HALO Trust-ը Լաչինի միջանցքում իրավիճակի արագ հանգուցալուծման հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ HALO Trust-ը լրջորեն մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ուղի հանդիսացող Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակմամբ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման աշխատանքներով զբաղվող HALO Trust բարեգործական հասարակական կազմակերպության տարածած հայտարարությունը, որը հրապարակվել է ԼՂ-ում իրենց առաքելության սոցիալական էջերում։
«Արգելափակման գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում մենք ուշադիր հետևում ենք հումանիտար առումով դրա առաջացրած հետևանքներին։ HALO-ն Ղարաբաղում ունի շուրջ 100 տեղացի աշխատակից, և մենք հետևում ենք սննդի և այլ պարագաների հասանելիությանը նրանց և նրանց համայնքների համար», - նշված է առաքելության Twitter-ի էջում տարածված հայտարարությունում։
HALO-ն իրավիճակի արագ հանգուցալուծման հույս է հայտնել՝ նաև օգնության պատրաստակամություն հայտնելով։
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք մեր տարածաշրջանային գործընկերների և այլ մարդասիրական ընկերությունների հետ՝ անհրաժեշտության դեպքում համակարգելու հումանիտար օգնությունը»,- գրված է հայտարարությունում։
Արցախը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող Լաչինի միջանցը դեկտեմբերի 12-ից փակ է որպես «բնապահպանական ակտիվիստներ» ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։ Ադրբեջանն անտեսել է միջանցքը բացելու՝ աշխարհի տարբեր երկրների և կազմակերպությունների կոչերը։

HALO Trust выразил надежду на скорейшее разрешение ситуации в Лашинском коридоре
HALO Trust серьезно обеспокоен продолжающейся блокадой Лачинского коридора — единственного маршрута, соединяющего Нагорный Карабах с внешним миром.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на заявление благотворительной неправительственной организации HALO Trust, занимающейся разминированием в Нагорном Карабахе.
«В течение почти месяца блокады мы внимательно следим за ее гуманитарными последствиями. В Карабахе HALO имеет около 100 местных сотрудников, и мы следим за наличием продуктов питания и других предметов необходимости для них и их общин", - говорится в заявлении организации в Twitter.
HALO выразил надежду на быстрое разрешение ситуации, а также выразил готовность помочь.
«Мы находимся в постоянном контакте с нашими региональными партнерами и другими гуманитарными агентствами — для координации гуманитарной помощи по мере необходимости», - говорится в заявлении.
Лачинский коридор, соединяющий Арцах с Арменией и всем миром, с 12 декабря закрыт группой азербайджанцев, выдающих себя за «экологических активистов». Азербайджан проигнорировал призывы разных стран и организаций мира открыть коридор.