Արցախի հիվանդանոցում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում. նրանցից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, «Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

В больнице Арцаха в реанимации находятся 7 пациентов, 4 из них в тяжелом состоянии
ЕРЕВАН, 23 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции.
Как сообщили «Арменпресс» в министерстве, 11 детей находятся в неонатальном и реанимационном отделениях медсанчасти "Аревик". Среди них 4-месячный ребенок, у которого диагностирован генитальный лейшманиоз, находится в критическом состоянии и получает соответствующее лечение.
В реанимационном отделении «Республиканского медицинского центра» находятся 7 пациентов, 4 из них в критическом состоянии. Врачи делают все возможное, чтобы стабилизировать состояние пациентов.
Министерство здравоохранения Арцаха принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной из-за блокады.