Վարչապետին ներկայացվել է Արդարադատության նախարարության 2022 թվականի գործունեության կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արդարադատության նախարարություն՝ գերատեսչության 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից, խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Գրիգոր Մինասյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են, ըստ ոլորտների, կատարված աշխատանքները:
Նախ անդրադարձ է կատարվել դատական և իրավական ոլորտում բարեփոխումների իրականացման ընթացքին: Զեկուցվել է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում բարձրացվել է դատավորների աշխատավարձը. Սահմանադրական դատարանում հավելավճարը սահմանվել է աշխատավարձի 80 տոկոսի չափով, Վճռաբեկ դատարանում հավելումը` աշխատավարձի 50 տոկոսի չափով:
Վճռաբեկ դատարանում ձևավորվել են առանձին վարչական և հակակոռուպցիոն պալատները: ԱԺ-ն ընդունել է օրենք, որով Երևան քաղաքում ձևավորվում են առաջին ատյանի քրեական և քաղաքացիական դատարաններ: Ընդունվել է նաև Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան ստեղծելու օրենք, որով ապահովվելու է հակակոռուպցիոն գործերի եռաստիճան մասնագիտացված քննությունը:
Ստացվել է Վենետիկի հանձնաժողովի դրական կարծիքը կարգապահական գործերով կայացված ԲԴԽ որոշումների համար բողոքարկման հնարավորություն նախատեսելու մասով:
Նշվել է, որ 2022 թվականի ընթացքում դատավորների նկատմամբ հարուցվել է 41 կարգապահական վարույթ, 15-ը կարճվել է, ԲԴԽ է ներկայացվել 18 միջնորդություն: Հարուցված 8 կարգապահական վարույթներ դեռևս քննության փուլում են, ՄԻԵԴ որոշումների հիման վրա էլ հարուցվել է 3 կարգապահական վարույթ:
Տեղեկատվություն է ներկայացվել դատարանների շենքային պայմանների բարելավման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ:
Նշվել է, որ էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում թվայնացվում է քաղաքացիական դատավարությունը, Grant Thornton ընկերության օգնությամբ կազմակերպվելու է նոր ծրագրերի ընդունումը: Վայոց Ձորում գործարկվել է մինչդատական վարույթի էլեկտրոնային համակարգը, ներդրվել է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության անձնական գրասենյակ հարթակը, արդիականացվում է ՔԿԾ e-penitentiary համակարգը:
Նախատեսվում է, որ 2023թ. գործարկվելու է E-Justice հարթակը, թվայնացվելու են վարչական, քրեական և հակակոռուպցիոն դատավարությունները, լավարկվելու է գործերի բաշխման համակարգը: Գործելու է նաև Դատաիրավական ռազմավարության մշտադիտարկման կայք: 2023թ. ներդրվելու է ՀԿԱԾ նոր համակարգ, մշակվելու են հաշտարարության և սնանկության էլեկտրոնային հարթակները, արդիականացվելու են e-register-ը և e-draft-ը, մշակվելու է հակակոռուպցիոն մոնիթորինգի պլատֆորմ:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ոլորտում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում 17 բանկերից 11-ում օպտիմալացվել են դրամական միջոցների բռնագանձման և ապաարգելադրման գործընթացները՝ 7 օրվա փոխարեն 1 օր, լրամշակվում է ՀԿԱԾ նոր մոդելի ներդրման հայեցակարգի նախագիծը: Ներդրվել է նոր կարգ, ըստ որի՝ հարկադիր կատարողի որոշմամբ հետախուզվող Տ/Մ-ները տեխզննություն չեն կարող անցնել: Զեկուցվել է նաև, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում արդեն բռնագանձումների ծավալն աճել է 5 մլրդ դրամով, ինչը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է 40 տոկսով:
ԱՆ փորձագիտական կենտրոնի գործունեության շրջանակում ստեղծվել է Հոգեբանական փորձաքննությունների նոր բաժին, գործարկվել է թեժ գիծ: Ավարտվել են մինչև 2015թ. նշանակված բոլոր փորձաքննությունները: Ընթացիկ տարում փորձագետների աշխատավարձն ավելացել է 92.7 %-ով, արդյունքում՝ աշխատավարձերը հասնում են 700-800 հազար դրամի:
Քրեական արդարադատության ոլորտում մշակվել են շուրջ 100 օրենքների նախագծեր: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ իրականացվել է քննչական մարմինների միավորում, 2024 թվականի հունվարի 1-ից գործելու են 2 քննչական մարմիններ՝ Հակակոռուպցիոն և Քննչական կոմիտեները: Ընթացիկ տարում ուժի մեջ է մտել Քրեակատարողական նոր օրենսգիրքը՝ փոխարինելով շուրջ 20 տարի առաջ ընդունված օրենսգրքին:
