Վարչապետին ներկայացվել է Արդարադատության նախարարության 2022 թվականի գործունեության կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արդարադատության նախարարություն՝ գերատեսչության 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Գրիգոր Մինասյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են, ըստ ոլորտների, կատարված աշխատանքները:
Նախ անդրադարձ է կատարվել դատական և իրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման ընթացքին: Զեկուցվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում բարձրացվել է դատավորների աշխատավարձը. Սահմանադրական դատարանում հավելավճարը սահմանվել է աշխատավարձի 80 տոկոսի չափով, Վճռաբեկ դատարանում հավելումը` աշխատավարձի 50 տոկոսի չափով:
Վճռաբեկ դատարանում ձևավորվել են առանձին վարչական և հակակոռուպցիոն պալատները: ԱԺ-ն ընդունել է օրենք, որով Երևան քաղաքում ձևավորվում են առաջին ատյանի քրեական և քաղաքացիական դատարաններ: Ընդունվել է նաև Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան ստեղծելու օրենք, որով ապահովվելու է հակակոռուպցիոն գործերի եռաստիճան մասնագիտացված քննությունը:
Ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի դրական կարծիքը կարգապահական գործերով կայացված ԲԴԽ որոշումների համար բողոքարկման հնարավորություն նախատեսելու մասով:
Նշվել է, որ 2022 թվականի ընթացքում դատավորների նկատմամբ հարուցվել է 41 կարգապահական վարույթ, 15-ը կարճվել է, ԲԴԽ է ներկայացվել 18 միջնորդություն: Հարուցված 8 կարգապահական վարույթներ դեռևս քննության փուլում են, ՄԻԵԴ որոշումների հիման վրա էլ հարուցվել է 3 կարգապահական վարույթ:
Տեղեկատվություն է ներկայացվել դատարանների շենքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Նշվել է, որ էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում թվայնացվում է քաղաքացիական դատավարությունը, Grant Thornton ընկերության օգնությամբ կազմակերպվելու է նոր ծրագրերի ընդունումը: Վայոց Ձորում գործարկվել է մինչդատական վարույթի էլեկտրոնային համակարգը, ներդրվել է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության անձնական գրասենյակ հարթակը, արդիականացվում է ՔԿԾ e-penitentiary համակարգը:
Նախատեսվում է, որ 2023թ. գործարկվելու է E-Justice հարթակը, թվայնացվելու են վարչական, քրեական և հակակոռուպցիոն դատավարությունները, լավարկվելու է գործերի բաշխման համակարգը: Գործելու է նաև Դատաիրավական ռազմավարության մշտադիտարկման կայք: 2023թ. ներդրվելու է ՀԿԱԾ նոր համակարգ, մշակվելու են հաշտարարության և սնանկության էլեկտրոնային հարթակները, արդիականացվելու են e-register-ը և e-draft-ը, մշակվելու է հակակոռուպցիոն մոնիթորինգի պլատֆորմ:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում 17 բանկերից 11-ում օպտիմալացվել են դրամական միջոցների բռնագանձման և ապաարգելադրման գործընթացները՝ 7 օրվա փոխարեն 1 օր, լրամշակվում է ՀԿԱԾ նոր մոդելի ներդրման հայեցակարգի նախագիծը: Ներդրվել է նոր կարգ, ըստ որի՝ հարկադիր կատարողի որոշմամբ հետախուզվող Տ/Մ-ները տեխզննություն չեն կարող անցնել: Զեկուցվել է նաև, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում արդեն բռնագանձումների ծավալն աճել է 5 մլրդ դրամով, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 40 տոկսով:
ԱՆ փորձագիտական կենտրոնի գործունեության շրջանակում ստեղծվել է Հոգեբանական փորձաքննությունների նոր բաժին, գործարկվել է թեժ գիծ: Ավարտվել են մինչև 2015թ. նշանակված բոլոր փորձաքննությունները: Ընթացիկ տարում փորձագետների աշխատավարձն ավելացել է 92.7 %-ով, արդյունքում՝ աշխատավարձերը հասնում են 700-800 հազար դրամի:
Քրեական արդարադատության ոլորտում մշակվել են շուրջ 100 օրենքների նախագծեր: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ իրականացվել է քննչական մարմինների միավորում, 2024 թվականի հունվարի 1-ից գործելու են 2 քննչական մարմիններ՝ Հակակոռուպցիոն և Քննչական կոմիտեները: Ընթացիկ տարում ուժի մեջ է մտել Քրեակատարողական նոր օրենսգիրքը՝ փոխարինելով շուրջ 20 տարի առաջ ընդունված օրենսգրքին:
Քրեակատարողական ծառայության ոլորտում նոր ՔԿՀ-ի կառուցման նպատակով մշակվել է էսքիզային տարբերակը, իրականացվել է ինժեներաերկրաբանական հետազոտություն: Կապիտալ վերանորոգումներ են իրականացվել «Աբովյան», «Արմավիր», «Սևան» ՔԿՀ-ներում: Առաջին անգամ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ներդրվել է տեսահսկման համակարգ: Պատրաստ է նաև ՔԿՀ ծառայողների կամավոր ատեստավորման վերաբերյալ փաթեթը: «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պիլոտային կարգով ներդրվելու է ծառայողի պատրաստման մոդելը, առաջին անգամ 19 տարեկանից բարձր դատապարտյալին տրվել է հանրակրթության հնարավորություն, ապահովվել է օտարերկրացիների հաղորդակցության իրավունքը:
Ձեռք է բերվել տնային կալանք խափանման միջոցի կիրառման համար էլեկտրոնային մոնիթորինգի համակարգ, գործարկվել է e-probation համակարգը, կապիտալ վերանորոգվել են Պրոբացիայի ծառայության Երևան քաղաքի 5 և մարզային 3 գրասենյակները: Տեղեկացվել է նաև, որ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը փոխանցվելու է Առողջապահության նախարարության ենթակայությանը:
Ներքին գործերի նախարարության բարեփոխումների շրջանակում օրենսդրական փաթեթն ընդունվել է և ստորագրվել նախագահի կողմից: Նշվել է, որ Լոռու և Շիրակի մարզերում պարեկային ծառայությունը գործարկվել է, տրվել է հաջորդ 4 մարզերում պարեկային ծառայության կրթական պրոցեսի մեկնարկը, իսկ վերջին 4 մարզերի համար՝ հայտարարվել ընդունելություն:
Նախատեսվում է 2023 թվականին ապահովել ՆԳՆ բովանդակային ձևավորումը, ենթակա պետական մարմիններում պլանավորված փոփոխությունների կատարումը: Ներկայացվելու է նաև Ոստիկանական գվարդիայի ձևավորմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթն ու ճանապարհային քարտեզը, իսկ Պարեկային ծառայությունը ներդրվելու է Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում: Գործարկվելու է նաև ջրային պարեկային ծառայությունը: Պարեկային ծառայությունում կին պարեկների ներգրավումը խթանելու նպատակով հայտարարվելու է անհատական ընդունելություն:
Հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շրջանակում հստակեցվել են պաշտոնատար անձանց՝ նվերներ ընդունելու, անհամատեղելիության պահանջների, շահերի բախման վերաբերյալ կարգավորումները, կատարելագործվել է ազդարարման համակարգը: Իրականացվել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաղորդակցման գործողությունների ծրագիրը: 2023 թվականին նախատեսվում է Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության ընդունում, իրականացնել բարեվարքության ստուգմանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումներ:
Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ Հայաստանի բոլոր դատավորների մեծամասնության հետ քննարկումների արդյունքում ընդունված փաթեթով նախատեսվում է ներդնել դատավորների որակավորման նոր կարգ` ցուցակում ընդգրկելու նոր մեխանիզմ, որով 8 տարվա մասնագիտական ստաժ ունեցող անձինք կկարողանան ընդգրկվել հավակնորդների ցուցակում: Փաթեթով նախատեսվում է նաև մինչդատական վարույթների քննությունն առանձին դատավորներից ընդհանուր իրավասության դատարաններին վերապահելու հնարավորություն, իսկ հայցադիմումը վերադարձնելու գործառույթը տեխնիկական դեպքերում վերապահել դատավորների օգնականներին` թեթևացնելով դատավորների ծանրաբեռնվածությունը: Միաժամանակ, պաշտոնավարման տարիքի վերջին երկու տարվա ընթացքում դատավորին կթույլատրվի քննել միայն վճարման կարգադրություն արձակելու և պարզեցված վարույթի գործեր, իսկ արբիտրաժային կենտրոններին թույլատրել տրամադրել կատարողական թերթ:
ԶԼՄ բարեփոխումների ոլորտում 2022 թվականին ոլորտային հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքային քննարկումների արդյունքում փոխադարձ համաձայնությամբ մշակվել է զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման համակարգի ինստիտուցիոնալ կայացման վերաբերյալ հայեցակարգի նախագիծը, որը գտնվում է շահագրգիռ կողմերի հետ համաձայնեցման գործընթացում:
Նոր արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծման աշխատանքներին աջակցելու նպատակով հաշվետու ժամանակահատվածում ձևավորվել է 27 հեղինակավոր ազգային և միջազգային մասնագետներից կազմված ղեկավար խորհրդատվական կոմիտե: Նրանք հետագայում դառնալու են կենտրոնի արբիտրաժային խորհրդի անդամներ և արբիտրներ: Խորհրդատվական կոմիտեի կողմից արդեն հաստատվել է արբիտրաժային կենտրոնի կանոնադրությունը, ներկայումս մշակվում են արբիտրաժային կանոնները և այլ փաստաթղթերը:
Ընթացիկ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքում նախատեսվել է առցանց հաշտարարության հնարավորություն, ընտանեկան որոշ գործերով ներդրվել է պարտադիր հաշտարարություն, սահմանվել է հաշտարարների ընտրության և նշանակման էլեկտրոնային կարգ:
Սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակում ձևավորել է Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը, Երևանում և մարզերում տարբեր ձևաչափերով անցկացվել են 30 հանրային քննարկումներ, իրականացվել են Խորհրդի և հանձնաժողովի շուրջ 10 նիստեր: Ձևավորվել է Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը, պատրաստվել են կառավարման ձևի, նախագահի դերի ու կարգավիճակի և վերպետական կազմակերպությունների ակտերի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ հայեցակարգային կտորները և կողմերի մեծամասնության կողմից դրական դիրքորոշում տրվել խորհրդարանական կառավարման ձևին:
Հաստատվել է նաև Քաղաքացիական կենտրոնների արդիական մոդելի հայեցակարգը, որով նախատեսվում է ստեղծել քաղաքացիական կենտրոններ Հայփոստի հենքի վրա:
Հանրային կառավարման ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում վերանայվել է գործող 126 ռազմավարական փաստաթուղթ, իրականացվել է նպատակահարմարության գնահատում և ռազմավարական պլանավորման նոր մոդելի սահմանում, դրանց քանակի կրճատում և հիերարխիայի հստակեցում։ Նախատեսվում է մատուցվող շուրջ 460 պետական ու համայնքային ծառայությունների վերանայում և արդիականացում, դրանց թվայնացում, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման միասնական մոդելի մշակում։ նախատեսվում է նաև հանրային ծառայողների վարձատրության վերանայում, նոր համակարգի մշակում, քաղաքացիական ծառայության գրավիչ և մրցունակ դարձնելու միջոցառումների իրականացում, գործադիր իշխանության կառուցվածքային ու ֆունկցիոնալ օպտիմալացում, որոշումների կայացման արդյունավետության բարձրացում, հանձնարարականների տրման և կատարման նոր ընթացակարգերի մշակում։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է վերը նշված բոլոր ուղղություններով բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես առանձնակի կարևորել դատաիրավական ոլորտում իրականացվող ռեֆորմները: «Իրապես անկախ դատական համակարգի կայացումն ունենալու է նաև տնտեսական մեծ էֆեկտ»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է առանձնակի ուշադրություն դարձնել դատարանների շենքերի պայմանների բարելավմանը: Վարչապետը հավելել է, որ դատական համակարգը պետք է ունենա ենթակառուցվածքային, բովանդակային և կադրային անհրաժեշտ ներուժ և ավելացրել, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները պետք է իրականացնել ԲԴԽ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ: Վարչապետը կարևորել է արդարադատության թաղամասի կառուցման ծրագրի իրականացումը, քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքները և հավելել, որ դրանք պետք է համահունչ լինեն քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի գործընթացին, ունենան պատշաճ և արժանապատիվ պայմաններ:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ վարչապետը նշել է, որ դրանք պետք է առաջ մղել ընդհանուր թվայնացման բարեփոխումների շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև պատժի հետագա կրումից դատապարտյալների ազատման գործընթացի մասին՝ ընդգծելով, որ այն պետք է իրականացվի փորձագիտական եզրակացության հիման վրա:
Անդրադառնալով Պարեկային ծառայությանը՝ վարչապետը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել կանանց ներգրավվածության ընդլայնման, ծառայության շարունակական զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ատեստավորման միջոցով:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства юстиции за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство юстиции с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, в совещании приняли участие вице-премьер Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр финансов Ваге Ованнисяна, и.о. министра юстиции Григор Минасян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Григор Минасян и заместители министра представили проделанную министерством работу по отраслевым направлениям.
Был затронут процесс реализации реформ в судебно-правовой сфере. Было доложено, что за отчетный период были повышены оклады судей. В Конституционном суде доплата установлена ​​в размере 80% от оклада, в Кассационном суде - ​​в размере 50% от оклада.
В Кассационном суде сформированы отдельные административная и антикоррупционная палаты. Национальное Собрание приняло закон, согласно которому в городе Ереване учреждаются уголовные и гражданские суды первой инстанции. Также принят закон о создании Апелляционного антикоррупционного суда, который обеспечит трехуровневое специализированное рассмотрение антикоррупционных дел.
Получено положительное заключение Венецианской комиссии по части обеспечения возможности обжалования решений Высшего судебного совета по дисциплинарным делам.
Было отмечено, что в течение 2022 года в отношении судей было возбуждено 41 дисциплинарное дело, прекращено 15, в ВСС подано 18 ходатайств. 8 начатых дисциплинарных производств находятся в стадии расследования, 3 дисциплинарных производства возбуждены на основании решений ЕСПЧ.
Была представлена ​​информация о проведенных работах по улучшению состояния зданий судов.
Было отмечено, что идет оцифровка гражданского судопроизводства в сфере электронного правосудия, внедрение новых программ будет организовано с помощью компании Grant Thornton. В Вайоц Дзоре запущена электронная система досудебного производства, внедрена платформа личного кабинета Службы принудительного исполнения, модернизируется система Уголовно-исполнительной службы e-penitentiary.
Планируется, что в 2023 году будет запущена платформа E-Justice, будут оцифрованы административные, уголовные и антикоррупционные судопроизводства, будет улучшена система распределения дел. Также будет создан веб-сайт мониторинга судебной стратегии. В 2023 году будет внедрена новая система Службы принудительного исполнения, будут разработаны электронные площадки медиации и банкротства, будут модернизированы e-register и e-draft, будет разработана платформа антикоррупционного мониторинга.
В результате проведенных реформ в сфере Службы принудительного исполнения в 11 из 17 банков оптимизированы процессы конфискации и разблокирования денежных средств - 1 день вместо 7 дней, дорабатывается проект концепции внедрения новой модели Службы принудительного исполнения. Введен новый порядок, согласно которому транспортные средства, которые решением пристава находятся в розыске, не могут проходить техосмотр. Также было доложено, что в текущем году объем конфискаций уже увеличился на 5 млрд драмов, что на 40% больше, чем в прошлом году.
В рамках деятельности Экспертного центра министерства юстиции создан новый отдел психологических экспертиз, запущена горячая линия. Завершены все экспертизы, назначенные до 2015 года. В текущем году заработная плата экспертов увеличилась на 92,7%, в результате заработная плата достигает 700-800 тысяч драмов.
В сфере уголовного судопроизводства разработано около 100 законопроектов. В рамках законодательной инициативы реализовано объединение следственных органов, с 1 января 2024 года будут действовать 2 следственных органа: Антикоррупционный и Следственный комитеты. В текущем году вступил в силу новый Уголовно-исполнительный кодекс, заменивший принятый почти 20 лет назад кодекс.
С целью строительства нового УИУ разработан эскизный вариант, проведены инженерно-геологические изучения. Проведен капитальный ремонт в УИУ “Абовян”, “Армавир”, “Севан”. Впервые в УИУ “Армавир” внедрена система видеонаблюдения. Также готов пакет по добровольной аттестации сотрудников уголовно-исправительных учреждений. В УИУ “Армавир” в экспериментальном порядке будет внедрена модель подготовки служащих, впервые осужденному старше 19 лет была предоставлена ​​возможность прохождения общего образования, обеспечено право общения для иностранцев.
Приобретена электронная система мониторинга применения домашнего ареста, запущена система e-probation, капитально отремонтированы 5 ереванских и 3 областных отделения Службы пробации. Было доложено также, что ГНКО “Центр пенитенциарной медицины” будет передан министерству здравоохранения.
В рамках реформы МВД принят и подписан президентом пакет законодательных актов. Было отмечено, что патрульная служба начата в Лорийской и Ширакской областях, дан старт учебному процессу сотрудников патрульной службы в следующих 4 областях, а по последним 4 областям объявлен набор.
В 2023 году планируется обеспечить контентное формирование МВД, реализацию запланированных изменений в подведомственных государственных органах. Также будут представлены законодательный пакет и дорожная карта, направленные на формирование Полицейской гвардии, а Патрульная служба будет внедрена на всей территории Республики Армения. Также будет запущена служба водного патрулирования. Будет объявлен закрытый прием в целях стимуляции привлечения женщин-патрульных к Патрульной службе.
