Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհն Ադրբեջանի կողմից կեղծ պատրվակով  զավթելու վերաբերյալ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ. Արցախի դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախն աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու կապակցությամբ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Գլխավոր դատախազությունը:
«Սույն թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանի մի խումբ քաղաքացիներ, ներկայանալով որպես բնապահպաններ, կեղծ պատրվակով ապօրինաբար զավթել են Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհը՝ այդ կերպ դադարեցնելով երթևեկությունը և խզելով արտաքին աշխարհի հետ Արցախի քաղաքացիների միակ կապը: Երկու օր շարունակ Ադրբեջանը դիտավորությամբ դադարեցրել էր նաև ՀՀ-ից Արցախ գազի մատակարարումը:
Հիշյալ դեպքերի կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության Գլխավոր դատախազության կողմից անհապաղ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, որոնց շրջանակում ձեռնարկված քննչական, այդ թվում Արցախի Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ՝
- Ստեփանակերտ-Գորիս ավտոճանապարհի զավթումը կազմակերպած Ադրբեջանի քաղաքացիների գերակշռող մեծամասնությունը հատուկ ծառայությունների նախկին կամ ներկա աշխատակիցներ են.
- բարձրաձայնվող բնապահպանական խնդիրը ընդամենը օգտագործվում է որպես սեփական արարքները արդարացնելու և դրանց հիմնավոր տեսք հաղորդելու միջոց.
- Ադրբեջանը հետապնդում է Արցախի Հանրապետության տնտեսության հիմքերը խարխլելու, բնակչությանը եկամտի աղբյուրից, աշխատատեղերից զրկելու նպատակ.
- Ադրբեջանի քաղաքացիների կողմից իրականացվող գործողությունները հակասում են 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին, դրանով արձանագրված ստատուս-քվոյին.
- Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները, որպես այդ տարածքի բնիկ ժողովուրդ և իրավատեր, միջազգային իրավունքի ուժով ունեն այդ տարածքի հողի, շրջակա բնական միջավայրի, բնության և ընդերքի տնօրինման, տիրապետման և օգտագործման իրավունք, որը Ադրբեջանը փորձ է անում անտեսել ու չեզոքացնել»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. The general prosecution of (Artsakh) Nagorno Karabakh opened criminal proceedings on the Azerbaijani blockade of the only road connecting Nagorno Karabakh with the world.
“On December 12 of the current year, a group of Azerbaijani citizens describing themselves as environmentalists, under fake pretexts unlawfully seized the road connecting Artsakh with Armenia, stopping movement and interrupting the only connection of the citizens of Artsakh with the outside world. Azerbaijan then deliberately cut off gas supply from Armenia to Artsakh for two days. The General Prosecution of the Republic of Artsakh initiated urgent criminal proceedings on the abovementioned incidents, with the investigative actions, including tactical intelligence operations carried out by the National Security Service of Artsakh obtaining factual information that: the overwhelming majority of the Azerbaijani nationals who organized the seizure of the Stepanakert-Goris road are either former or current intelligence operatives; the voiced environmental issue is used simply to justify their actions and make it look substantiated; Azerbaijan seeks to undermine the foundations of the economy of Artsakh and deprive the population from its source of income and jobs, the actions carried out by the Azerbaijani group contradicts the terms of the 9 November 2020 trilateral statement and the status-quo which it stipulated; citizens of Artsakh, as the rightful indigenous people of that territory, are entitled by virtue of international law to the right to possess and use the land, natural environment, nature and subsoil of that territory, which Azerbaijan is attempting to ignore and eliminate,” the prosecution of Artsakh said in a statement.
Azerbaijan blocked the Lachin Corridor – the only road connecting Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world – on December 12. A day later, Azerbaijan cut off gas supply to Nagorno Karabakh but restored it on December 16. The road remains blocked.