Քրեակատարողական ծառայության ոլորտում նոր ՔԿՀ-ի կառուցման նպատակով մշակվել է էսքիզային տարբերակը, իրականացվել է ինժեներաերկրաբանական հետազոտություն: Կապիտալ վերանորոգումներ են իրականացվել «Աբովյան», «Արմավիր», «Սևան» ՔԿՀ-ներում: Առաջին անգամ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ներդրվել է տեսահսկման համակարգ: Պատրաստ է նաև ՔԿՀ ծառայողների կամավոր ատեստավորման վերաբերյալ փաթեթը: «Արմավիր» ՔԿՀ-ում պիլոտային կարգով ներդրվելու է ծառայողի պատրաստման մոդելը, առաջին անգամ 19 տարեկանից բարձր դատապարտյալին տրվել է հանրակրթության հնարավորություն, ապահովվել է օտարերկրացիների հաղորդակցության իրավունքը:
Ձեռք է բերվել տնային կալանք խափանման միջոցի կիրառման համար էլեկտրոնային մոնիթորինգի համակարգ, գործարկվել է e-probation համակարգը, կապիտալ վերանորոգվել են Պրոբացիայի ծառայության Երևան քաղաքի 5 և մարզային 3 գրասենյակները: Տեղեկացվել է նաև, որ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը փոխանցվելու է Առողջապահության նախարարության ենթակայությանը:
Ներքին գործերի նախարարության բարեփոխումների շրջանակում օրենսդրական փաթեթն ընդունվել է և ստորագրվել նախագահի կողմից: Նշվել է, որ Լոռու և Շիրակի մարզերում պարեկային ծառայությունը գործարկվել է, տրվել է հաջորդ 4 մարզերում պարեկային ծառայության կրթական պրոցեսի մեկնարկը, իսկ վերջին 4 մարզերի համար՝ հայտարարվել ընդունելություն:
Նախատեսվում է 2023 թվականին ապահովել ՆԳՆ բովանդակային ձևավորումը, ենթակա պետական մարմիններում պլանավորված փոփոխությունների կատարումը: Ներկայացվելու է նաև Ոստիկանական գվարդիայի ձևավորմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթն ու ճանապարհային քարտեզը, իսկ Պարեկային ծառայությունը ներդրվելու է Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում: Գործարկվելու է նաև ջրային պարեկային ծառայությունը: Պարեկային ծառայությունում կին պարեկների ներգրավումը խթանելու նպատակով հայտարարվելու է անհատական ընդունելություն:
Հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շրջանակում հստակեցվել են պաշտոնատար անձանց՝ նվերներ ընդունելու, անհամատեղելիության պահանջների, շահերի բախման վերաբերյալ կարգավորումները, կատարելագործվել է ազդարարման համակարգը: Իրականացվել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հաղորդակցման գործողությունների ծրագիրը: 2023 թվականին նախատեսվում է Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության ընդունում, իրականացնել բարեվարքության ստուգմանն ուղղված օրենսդրական բարեփոխումներ:
Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ Հայաստանի բոլոր դատավորների մեծամասնության հետ քննարկումների արդյունքում ընդունված փաթեթով նախատեսվում է ներդնել դատավորների որակավորման նոր կարգ` ցուցակում ընդգրկելու նոր մեխանիզմ, որով 8 տարվա մասնագիտական ստաժ ունեցող անձինք կկարողանան ընդգրկվել հավակնորդների ցուցակում: Փաթեթով նախատեսվում է նաև մինչդատական վարույթների քննությունն առանձին դատավորներից ընդհանուր իրավասության դատարաններին վերապահելու հնարավորություն, իսկ հայցադիմումը վերադարձնելու գործառույթը տեխնիկական դեպքերում վերապահել դատավորների օգնականներին` թեթևացնելով դատավորների ծանրաբեռնվածությունը: Միաժամանակ, պաշտոնավարման տարիքի վերջին երկու տարվա ընթացքում դատավորին կթույլատրվի քննել միայն վճարման կարգադրություն արձակելու և պարզեցված վարույթի գործեր, իսկ արբիտրաժային կենտրոններին թույլատրել տրամադրել կատարողական թերթ:
ԶԼՄ բարեփոխումների ոլորտում 2022 թվականին ոլորտային հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ աշխատանքային քննարկումների արդյունքում փոխադարձ համաձայնությամբ մշակվել է զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման համակարգի ինստիտուցիոնալ կայացման վերաբերյալ հայեցակարգի նախագիծը, որը գտնվում է շահագրգիռ կողմերի հետ համաձայնեցման գործընթացում:
Նոր արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծման աշխատանքներին աջակցելու նպատակով հաշվետու ժամանակահատվածում ձևավորվել է 27 հեղինակավոր ազգային և միջազգային մասնագետներից կազմված ղեկավար խորհրդատվական կոմիտե: Նրանք հետագայում դառնալու են կենտրոնի արբիտրաժային խորհրդի անդամներ և արբիտրներ: Խորհրդատվական կոմիտեի կողմից արդեն հաստատվել է արբիտրաժային կենտրոնի կանոնադրությունը, ներկայումս մշակվում են արբիտրաժային կանոնները և այլ փաստաթղթերը:
