մթնոլորտը, դեռ ավելին ՝ շրջափակումը կողմերին ավելի է հեռացրել նման կարգի բանակցություններ սկսելու հնարավորությունից:
Այս առումով ակնկալում ենք միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների աջակցությունը:

YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Artsakh (Nagorno Karabakh) is facing scarce possibilities for withstanding a rigorous winter, the Speaker of Parliament of Artsakh Arthur Tovmasyan said in a statement as the Azeri blockade of Artsakh entered the 32nd day.
“Azerbaijan is gradually increasing the pressures. For already 4 days the only power transmission line supplying Artsakh with electricity from Armenia is damaged, and the Azerbaijani side is impeding repair works. Such developments weren’t unexpected for us. We are facing scarce possibilities for withstanding the rigorous winter. It’s clear what the Azerbaijani military-political leadership wants, and it’s clear what the people of Artsakh want. The unprecedented difficult situation continues in Artsakh. The crisis is getting worse as a result of the blockade. Political and humanitarian negotiations between the republics of Azerbaijan and Artsakh can only happen in an atmosphere of mutual trust. Regrettably, that atmosphere is absent today, furthermore the blockade pushed the parties farther away from the possibility of starting such talks. In this regard we expect the support of the international community, particularly the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries. The people of Artsakh are unbreakable,” Speaker Tovmasyan said.