Սա պայքար է ոչ թե շրջափակման դեմ, այլ մեր ամենակարևոր՝ սեփական հողի վրա ապրելու իրավունքի համար. Արցախի պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը շեշտում է՝ Լաչինի արգելափակման պայմաններում արցախցիների պայքարը ոչ թե պարզապես շրջափակման դեմ պայքար է, այլ պայքար է՝ ամենակարևոր իրավունքի՝ սեփական հողի վրա ապրելու իրավունքի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վարդանյանն այս մասին ասաց «Շրջափակման մեկ ամիս» խորագրով Երևան-Ստեփանակերտ տեսակամուրջի ընթացքում:
«Մենք 32-րդ օրն է՝ շրջափակման մեջ ենք: Դա նշանակում է, որ մենք ունենք խնդիրներ՝ պարենային ապրանքների հետ կապված, ենթակառուցվածքների հետ կապված, բժշկության հետ կապված և այլն: Մարդիկ կան, որոնք, ցավոք, մահացել են, և նրանց չեն կարողանում հողին հանձնել»,-ասաց Վարդանյանը:
Անդրադառնալով ադրբեջանական կողմի պնդումներին, թե Արցախում խնդիրներ չկան՝ պետնախարարն ասաց, որ նրանք պարզապես չեն ուզում իրականությունն ընդունել: Ադրբեջանական կողմի հաշվարկներով այս 1 ամսվա մեջ միջանցքով անցել է 400 մեքենա, իսկ մինչև շրջափակումը 1 օրվա մեջ անգամ շատ ավելի շատ մեքենաներ են անցել, քան այս ամբողջ 1 ամսվա ընթացքում: Այսպիսով՝ ադրբեջանական կողմն էլ իր հայտարարություններով հաստատում է, որ Արցախում ճգնաժամ կա: Վարդանյանը նշեց մի շարք խնդիրների մասին, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով կան անջատված ընտանիքներ: Խնդիրներն ամենուր են:
«Բայց միևնույն ժամանակ ուզում եմ ասել, որ այս ամենը մեզ ավելի միավորեց: Ժողովուրդը, պետությունը միասին այս դժվար ժամանակում միացել են: Հասկանալով իրավիճակի լրջությունը՝ դժվարությունները հաղթահարելու ոգին մեր մեջ արթնացել է: Դեկտեմբերի 25-ի հանրահավաքը, մինչև այդ շրջաններում տեղն ունեցած հանդիպումները ցույց տվեցին, որ ժողովուրդը պատրաստ է մեր կողքին կանգնելու և դիմանալու այս ամենին: Սա ոչ թե շրջափակման դեմ պայքար է, այլ պայքար է՝ մեր ամենակարևոր իրավունքի համար, որ մենք իրավունք ունենք ապրելու մեր հողի վրա, մեր հայրենիքում, մեր օրենքներով, մեր արժեքներով և չպետք է ենթարկվենք ուրիշի պայմաններին: Այս հարցում հաստատակամությունը կա մարդկանց մոտ և ամեն օր ուժեղանում է»,- ասաց պետնախարարը:

Nagorno Karabakh unable to bury the dead – catastrophic aftermath of ongoing Azeri-blockade
YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Artsakh (Nagorno Karabakh) State Minister Ruben Vardanyan says the struggle of the people of Artsakh in conditions of the blockade of Lachin Corridor is not simply a struggle against the blockade, but rather a struggle for their most important right – the right to live on their own land.
“We are blockaded for already 32 days,” Vardanyan said during a Stepanakert-Yerevan video bridge press conference. “This means that we have problems, related to food, infrastructures, healthcare and other issues. Unfortunately there are those who died, and we can’t bury them,” Vardanyan said.
Addressing the false statements from Azerbaijan claiming that there are no problems in Artsakh, Vardanyan said that the Azeri side simply doesn’t want to accept reality. By Azeri estimates, 400 vehicles passed along the corridor during the past month, whereas before the blockade more vehicles were passing in a single day. Thus, with its own statements the Azeri side is confirming that Artsakh is in crisis, Vardanyan said. He said that many families remain separated due to the blockade.
“But at the same time I’d like to say that this all has united us even more. The people and the state are united in these difficult times. Realizing the seriousness of the situation, the spirit of overcoming hardships awakened in us. The December 25 rally, and the preceding meetings in regions showed that the people are ready to stand with us and withstand all this. This is not a struggle against the blockade, but rather a struggle for our most important right, that we have the right to live on our land, in our homeland, with our laws, our values, and we must not obey the terms of others. The decisiveness over this matter is growing stronger day by day among our people,” Vardanyan said.
The Lachin Corridor is blocked by Azerbaijan since 12 December 2022. The corridor is the only travel and supply route for the 120,000 Armenians of Artsakh (Nagorno Karabakh). The blockade has caused a humanitarian crisis. Shortages of essential products such as food and medicine prompted Nagorno Karabakh authorities to introduce rationing. Hospitals are keeping planned surgeries on hold. 1,100 residents of Nagorno Karabakh, including 270 children who were in Armenia when the road was blocked are unable to return to their homes. Furthermore, Azerbaijan has barred repair crews from accessing the area where the only high-voltage power line supplying Artsakh with electricity from Armenia was damaged on January 9.