Ընթացիկ տարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունքում նախատեսվել է առցանց հաշտարարության հնարավորություն, ընտանեկան որոշ գործերով ներդրվել է պարտադիր հաշտարարություն, սահմանվել է հաշտարարների ընտրության և նշանակման էլեկտրոնային կարգ:
Սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակում ձևավորել է Սահմանադրական բարեփոխումների խորհուրդը, Երևանում և մարզերում տարբեր ձևաչափերով անցկացվել են 30 հանրային քննարկումներ, իրականացվել են Խորհրդի և հանձնաժողովի շուրջ 10 նիստեր: Ձևավորվել է Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը, պատրաստվել են կառավարման ձևի, նախագահի դերի ու կարգավիճակի և վերպետական կազմակերպությունների ակտերի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ հայեցակարգային կտորները և կողմերի մեծամասնության կողմից դրական դիրքորոշում տրվել խորհրդարանական կառավարման ձևին:
Հաստատվել է նաև Քաղաքացիական կենտրոնների արդիական մոդելի հայեցակարգը, որով նախատեսվում է ստեղծել քաղաքացիական կենտրոններ Հայփոստի հենքի վրա:
Հանրային կառավարման ոլորտում բարեփոխումների շրջանակում վերանայվել է գործող 126 ռազմավարական փաստաթուղթ, իրականացվել է նպատակահարմարության գնահատում և ռազմավարական պլանավորման նոր մոդելի սահմանում, դրանց քանակի կրճատում և հիերարխիայի հստակեցում։ Նախատեսվում է մատուցվող շուրջ 460 պետական ու համայնքային ծառայությունների վերանայում և արդիականացում, դրանց թվայնացում, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման միասնական մոդելի մշակում։ նախատեսվում է նաև հանրային ծառայողների վարձատրության վերանայում, նոր համակարգի մշակում, քաղաքացիական ծառայության գրավիչ և մրցունակ դարձնելու միջոցառումների իրականացում, գործադիր իշխանության կառուցվածքային ու ֆունկցիոնալ օպտիմալացում, որոշումների կայացման արդյունավետության բարձրացում, հանձնարարականների տրման և կատարման նոր ընթացակարգերի մշակում։
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է վերը նշված բոլոր ուղղություններով բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, մասնավորապես առանձնակի կարևորել դատաիրավական ոլորտում իրականացվող ռեֆորմները: «Իրապես անկախ դատական համակարգի կայացումն ունենալու է նաև տնտեսական մեծ էֆեկտ»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է առանձնակի ուշադրություն դարձնել դատարանների շենքերի պայմանների բարելավմանը: Վարչապետը հավելել է, որ դատական համակարգը պետք է ունենա ենթակառուցվածքային, բովանդակային և կադրային անհրաժեշտ ներուժ և ավելացրել, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները պետք է իրականացնել ԲԴԽ-ի հետ սերտ համագործակցությամբ: Վարչապետը կարևորել է արդարադատության թաղամասի կառուցման ծրագրի իրականացումը, քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող վերանորոգման և արդիականացման աշխատանքները և հավելել, որ դրանք պետք է համահունչ լինեն քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի գործընթացին, ունենան պատշաճ և արժանապատիվ պայմաններ:
Անդրադառնալով էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին՝ վարչապետը նշել է, որ դրանք պետք է առաջ մղել ընդհանուր թվայնացման բարեփոխումների շրջանակում:
Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաև պատժի հետագա կրումից դատապարտյալների ազատման գործընթացի մասին՝ ընդգծելով, որ այն պետք է իրականացվի փորձագիտական եզրակացության հիման վրա:
Անդրադառնալով Պարեկային ծառայությանը՝ վարչապետը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել կանանց ներգրավվածության ընդլայնման, ծառայության շարունակական զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ատեստավորման միջոցով:

Performance report 2022 of the Ministry of Justice presented to the Prime Minister
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan visited the Ministry of Justice to participate in the discussion of the performance report 2022 of the Ministry, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Minister of Finance Tigran Khachatryan, Acting Minister of Justice Grigor Minasyan, Head of the State Supervision Service Romanos Petrosyan, officials of the Prime Minister's Office, leading staff of the Ministry of Justice and other officials participated in the consultation.
