HALO Trust-ը Լաչինի միջանցքում իրավիճակի արագ հանգուցալուծման հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ HALO Trust-ը լրջորեն մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղն արտաքին աշխարհին կապող միակ ուղի հանդիսացող Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակմամբ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծման աշխատանքներով զբաղվող HALO Trust բարեգործական հասարակական կազմակերպության տարածած հայտարարությունը, որը հրապարակվել է ԼՂ-ում իրենց առաքելության սոցիալական էջերում։
«Արգելափակման գրեթե մեկ ամսվա ընթացքում մենք ուշադիր հետևում ենք հումանիտար առումով դրա առաջացրած հետևանքներին։ HALO-ն Ղարաբաղում ունի շուրջ 100 տեղացի աշխատակից, և մենք հետևում ենք սննդի և այլ պարագաների հասանելիությանը նրանց և նրանց համայնքների համար», - նշված է առաքելության Twitter-ի էջում տարածված հայտարարությունում։
HALO-ն իրավիճակի արագ հանգուցալուծման հույս է հայտնել՝ նաև օգնության պատրաստակամություն հայտնելով։
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք մեր տարածաշրջանային գործընկերների և այլ մարդասիրական ընկերությունների հետ՝ անհրաժեշտության դեպքում համակարգելու հումանիտար օգնությունը»,- գրված է հայտարարությունում։
Արցախը Հայաստանին և ամբողջ աշխարհին կապող Լաչինի միջանցը դեկտեմբերի 12-ից փակ է որպես «բնապահպանական ակտիվիստներ» ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիների կողմից։ Ադրբեջանն անտեսել է միջանցքը բացելու՝ աշխարհի տարբեր երկրների և կազմակերպությունների կոչերը։

The HALO Trust has 100 local staff in blockaded Nagorno Karabakh
YEREVAN, JANUARY 6, ARMENPRESS. The HALO Trust -the world's largest humanitarian landmine clearance organization – said it has around 100 local staff in Nagorno Karabakh and expressed concern over the ongoing blockade of the Lachin Corridor.
“The HALO Trust is seriously concerned by the ongoing blockade of the Lachin corridor that provides the only link to Nagorno Karabakh.
After almost one month of closure, we are closely following the humanitarian impact of the blockade. HALO has around 100 local staff on the ground in Karabakh and we are monitoring the availability of food and other supplies for them and their communities.
HALO is hoping for a swift resolution. However, we are in regular contact with our regional partners and other humanitarian organizations to coordinate humanitarian assistance, as needed,” the organization said in a statement.
See The HALO Trust statement the ongoing Lachin corridor blockade below: pic.twitter.com/y1CTDgdgRD
— HALO NagornoKarabakh (@HALO_NK) January 5, 2023
Azerbaijan is keeping the Lachin Corridor blocked since December 12, 2022. Azerbaijan has ignored numerous demands and calls from the international community to open the road.