Սա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև. Արցախի պետական նախարարը հարցազրույց է տվել CBN պարբերականին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավորCBN պարբերականին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհի արգելափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
«Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումն արդեն երկրորդ շաբաթն է՝ շարունակվում է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրում է պարբերականը՝ նշելով, որ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները նախազգուշացնում են Արցախում ցեղասպանության իրական վտանգի մասին:
Պարբերականը մեջբերել է Արցախի պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի խոսքերը, որտեղ նա նշում է, թե այս իրադարձությունները բացահայտ կերպով ցույց են տալիս, թե ինչ կարող է կատարվել Արցախի հետ, եթե հանկարծ այն հայտնվի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Իրավիճակը բարդ է, որովհետև ձմեռ է, սննդի, դեղորայքի, վառելիքի պաշարները սահմանափակ են: Մենք չգիտենք, թե դեռ որքան սա կարող է շարունակվել, և ստիպված ենք սահմանափակումներ կիրառել: Չնայած այս բոլոր փորձություններին՝ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 բնակիչներն ամուր վճռականություն են դրսևորում: Այս դժվարություններն ու սահմանափակումները մարդկանց ավելի համախմբված են դարձրել»,-ներկայացնելով իրավիճակը՝ ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Խոսելով Արցախի հայկական արմատների և անկախության համար շարունակվող պայքարի մասին՝ Վարդանյանն ասել է.
«Անկախության համար մեր պայքարը սկսվել է 34 տարի առաջ, և այսօր այն շարունակում են այստեղ ապրող մարդիկ: Նրանք չեն ցանկանում որևէ այլ պետության մաս լինել: Սա կրոնական կոնֆլիկտ չէ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, սա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև: Մենք բոլորս գիտենք, որ Ադրբեջանում չկա ժողովրդավարական համակարգ, չկան մարդու իրավունքներ»:
Արցախի պետնախարարը հավելել է, որ մշտապես առկա է Ադրբեջանի կողմից նոր հարձակման վտանգ, և հենց այդ պատճառով կարևոր է հասկանալ, որ ստեղծված իրավիճակում միակ ճիշտ լուծումը կարող է լինել որպես հարևաններ ապրելը:«Մեծ ջանքեր են պահանջվում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար, և մենք պետք է հասկանանք, որ իրավիճակի կարգավորման համար Ադրբեջանը պետք է ընդունի Արցախի անկախությունը և գնա բանակցությունների: Սա հնարավոր է միայն փոխզիջման միջոցով. մի կողմը չի կարող մտածել, որ կարող է կրակել և ստանալ ամեն ինչ, իսկ մյուս կողմը ոչինչ չստանա»,- ասել է Արցախի պետնախարարը:
Պատասխանելով Արցախ տեղափոխվելու իր դրդապատճառների մասին հարցին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է.
«Արցախն ինձ համար հայկական ինքնության անկյունաքարերից մեկն է, և իմ ժողովրդի համար ամենավտանգավոր պահին ես չէի կարող անտարբեր լինել: Սա հենց այն պահն է, որ ես կարևոր համարեցի իմ գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնել Հայրենիքիս: Արցախցիները պետք է զգան, որ իրենք ունեն ողջ Հայկական աշխարհի սատարումը: Մենք պարտավոր ենք գալիք սերունդներին փոխանցել Արցախում ապրելու իրավունքը»:

Это борьба между авторитарной страной и демократическим государством: госминистр Арцаха дал интервью изданию CBN
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян дал интервью престижному американскому изданию CBN, в котором рассказал о ситуации, созданной Азербайджаном, блокирующим единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и миром.
«С 12 декабря Азербайджан уже вторую неделю блокирует Лачинский коридор, это и продолжается», - пишет издание, отмечая, что международные правозащитные организации предупреждают о реальной опасности геноцида в Арцахе, сообщает «Арменпресс».
Издание цитирует слова государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, что эти события наглядно показывают, что может произойти с Арцахом, если он вдруг перейдет под контроль Азербайджана.
«Ситуация сложная, потому что сейчас зима, запасы еды, лекарств и топлива ограничены. Мы не знаем, как долго это может продолжаться, и мы должны применить ограничения. Несмотря на все эти испытания, 120 тысяч жителей Нагорного Карабаха проявляют твердую решимость. Эти трудности и ограничения сделали людей более сплоченными", - представил ситуацию Рубен Варданян.
Говоря об армянских корнях Арцаха и продолжающейся борьбе за независимость, Варданян сказал:
«Наша борьба за независимость началась 34 года назад, и сегодня ее продолжают живущие здесь люди. Они не хотят быть частью какого-либо другого государства. Это не религиозный конфликт между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, это борьба между авторитарной страной с демократическим государством. Мы все знаем, что в Азербайджане нет демократической системы, нет прав человека».
Государственный министр Арцаха добавил, что всегда существует опасность нового нападения со стороны Азербайджана, и поэтому важно понимать, что жить по-соседски может быть единственно правильным решением в сложившейся ситуации. «Для установления мира в регионе требуются большие усилия, и мы должны понимать, что для урегулирования ситуации Азербайджан должен признать независимость Арцаха и пойти на переговоры. Это возможно только путем компромисса: одна сторона не может думать, что она может выстрелить и получить все, а другая ничего не получит", - сказал госминистр Арцаха.
Отвечая на вопрос о мотивах своего переезда в Арцах, Рубен Варданян сказал:
«Арцах для меня является одним из краеугольных камней армянской идентичности, и я не мог оставаться равнодушным в самый опасный для моего народа момент. Именно в этот момент я посчитал важным использовать свои знания и опыт для служения Родине. Народ Арцаха должен чувствовать, что его поддерживает весь армянский мир. Мы обязаны передать право жить в Арцахе будущим поколениям».