Grigor Minasyan and the deputy ministers presented the works performed according to the sectors.
First, the reform implementation process in the judicial and legal sphere was addressed. It was reported that the salaries of judges were increased during the reporting period. In the Constitutional Court, the premium was set at the amount of 80 percent of the salary, in the Court of Cassation, the premium was set at the amount of 50 percent of the salary.
Separate administrative and anti-corruption chambers were formed in the Court of Cassation. The National Assembly adopted a law by which criminal and civil courts of first instance are formed in the city of Yerevan. A law was also adopted on establishing the anti-corruption court of appeals, which will ensure a three-level specialized investigation of anti-corruption cases.
A positive opinion of the Venice Commission was received in terms of providing for the possibility of appeal for the decisions of the Supreme Judicial Council in disciplinary cases.
It was noted that during 2022, 41 disciplinary proceedings were initiated against judges, 15 were terminated, and 18 petitions were submitted to the Supreme Judicial Council. 8 disciplinary proceedings are still under investigation, 3 disciplinary proceedings have been initiated based on ECHR decisions.
Information was presented on the works on improving the building conditions of the courts.
It was noted that civil proceedings are being digitized in the field of e-justice, adoption of new programs will be organized with the help of Grant Thornton company. In Vayots Dzor, the electronic system of pre-trial proceedings has been launched, the personal office platform of the Enforcement Service has been introduced, and the system of the e-penitentiary is being modernized.
It is planned that in 2023 the E-Justice platform will be launched, administrative, criminal and anti-corruption trials will be digitized, the case distribution system will be improved. There will also be a Judicial Strategy Monitoring website. A new Enforcement Service system will be introduced, electronic platforms for conciliation and bankruptcy will be developed, e-register and e-draft will be modernized, an anti-corruption monitoring platform will be developed.
As a result of the reforms carried out in the Enforcement service sector, in 11 out of 17 banks, the processes of confiscation and unbanning of funds have been optimized - 1 day instead of 7 days, the draft concept for the introduction of the new model of the Enforcment Service is being edited. A new procedure has been introduced, according to which the transsport vehicles wanted by the enforcement officer's decision cannot pass technical inspection. It was also reported that during the current year the volume of confiscations has already increased by 5 billion AMD, which is 40 percent more than last year.
A new Department of Psychological Examinations was created within the scope of the activity of the Expert Center of the Justice Ministry, and a hotline was launched. In the current year, the salary of experts has increased by 92.7%, reaching 700-800 thousand AMD.
About 100 draft laws have been developed in the field of criminal justice. Based on a legislative initiative, the unification of investigative bodies was implemented, from January 1, 2024, two investigative bodies will operate: Anti-corruption and Investigative Committees. In the current year, the new Criminal Code came into force, replacing the code adopted almost 20 years ago.
In order to build a new penitentiary in the field of penal service, a sketch version was developed, an engineering geological survey was carried out. Capital repairs were carried out in "Abovyan", "Armavir", "Sevan" prisons. For the first time, a video surveillance system was implemented in "Armavir" penitentiary. The package on the voluntary certification of correctional officers is also ready. In the "Armavir" penitentiary, the model of the training of an officer will be introduced on a pilot basis, for the first time a convict over the age of 19 will be given the opportunity of general education, and the right of communication of foreigners has been ensured.
