Արցախի հիվանդանոցներում 4 չափահաս և 1 երեխա գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում. Առողջապահության նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Առողջապահության նախարարությունը:
Հաղորդագրության մեջ նաև նշվում է, որ Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում
«Արցախի բժիշկներն անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ: Բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. 10 children are in intensive care at the Arevik hospital in Artsakh (Nagorno Karabakh). One of the children is in critical condition, the Ministry of Healthcare of Nagorno Karabakh said in a statement.
Another 11 patients are in intensive care at the Republican Medical Center, four of whom are in critical condition.
Nagorno Karabakh is under blockade by Azerbaijan for already eight days and authorities are unable to transport critically ill patients to Armenia for treatment.
“Doctors in Artsakh are providing necessary treatment by consulting with doctors in Armenia online. Doctors are doing everything they can to stabilize the patients’ condition,” the healthcare ministry said.
Azerbaijan blocked the Lachin Corridor – the only road connecting Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world – on December 12. A day later, Azerbaijan cut off gas supply to Nagorno Karabakh but restored it on December 16. The road remains blocked.