Արցախի հիվանդանոցում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում. նրանցից 4-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախարարությունից, «Արևիկ» բուժմիավորումում 11 երեխա գտնվում է նորածնային և ռեանիմացիոն բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Ընդերային լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 7 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։ Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։

YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Planned surgeries remain suspended in hospitals of Artsakh (Nagorno Karabakh) due to the Azerbaijani ongoing blockade of Lachin Corridor, the only connection of Nagorno Karabakh with Armenia.
The Ministry of Healthcare of Nagorno Karabakh said in a statement that 11 children are under intensive and neonatal care at the Arevik clinic. The 4-months-old baby with visceralleishmaniasis continues to be in a serious condition.
Another 7 patients are in intensive care at the Republican Medical Center. 4 of them are in critical condition and doctors are doing everything they can to stabilize the patients.
“The Ministry of Healthcare of Artsakh is taking all possible measures to properly overcome the situation resulting from the blockage,” the ministry said.