An electronic monitoring system for the application of house arrest was acquired, the e-probation system was launched, 5 Yerevan and 3 regional offices of the Probation Service were overhauled. It was also informed that the Prison Medicine Center will be transferred to the Ministry of Health.
Within the framework of reforms of the Ministry of Internal Affairs, the legislative package was adopted and signed by the President. It was noted that the Patrol Service was launched in Lori and Shirak Provinces, the training process for Patrol Service officers in the next 4 Provinces was launched, and admission was announced for the last 4 Provinces.
In 2023, in the Ministry of Internal Affairs, it is planned to implement the planned changes in subordinate state bodies. The legislative package and road map aimed at the formation of the Police Guard will also be presented, and the Patrol Service will be implemented in the entire territory of the Republic of Armenia. A water patrol service will also be launched. A private reception will be announced in order to promote the involvement of female patrollers in the patrol service.
Within the framework of anti-corruption reforms, the regulations regarding the acceptance of gifts by officials, incompatibility requirements, conflict of interests were specified, and the reporting system was improved. The anti-corruption communication action plan was implemented. In 2023, it is planned to adopt a new anti-corruption strategy, to implement legislative reforms aimed at checking good behavior.
Those in charge informed that the package adopted as a result of discussions with the majority of judges in Armenia envisages introduction of a new qualification procedure for judges, a new mechanism for inclusion in the list, by which people with 8 years of professional experience will be able to be included in the list of candidates.
In the field of mass media reforms, in 2022, as a result of joint working discussions with sectoral non-governmental organizations, a draft concept on the institutionalization of the mass media self-regulation system was developed by mutual consent, which is in the process of finalization with stakeholders.
In order to support the creation of the new arbitration center, a management advisory committee consisting of 27 reputable national and international experts was formed during the reporting period. They will later become members of the center's arbitration board and arbitrators. The charter of the arbitration center has already been approved by the Advisory Committee, the arbitration rules and other documents are currently being developed.
The works carried out during the current year provide for the possibility of online mediation, mandatory mediation was introduced in some family cases, an electronic procedure for the selection and appointment of mediators was established.
Within the framework of constitutional reforms, the Council of Constitutional Reforms was formed, 30 public discussions were held in different formats in Yerevan and regions, around 10 sessions of the Council and the commission were held. The professional commission for constitutional reforms was formed, the conceptual pieces on issues related to the form of government, the role and status of the president, and the acts of supranational organizations were prepared, and the majority of parties had a positive position on the parliamentary form of government.
The concept of the modern model of Civic Centers was also approved, by which it is planned to create civic centers on the basis of Haypost.
Within the framework of reforms in the field of public administration, 126 existing strategic documents were reviewed, assessment of expediency was carried out and a new model of strategic planning was defined, their number was reduced and the hierarchy was clarified. It is planned to review and modernize about 460 state and community services, digitize them, as well as to develop a unified service delivery model. it is also planned to review the remuneration of public servants, develop a new system, implement measures to make the civil service attractive and competitive, structural and functional optimization of the executive power, increase the efficiency of decision-making, and develop new procedures for issuing and executing instructions.
Prime Minister Pashinyan emphasized the need for effective implementation of reforms in all the above-mentioned directions, particularly in the judicial and legal sphere. "Establishing a truly independent judicial system will also have a great economic effect," said the Prime Minister. Nikol Pashinyan instructed to pay special attention to improving the conditions of court buildings. The Prime Minister added that the judicial system should have the necessary infrastructural, substantive and personnel potential and added that the work in this direction should be carried out in close cooperation with the Supreme Judicial Council. The Prime Minister emphasized the implementation of the project of the construction of the justice district, the renovation and modernization works in the penitentiary institutions and added that they should be consistent with the process of combating the criminal subculture, have proper and dignified conditions.
Referring to the activities carried out in the field of electronic justice, the Prime Minister noted that they should be promoted within the framework of general digitization reforms.
Nikol Pashinyan also spoke about the process of releasing convicts from further serving the sentence, stressing that it should be carried out on the basis of an expert opinion.
Referring to the Patrol Service, the Prime Minister instructed to carry out consistent work in the direction of expanding the involvement of women, continuous development of the service, including through certification.