Ադրբեջանի «բնապահպանների» առաջարկները բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար. նախագահ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ շատ դիպուկ է նկատել, որ Ղարաբաղյան խնդիրը որպես ժառանգություն մնացել է Խորհրդային Միությունից: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի գրառմամբ այս մասին հայտարարել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական «բնապահպանների»՝ հանքավայրեր այցին, ապա իրականությունն այն է, որ ս. թ. դեկտեմբերի 3-ին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհն առաջին անգամ արգելափակելուց հետո ադրբեջանական կողմը ռուս խաղաղապահների միջոցով Արցախի իշխանություններին փոխանցել է գրավոր առաջարկներ, որոնք բնապահպանական խնդիրների հետ շատ քիչ առնչություն են ունեցել և բացարձակապես անընդունելի են եղել Արցախի համար:
Չնայած սրան՝ արցախյան կողմը կառուցողական մոտեցում է ցուցաբերել՝ խաղաղապահների միջոցով ադրբեջանական կողմին փոխանցելով այն պայմանները, որոնց պահպանման պարագայում պատրաստ կլինեն թույլ տալ ադրբեջանական բնապահպանների այց հանքավայր»,- նշել է Արցախի նախագահը:
Նա հավելել է, որ ադրբեջանական կողմը չի պահպանել արցախյան կողմի պայմանները և նրանց պատասխանը եղել է արդեն ճանապարհի երկարաժամկետ արգելափակումը՝ ոչ միայն լուրջ հումանիտար խնդիրներ ստեղծելով Արցախի 120 հազար բնակչության համար, այլ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերը:
«Հուսով ենք, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի արտգործնախարարների այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև եռակողմ հայտարարության կետերի պահպանման կարևորության հարցը»,- ընդգծել է Արցախի նախագահը:
Այդուհանդերձ, չնայած ադրբեջանական կողմի խախտումներին, արցախյան իշխանություններն այսօր էլ հայտարարում են, որ կառուցողական են տրամադրված և պատրաստ են որպես բանակցային կողմ ներգրավվել Արցախին վերաբերող ցանկացած հարցի քննարկումներում:

Proposals of the "environmentalists" of Azerbaijan have been absolutely unacceptable for Artsakh. President Harutyunyan
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. During the press conference held on December 23, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, very accurately noted that the Karabakh problem was left as a legacy of the Soviet Union, ARMENPRESS reports Artsakh President Arayik Harutyunyan announced in a post on his Facebook page. "As for the visit of Azerbaijani "environmentalists" to mines, the reality is that this year, on December 3, after blocking the only road connecting Artsakh to Armenia for the first time, the Azerbaijani side, through Russian peacekeepers, forwarded written proposals to Artsakh authorities, which had little to do with environmental issues and were completely unacceptable to Artsakh. Despite this, the Artsakh side showed a constructive approach, conveying to the Azerbaijani side through peacekeepers the conditions under which they would be ready to allow Azerbaijani environmentalists to visit the mine," said the Artsakh president. He added that the Azerbaijani side did not comply with the conditions of the Artsakh side and their response was to block the road for a long time, not only creating serious humanitarian problems for the 120 thousand people of Artsakh, but also grossly violating the 2020 points of the trilateral declaration of November 9. "We hope that during today's meeting of the foreign ministers of the Russian Federation and Azerbaijan, the issue of the importance of maintaining the points of the trilateral declaration was also discussed," emphasized the Artsakh president. Nevertheless, despite the violations of the Azerbaijani side, the Artsakh authorities still declare today that they are constructively disposed and are ready to engage as a negotiating party in the discussions of any issue related to Artsakh.