Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները փորձում են սոցցանցերում տեղեկություններ հավաքել Արցախի շրջափակման հետևանքների վերաբերյալ. Արցախի ԱԱԾ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում օրենսդրությամբ իրեն վերապահված գործառույթների և լիազորությունների իրականացմանը, համացանցային տիրույթի մշտադիտարկմամբ և այլ միջոցառումներով բացահայտել է Արցախի Հանրապետության շրջափակման հետևանքների վերաբերյալ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից տեղեկություններ հավաքելու փորձեր կատարելու բազմակի դեպքեր: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ Արցախի ԱԱԾ հայտարարությունից, որը տեղադրված է «Ֆեյսբուք»-ում Արցախի տեղեկատվական շտաբի էջում։
«Օգտագործելով Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվամբ բացված կեղծ օգտահաշիվներն ու ներթափանցման հնարավորություն ու հասանելիություն ստացած ֆեյսբուքյան էջերը, ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները տարբեր հարցեր ուղարկելով կամ ֆեյսբուքյան խմբերում գրառումներ կատարելով փորձում են հավաքագրել Արցախի Հանրապետությունում սննդի, բացակայող առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակների, հումանիտար օգնությունների վերաբերյալ տեղեկություններ։
Խնդրում և հորդորում ենք զերծ մնալ սոցիալական ցանցերում Արցախի Հանրապետության ներքին ու արտաքին անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ հրապարակային քննարկումներից, տեղեկատվություն տրամադրելուց:
Նման նպատակներ հետապնդող հարցեր կամ զանգեր ստանալու կամ գրառումների հանդիպելու դեպքում խնդրում ենք դիմել Արցախի ազգային անվտանգության ծառայությանը կամ զանգահարել թեժ գծի հեռախոսահամարներին՝ 047-94-41-26 և 41-26»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Спецслужбы Азербайджана пытаются собрать в соцсетях информацию о последствиях блокады Арцаха. СНБ Арцаха
Служба национальной безопасности Республики Арцах, реализуя возложенные на нее законодательством функции и полномочия в области информационной безопасности, путем мониторинга интернета и других мер выявила многочисленные случаи попыток азербайджанских спецслужб собрать информацию о последствиях блокады Республики Арцах.
Об этом Арменпресс стало известно из сообщения Национальной службы безопасности Арцаха, размещенного на странице информационного штаба Арцаха в Facebook.
«Используя открытые на имя граждан Республики Арцах поддельные учетные записи пользователей и страницы в Facebook, к которым возможен доступ, спецслужбы Азербайджана, отправляя различные вопросы или размещая сообщения в группах Facebook, пытаются собрать информацию о количестве продовольствия, нехватке и отсутствии предметов первой необходимости, сведения о поступающей в Республику Арцах гуманитарной помощи.
Просим и призываем воздержаться от публичных дискуссий и предоставления информации по вопросам, связанным с внутренней и внешней безопасностью Республики Арцах.
В случае получения вопросов или звонков, преследующих такие цели, либо при обнаружении подобных записей, просим обращаться в Службу национальной безопасности Арцаха или звонить по телефонам горячей линии: 047-94-41-26 и 41-26», - говорится в сообщении.
С 12 декабря 2022 года по настоящее время Азербайджан по фальшивым «экологическим» причинам продолжает блокировать Лачинский коридор — единственную магистраль, соединяющую Арцах с остальным миром.