В рамках антикоррупционных реформ уточнены регламенты приема подарков должностными лицами, требований несовместимости, конфликта интересов, усовершенствована система информирования. Выполнен План коммуникационных мероприятий по борьбе с коррупцией. В 2023 году планируется принять новую Антикоррупционную стратегию, провести законодательные реформы, направленные на проверку добропорядочности.
Ответственные лица сообщили, что принятым в результате обсуждений с большинством судей Армении пакетом предусматривается введение новой процедуры квалификации судей, нового механизма включения в список, согласно которому лица с 8-летним профессиональным стажем могут быть включены в список кандидатов. Пакет также предусматривает возможность возложения рассмотрения досудебных производств от отдельных судей на суды общей юрисдикции, а функцию возврата иска в технических случаях возложить на помощников судей, облегчив тем самым работу судей. При этом в течение последних двух лет судье будет разрешено рассматривать только дела о платежных поручениях и дела упрощенного производства, а арбитражным центрам будет разрешено выдавать исполнительные листы.
В сфере реформирования СМИ в 2022 году в результате совместных рабочих обсуждений с отраслевыми общественными организациями по взаимному согласию разработан проект концепции по институционализации системы саморегулирования СМИ, который находится в процессе согласования с заинтересованными сторонами.
С целью поддержки создания нового арбитражного центра в отчетный период был сформирован управленческий консультативный комитет, состоящий из 27 авторитетных национальных и международных экспертов. В дальнейшем они станут членами арбитражного совета и арбитрами. Устав арбитражного центра уже утвержден Консультативным комитетом, в настоящее время разрабатывается арбитражный регламент и другие документы.
В результате проведенных в течение текущего года работ предусмотрена возможность онлайн-медиации, введена обязательная медиация по части некоторых семейных дел, установлен электронный порядок отбора и назначения медиаторов.
В рамках конституционных реформ сформирован Совет конституционных реформ, проведено 30 общественных обсуждений в различных форматах в Ереване и областях, проведено около 10 заседаний Совета и Комиссии. Сформирована Профессиональная комиссия по конституционным реформам, подготовлены концептуальные положения по вопросам, связанным с формой правления, ролью и статусом президента, актами наднациональных организаций, и большинством представлена положительная позиция в связи с парламентской формой правления.
Также утверждена концепция современной модели Гражданских центров, согласно которой планируется создание Гражданских центров на базе “Айпост”.
В рамках реформ в сфере общественного управления пересмотрено 126 действующих стратегических документов, проведена оценка целесообразности и определена новая модель стратегического планирования, сокращено их количество и уточнена иерархия. Планируется пересмотр и модернизация около 460 государственных и муниципальных услуг, их цифровизация, а также разработка единой модели оказания услуг. Также планируется пересмотреть оплату труда гражданских служащих, разработать новую систему, реализовать меры по повышению привлекательности и конкурентоспособности гражданской службы, осуществить структурно-функциональную оптимизацию исполнительной власти, повысить эффективность принятия решений, разработать новые процедуры дачи и выполнения инструкций.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул необходимость эффективного осуществления реформ по всем вышеперечисленным направлениям, особо подчеркнув важность реформ, осуществляемых в судебно-правовой сфере. “Становление действительно независимой судебной системы также даст большой экономический эффект”, - сказал премьер-министр. Никол Пашинян поручил уделить особое внимание улучшению состояния зданий судов. Премьер-министр добавил, что судебная система должна иметь необходимый инфраструктурный, контентный и кадровый потенциал и добавил, что работа в этом направлении должна вестись в тесном взаимодействии с ВСС. Премьер-министр подчеркнул важность реализации проекта по строительству квартала юстиции, ремонтно-модернизационных работ в УИУ и добавил, что они должны соответствовать процессу борьбы с криминальной субкультурой, иметь надлежащие и достойные условия.
Коснувшись проводимых в сфере электронного правосудия работ премьер-министр отметил, что ее следует продвигать в рамках общих реформ цифровизации.
Никол Пашинян коснулся также процесса освобождения осужденных от дальнейшего отбывания наказания, подчеркнув, что процесс должен осуществляться на основании экспертного заключения.
Коснувшись Патрульной службы, премьер-министр поручил проводить последовательную работу в направлении расширения привлечения женщин, постоянного развития службы, в том числе посредством аттестации.