Արցախում հիվանդանոցում 13 երեխաներ գտնվում են ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում. 4 ամսական փոքրիկի վիճակը շարունակում է մնալ ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի Առողջապահության նախարարությունից, նշելով, որ տեղի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 9 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը՝ հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։

В Арцахе 13 детей находятся в отделениях реанимации: состояние 4-месячного ребенка остается критическим
ЕРЕВАН, 20 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 13 детей находятся в отделениях реанимации и новорожденных в медсанчасти "Аревик" Республики Арцах. Состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован висцеральный лейшманиоз, остается критическим.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает министерство здравоохранения Арцаха, отмечая, что местные врачи оказывают необходимую медицинскую помощь, консультируясь в режиме онлайн со специалистами РА.
В «Республиканском медицинском центре» в реанимации находятся 9 пациентов, двое из них в крайне тяжелом состоянии, врачи делают все возможное для стабилизации состояния пациентов.
Министерство здравоохранения Арцаха принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной из-за блокады.
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции.