Դիմում ենք միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից նախապատրաստվող ցեղասպանությունը կանխելու համար. Արցախի ԱԽ հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ,11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հունվարի 11-ին հրավիրվել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին մասնակցում էին Արցախի ԱԺ քաղաքական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով Արցախում արդեն շուրջ մեկ ամիս տևող հումանիտար ճգնաժամի հետևանքները, դրա վերաբերյալ վերջին օրերին հնչած բարձր մակարդակի քաղաքական հայտարարությունները. ընդունվել է Արցախի Հանրապետության ԱԽ հայտարարություն, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Շուրջ մեկ ամիս է, ինչ Ադրբեջանի գործող իշխանությունների լիակատար ու բացահայտ աջակցությամբ մի խումբ, այսպես կոչված, էկոակտիվիստներ փակել են Արցախը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Նման գործողություններով ադրբեջանական կողմն Արցախի Հանրապետության բնակչությանը փաստացի զրկել է արտաքին աշխարհի հետ շփման միակ հնարավորությունից՝ 120 հազար բնակչությանը թողնելով լիակատար շրջափակման մեջ՝ դրանից բխող հումանիտար, առողջապահական և տնտեսական բոլոր հետևանքներով հանդերձ։
Ադրբեջանի նախագահի՝ սույն թվականի հունվարի 10-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած մտքերը հերթական անգամ փաստեցին, որ այս ամենը ոչ այլ ինչ է, քան Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում ուժի սպառնալիքի կիրառման ակնհայտ դրսևորում, որը շարունակությունն է 2020 թ. Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի:
Այս իրողությունների համատեքստում, ՀՀ վարչապետի՝ նախօրեին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հնչեցրած մի շարք պնդումներ և տեսակետներ առաջացրել են մտահոգություններ, քանի որ չեն համապատասխանում ինչպես համազգային պայքարի գաղափարներին, այնպես էլ Արցախի Հանրապետության բնակչության և իշխանությունների որդեգրած դիրքորոշմանը:
Մենք գիտակցում ենք բոլոր այն հետևանքները, որոնք բխում են մեր որդեգրած քաղաքական գծից և վերահաստատում ենք մեր դիրքորոշումն առ այն, որ Արցախի ինքնիշխանությունը և պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են: Որևէ պարտադրանք կամ սպառնալիք չի կարող մեզ հետ պահել պայքարը շարունակելու մեր կայացրած որոշումից:
Ըստ այդմ, դիմում ենք միջազգային հանրությանը` Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված ահաբեկչական գործողությունները, ծրագրվող էթնիկ զտումները և նախապատրաստվող նոր ցեղասպանությունը կանխելու համար պատասխանատվություն ստանձնելու կոչով:
Արցախի Հանրապետության ժողովուրդը և իշխանությունները վստահ են, որ աշխարհասփյուռ հայությունը կշարունակի սատար կանգնել Արցախի իրենց քույրերի և եղբայրների կայացրած որոշմանը, և ՀՀ իշխանություններին հորդորում են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ` օգտագործելով միջազգայնորեն ճանաչված պետության բոլոր հնարավորություններն ու ողջ գործիքակազմը»:

Nagorno Karabakh asks international community to prevent impending new genocide planned by Azerbaijan
YEREVAN, JANUARY 11, ARMENPRESS. On January 11, President of the Artsakh Republic (Nagorno Karabakh) Arayik Harutyunyan chaired a meeting of the Security Council attended by representatives of all political forces represented in the National Assembly.
The meeting addressed the consequences of the nearly month-long ongoing humanitarian crisis in Artsakh due to the blockade of the Lachin corridor by Azerbaijan, and high-level political statements made in recent days in that regard, the Artsakh Presidential Office said in a press release.
The Artsakh Republic Security Coucil adopted the following statement at the session:
“It has been almost a month since a group of so-called eco-activists, with the full and outspoken support of the Azerbaijani authorities, blocked the only road connecting Artsakh to Armenia. Thus, the Azerbaijani side has practically deprived the population of the Artsakh Republic of the only opportunity to communicate with the outer world, keeping the 120,000 population in a total blockade, with all the resulting humanitarian, healthcare and economic consequences.
The thoughts expressed by the President of Azerbaijan during the press conference held on January 10 of the current year proved once again that all this is nothing but an obvious manifestation of the threat of using force by the Azerbaijani authorities in the process of Karabakh problem settlement, which is a continuation of the 44-day war unleashed by Azerbaijan against the people of the Artsakh Republic in 2020.
Within the context of these realities, a number of statements and opinions expressed by the Prime Minister of the Republic of Armenia during yesterday's press conference raised concern, since they do not correspond to the ideas of the national struggle, as well as the position of the people and authorities of the Artsakh Republic.
We are aware of all the consequences that follow the political line we have embarked on, and reaffirm our position that the sovereignty of Artsakh and the right to live freely and independently in the historical homeland are absolute values. No coercion or threat can deter us from our decision to continue the struggle. In this regard, we appeal to the international community to assume responsibility for preventing the terrorist actions undertaken by Azerbaijan, the planned ethnic cleansing and the impending new genocide.
The people of the Artsakh Republic and the authorities are confident that the Armenians in the Diaspora will continue to support the decision made by their brothers and sisters in Artsakh, and urge the Republic of Armenia authorities to be guided exclusively by the position of promoting and advocating the right of the people of Artsakh to self-determination in international institutions, using all the opportunities and all the tools of the internationally recognized state.”