Արցախի ԱԺ պատգամավորներն ու կառավարության ներկայացուցիչները բնակչությանը ներկայացնում են Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրավիճակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները հանդիպումներ են սկսել շրջանների բնակչության հետ՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացնելու, տեղում առկա հրատապ խնդիրներին ծանոթանալու և բնակչությանը հուզող հարցերին պատասխանելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հունվարի 4-ին Արցախի ԱԺ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, «Արցախի Ժողովրդավարական Կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը և պետական նախարարի խորհրդական, օպերատիվ շտաբի անդամ Գրիգորի Մարտիրոսյանը հանդիպել են Մարտակերտի շրջանի Պողոսագոմեր, Դրմբոն, Կոճողոտ և ենթաշրջանի մի շարք այլ համայնքների բնակչության հետ:
«Մենք տարեվերջին որոշել էինք իրականացնել այս այցելությունները, համայնքներում ներկայացնել ստեղծված իրավիճակը, հետագա անելիքները, ինչպես նաև լսելու նրանց բարձրաձայնած խնդիրները, որոնք առաջացել են շրջափակման հետևանքով: Այս ընթացքում նաև բավականին հարցեր են կուտակվել, որոնց անհրաժեշտ է պատասխանել: Հետադարձ կապի միջոցով մենք բնակչությունից ստանում ենք նաև այն հարցերը, որոնք հրատապ լուծումներ են պահանջում»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Արթուր Հարությունյանը՝ հայտնելով, որ առաջիկա օրերին Արցախի շրջանների համայնքների բնակչության հետ այս հանդիպումները շարունակական են լինելու:
Հանդիպումների ընթացքում Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորները և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանի և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը փակելու հետևանքով առաջացած խնդիրներն ու դրանց լուծման ուղիները:
Համայնքների բնակիչները բարձրաձայնել են անվտանգությանը, հիվանդներին տեղափոխելու համար վառելանյութ տրամադրելու և ապաշրջափակման բանակցություններին վերաբերող հարցեր:
ԱԺ պատգամավորները առկա խնդիրների լուծման գործում կարևորել են միասնությունն ու համերաշխությունը՝ հավաստիացնելով նաև, որ Արցախում առկա են առաջին անհրաժեշտության որոշ տեսակի պարենամթերքի պաշարներ, որոնք շրջափակման շարունակության դեպքում կբավականացնեն տևական ժամանակ:
Պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանն էլ անդրադարձել է շրջափակման վերաբերյալ այս օրերի ադրբեջանական տեղեկատվական կեղծիքներին, որոնց նպատակը Արցախում խուճապ սերմանելն է:
Նրա խոսքով՝ նման այցերի և հանդիպումների նպատակը բնակչությանը նաև ճիշտ տեղեկատվություն փոխանցելն է:
Արցախի Ազգային ժողովի պատգամավորները և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները հորդորել են չտրվել հակառուսական տրամադրություններ սերմանող քարոզչությանը:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը, ի դեմս Արցախում տեղակայված խաղաղապահների, այս պահին լայնածավալ պատերազմի հավանականությունը նվազեցնող միակ գործոնն է»,-շեշտել է Արթուր Հարությունյանը:
Պետնախարարի խորհրդական, օպերատիվ շտաբի անդամ Գրիգորի Մարտիրոսյանն էլ անդրադարձել է պարենային ապրանքների և վառելանյութի առկա պաշարներին վերաբերող հարցերին:
«Տարիներ առաջ պետական որոշակի պահուստ ձևավորվել էր, բայց երկար պահպանման մթերքի՝ մասնավորապես ալյուր, պահածոներ, ցորեն, մոտ 9 անուն ապրանք: Դրանք առկա են և սոված, ամեն դեպքում, չենք մնալու: Սահմանափակ է բենզինի ու դիզվառելիքի ծավալը: Երբ ստեղծվեց օպերատիվ շտաբը, առաջին հերթին գույքագրվեցին դրանց առկա ծավալները և վերահսկողություն սահմանվեց, ըստ որի՝ դրանք ուղղվում են հատուկ ծառայությունների աշխատանքի կազմակերպմանը՝ շտապօգնություն, փրկարար ծառայություն և այլն»,- մանրամասնել է Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով առկա պաշարների խնայողական օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Այնուհետև հանդիպումները շարունակվել են Դրմբոն, Կոճողոտ և ենթաշրջանի մի շարք այլ համայնքներում, որոնց ընթացքում երկուստեք պահանջված և անհրաժեշտ են համարվել նման քննարկումները՝ ստեղծված իրավիճակը համախումբ ուժերով հաղթահարելու համար:

We have some food reserves and will not starve – Artsakh’s officials present the situation to citizens
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Deputies of the National Assembly of the Republic of Artsakh and representatives of the Government have started meetings with the residents of the regions in order to present information about the situation, get acquainted with the urgent problems on the spot and answer the questions of the population.
The correspondent of ARENPRESS reports that on January 4, Artur Harutyunyan, head of the Artsakh National Assembly "Free MOtherland" faction, Davit Melkumyan, head of the "Artsakh’s Democratic Party" faction, and Grigory Martirosyan, adviser to the State Minister, member of the operative staff, met with the population of a number of settlements in Martakert region.
"We had decided to carry out these visits at the end of the year, to present the situation in the communities, what to do next, as well as to listen to the problems people raise, which arose as a result of the blockade. During this time, quite a lot of questions have accumulated that need to be answered. Through citizen feedback, we also receive from the population the questions that require urgent solutions", Artur Harutyunyan said, stating that these meetings with the population of the communities of Artsakh regions will be continuous in the coming days.
During the meetings, the deputies of the Artsakh National Assembly and the representatives of the governemnt presented the problems caused by Azerbaijan’s blockade of the only road connecting Artsakh to Armenia and the outside world and the ways to solve them.
The residents of the communities raised questions about security, providing fuel for transporting patients, and negotiations to lift the blockade.
The members of the National Assembly emphasized unity and solidarity in solving the existing problems, assuring also that Artsakh has some types of essential food stocks, which will be sufficient for a long time if the blockade continues.
MP Davit Melkumyan also referred to the current Azerbaijani informational falsifications regarding the blockade, the purpose of which is to sow panic in Artsakh.
According to him, the purpose of such visits and meetings is to convey correct information to the population.
The deputies of the National Assembly of Artsakh and the representatives of the government urged not to give in to the propaganda instilling anti-Russian moods.
"The Russian Federation, in the person of peacekeepers stationed in Artsakh, is the only factor reducing the chances of a large-scale war at the moment," Artur Harutyunyan emphasized.
Adviser to the Minister of State, member of the operational staff, Grigory Martirosyan, also addressed the issues related to the existing stocks of food products and fuel.
"Years ago, a certain state reserve was formed. They are available and we will not starve in any case. The volume of gasoline and diesel fuel is limited. When the operative headquarters was created, first of all, their existing volumes were inventoried and control was established, according to which they are used for the organization of the work of special services: ambulance, rescue service, etc.”, Grigory Martirosyan said, emphasizing the need for frugal use of existing resources.