Արցախի ԱԳՆ-ն ողջունում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հարցի քննարկումը ՄԱԿ-ի ԱԽ նիստում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հարցի քննարկումը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի՝ դեկտեմբերի 20-ի արտակարգ նիստում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այն, որ նման ազդեցիկ միջազգային կազմակերպության առանցքային մարմինն այդ հարցով արտակարգ նիստ է հրավիրել, արդեն իսկ ցույց է տալիս միջազգային հանրության լուրջ մտահոգությունը ստեղծված իրավիճակով, ինչպես նաև Ադրբեջանի ուխտադրուժ քաղաքականության առնչությամբ: Միջազգային հանրության քննադատական դիրքորոշումն այդ երկրի քաղաքականության նկատմամբ արտահայտվեց ՄԱԿ ԱԽ անդամ երկրների ներկայացուցիչների ելույթներում։
Արցախի ժողովուրդն առերեսվում է մարդասիրական աղետի, ինչը չի կարող և չպետք է անտեսվի։ Հուսով ենք, որ միջազգային հանրությունը կձեռնարկի նաև կոնկրետ քայլեր Արցախի ապաշրջափակման ուղղությամբ։
Ադրբեջանի նկատմամբ համապատասխան պատժամիջոցների կիրառմամբ է միայն հնարավոր կայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում և ստեղծել նախադրյալներ տևական խաղաղության համար»:

Artsakh’s MFA welcomes the discussion of the blockade of Artsakh by Azerbaijan at the session of the UN Security Council
YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh welcomes the discussion of Azerbaijan’s blockade of Artsakh during an emergency meeting of the UN Security Council on 20 December, ARMENPRESS was informed from the press service of the Foreign Ministry of Artsakh. The fact that the key body of such an influential international organization convened an emergency meeting on this issue demonstrates the serious concern of the international community regarding the ongoing situation and Azerbaijan’s policy. The critical position of the international community towards this country’s policies was expressed in the statements of representatives of the UN Security Council member states.
The people of Artsakh are facing a humanitarian crisis, which cannot and should not be ignored. We hope that the international community will also take practical steps to lift the blockade of Artsakh.
Imposing appropriate sanctions on Azerbaijan is the only way to stabilize the situation and create conditions for lasting peace in the region.